Portal Medycyna Estetyczna

Znamiona skórne i ich rodzaje

e9343d6c14a48886e06c530379575f5f5a4b2ad6 1
Czas czytania: 4 minuty

 

Każdy z nas posiada znamiona w formie pieprzyków, plam, które albo niepokoją, doprowadzając do wizyty u dermatologa lub są lekceważone latami. Druga opcja jest czasem wyrokiem stawianym na swoim życiu. Znamiona skórne nie zawsze oznaczają, że dzieje się coś złego, ale ich wzrost czy zmiany koloru powinny dać nam sygnał do kontroli lekarskiej. Zaniedbanie może mieć nieodwracalne skutki…

 

Spójrz na swoje ciało dokładnie. Widzisz pieprzyki, plamki, małe zaczerwienienia… Czy wszystkich znamion mamy się obawiać ? Jeśli coś cię zaniepokoi, nie zamartwiaj się, tylko skonsultuj z lekarzem dermatologiem. On dokładnie zbada znamię i postawi diagnozę. Dziś przykładamy wielką wagę do wszelkich zmian na skórze, jest lato, opalasz się i podrażniasz jeszcze bardziej miejsca, które nie powinny być naświetlane. Słońce źle wpływa zwłaszcza na znamiona barwnikowe.

Wszelkie nieprawidłowości na skórze o charakterze wrodzonym ujawniają się w ciągu życia a najczęściej w wieku dojrzałym.

Wyróżniamy znamiona

1) Znamiona naskórkowe

(znamię naskórkowe brodawkowate, brodawka łojotokowa)

brodawkalojotokowa1Brodawki łojotokowe.

To znamiona naskórkowe, które są tak naprawdę łagodnymi nowotworami naskórkowymi o powierzchni brodawkowej.
Wznoszą się płasko lub wysoko a ich kolor jest zbliżony do zdrowej skóry po brunatny odcień.
Najczęściej umiejscawiają się na tułowiu, grzbietach rąk lub twarzy.

 

 

2) Znamiona wychodzące z gruczołów łojowych (znamię łojowe, gruczolak łojowy)
3) Znamiona wychodzące z gruczołów potowych
4) Znamiona naczyniowe (naczyniaki krwionośne i limfatyczne)

 

ziarniniaknaczyniowy1Ziarniak naczyniowy

Wywołany jest urazem lub zakażeniem bakteryjnym. Pojedynczy guzek o kolorze sinoczerwonym, o wilgotnej powierzchni. Bardzo szybki jest jego wzrost. Najczęściej pojawia się u kobiet w ciąży lub może być powikłaniem po doustnej terapii izotretiną (w terapii na trądzik). Lokalizacja najczęściej na twarzy oraz rękach. Bezbolesne znamiona.

 

 

znamionabarwnikowe15) Znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe, melanocytowe (nazwa pochodzi od melanocytu — komórki produkującej barwnik skóry — melaninę) są wrodzonymi nieprawidłowościami skóry, ujawniającymi się niejednokrotnie w późniejszym okresie życia.

 

 

Znamiona barwnikowe naskórkowe

a. zmiany barwnikowe płaskie są poziome w stosunku do skóry. Wzrastają wraz z naszym wzrostem ciała. Mogą być początkiem nowotworu złośliwego, czyli czerniaka, ale to bardzo rzadkie przypadki.
b. plamy soczewicowate to drobne, odgraniczone od otoczenia plamy barwy jasno — lub ciemnobrunatnej. Są zwykle mnogie. Najczęściej lokalizujące się na tułowiu. Pojawiają się w dzieciństwie.

Przypominają piegi, ale są nieco większe. Plamy soczewicowate słoneczne oraz starcze pojawiają się pod wpływem przewlekłego działania promieni słonecznych. W istocie są defektem kosmetycznym. Mogą one być pojedyncze lub liczne, zwykle zlokalizowane są na skórze odkrytych części ciała (twarz, ręce, przedramiona).

Zmiany pojawiają się liczniej latem i o tej porze roku także ciemnieją. Plamy soczewicowate słoneczne mogą stopniowo samoistnie zanikać. Natomiast starcze mają charakter zmian trwałych. Tzw. złośliwe plamy soczewicowate są często punktem wyjścia czerniaka. Są one ciemne i na ogół nieregularnie zabarwione, niekiedy nieco uwypuklone. Występują na twarzy, częściej u kobiet i u osób w starszym wieku. W tych przypadkach rozwój czerniaka jest wolny, a przebieg choroby stosunkowo łagodny.

Znamiona barwnikowe komórkowe
Występują bardzo często o kolorze cielistym, czasem jasnobrunatnym przechodzącym w bardzo ciemnym. Płaskie, gładkie, wypukłe, guzowate czasem owłosione. Prawie każdy z nas ma takie. Zmiany złośliwe są bardzo rzadkie. Te owłosione i uszypułkowate są najbezpieczniejsze, ale wrodzone i dysplastyczne. Ilość występującego znamienia jest spora i między 20 a 30 r. ż. przybywa ich najwięcej.

 

Na co zwrócić uwagę?

  • powiększenie się rozmiarów znamienia oraz jego pogrubienie
  • nierównomierne przebarwienie powierzchni znamienia z rozmaitymi odcieniami brązu i ogniskowymi odbarwieniami
  • odczyn zapalny w obrębie znamienia
  • nadżerki, krwawienie, świąd

 

Znamiona błękitne
Komórki barwnikowe są tu umiejscowione dość głęboko w skórze, najczęściej na twarzy i kończynach. Znamiona przybierają barwę od jasnoniebieskiej do czarnej. Należą do tzw. bezpiecznych znamion.

Znamię Spitz
Jest to odmiana tzw. czerniaka młodzieńczego. Nie uaktywnia się w formę złośliwą. Drobne guzki lokalizują się na twarzy. Pojedyncze o czerwonym zabarwieniu przechodzący w sinawy odcień.

Odmiana wrodzona znamienia barwnikowego
Często ma dość spory rozmiar o nierównomiernej brodawkowej powierzchni, często owłosionej. Najczęściej bezpieczna odmiana znamienia barwnikowego. Pokrywają cały tułów.

Znamiona dysplastyczne pojedyncze
Znamiona dysplastyczne, rodzinne, rzadko występujące. Lokalizują się na całym ciele łącznie z głową. Bardzo niebezpieczna odmiana.

 

Znamiona dysplastyczne mają następujące cechy:

  • Występują u kilku lub wielu członków rodziny
  • Na ogół liczne
  • Większe niż zwykłe znamiona (5-15 mm)
  • Nieregularne obrysy i niejednolite zabarwienie
  • Płaskie lub nierównomiernie wyniosłe — w części środkowej (kształt sadzonego jaja) lub też o powierzchni wybrukowanej
  • Niestety znamiona dysplastyczne rozwijają się najczęściej w kierunku czerniaka.

 

Zdjęcia może wiele osób odstraszą, ale stawiamy na uświadomienie. Nie tylko w upiększaniu naszego ciała i psyche, ale również w dbaniu o nie na co dzień, by nie zaszkodzić sobie w żadnej sytuacji. Opalanie sprzyja temu niestety. Sprawdzajmy, czy nasze znamiona nie powiększają się lub nie zmieniają formy. Nie wstydź się iść do lekarza, nawet jeśli uważasz, że to mały problem… możesz się mylić !!!

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Łuszczyca i jej próby leczenia

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Choroby paznokci-grzybica paznokci stóp i rąk

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Sucha skóra początkiem problemów z cerą

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ