Portal Medycyna Estetyczna

Zmniejszenie warg sromowych

Zmniejszenie warg sromowych1
Czas czytania: 4 minuty

 

Zmniejszenie warg sromowych staje się coraz powszechniejszym zabiegiem. Kobiety coraz częściej decydują się na korekcję. Zabieg daje bardzo dobry efekt, a pacjentka szybko wraca do normalnego funkcjonowania. Możliwość wystąpienia powikłań po korekcji warg sromowych jest znikoma.

 

Asymetria warg sromowych

Problem dotyczy kobiet z asymetrycznymi lub długimi (wystającymi ponad poziom warg sromowych większych) wargami sromowymi mniejszymi. Wargi sromowe są indywidualnym elementem urody i nie ma żadnych norm medycznych pod tym względem. Często u dojrzałych kobiet wargi sromowe mniejsze są równe albo nieco mniejsze lub nieco większe (brzeg warg sromowych mniejszych widoczny pomiędzy wargami sromowymi większymi) niż wargi sromowe większe. Duże wargi sromowe są najczęściej cechą wrodzoną.

 

Bardzo rzadko przerost warg sromowych może być spowodowany intensywnym życiem płciowym, licznymi porodami, podrażnieniem skóry i śluzówek pod wpływem nietrzymania moczu lub przewlekłymi infekcjami pochwy. A wyjątkowo przerost związany jest z zaburzeniami hormonalnymi lub rzadkimi chorobami takimi jak obrzęk chłonny tej okolicy, lub mielodysplazaja.

 

Czy to zabieg dla mnie?

Zabieg jest stosunkowo krótki i mało inwazyjny. Jest to zabieg czysto kosmetyczny i posiada najwięcej zadowolonych pacjentek. Zdarza się jednak kiedy pacjentki poddają się plastyce warg sromowych ze względów funkcjonalnych (utrudnienia w higienie, podrażnienie śluzówek podczas stosunków albo uprawiania niektórych sportów lub noszenia obcisłej bielizny czy spodni).

Decyzja o zabiegu wynika ze względów czysto estetycznych i jest to indywidualna sprawa. Jeśli zdecydujesz się na zabieg, musisz wiedzieć, że nie jest w stanie ten zabieg doprowadzić do perfekcji, symetryczności warg sromowych. Jednak na pewno estetyka wyglądu będzie w 100% zadowalająca cię. Właściwości tkanek (stopień przerostu i wiotkości śluzówek) oraz przebieg gojenia (indywidualny dla każdej pacjentki) decydują w znacznym stopniu o końcowym efekcie.

Rodzaj operacji jest zawsze indywidualny i uwarunkowany takimi czynnikami jak: doświadczenia i preferencje chirurga, preferencje pacjentki oraz stopień przerostu warg sromowych. Szczegółowe omówienie zasygnalizowanych powyżej kwestii jest tu nie możliwe, ze względu na ich indywidualny charakter, i powinno mieć miejsce na konsultacji przedoperacyjnej.

 

Jak się przygotować do zabiegu?

Do operacji potrzebujesz wykonać rutynowe badania laboratoryjne. Dla komfortu psychicznego pacjentki, zabieg najczęściej odbywa się w krótkim znieczuleniu ogólnym, w związku z czym pacjentka musi pozostać na czczo (bez jedzenie i bez picia) przez 6 godzin w stosunku do planowanego początku operacji.
Tuż przed zabiegiem zostanie założona do żyły wenflon służący do podawania leków, zrobiony zostanie również komplet zdjęć operowanej okolicy przed i bezpośrednio po korekcji.

 

Jak wygląda zabieg?

Sam przebieg operacji zależy wybranej przez lekarza metody. Bardzo często stosowana, zwłaszcza przez ginekologów, metoda polega na obcięciu nadmiaru warg sromowych mniejszych (części wystającej spoza warg sromowych większych) wzdłuż ich całego wolnego brzegu. Prosty sposób ten ma szereg wad. Niszczy bardzo ważny element estetyczny, jakim jest brzeg wargi sromowej mniejszej.

Blizna po zagojeniu nie tylko ma nieestetyczny, nienaturalny wygląd, ale również gorsze czucie, co powoduje zmniejszenie doznań erotycznych podczas stosunku. Metoda ta redukuje tylko nadmiar szerokości warg sromowych (tj. stopień wystawania spoza warg sromowych większych), nie korygując ich nadmiernej długości (stopnia sfałdowania w płaszczyźnie góra — dół tj. w kierunku od łechtaczki do odbytu).

Nowszych sposób zmniejszenia warg sromowych polega na wycięciu łukowatego nadmiaru śluzówki przy ich podstawie. Zaletą jest zachowanie wolnego brzegu wargi w stanie nienaruszonym oraz korzystna lokalizacja cięcia, która sprawia, że blizna jest bardzo dobrze ukryta i przez to praktycznie niezauważalna. Metoda ta niestety, podobnie jak opisana powyżej, nie koryguje nadmiaru warg sromowych w płaszczyźnie góra — dół.

 

Najnowsza metoda

Najnowsza i najlepsza metoda estetycznej korekcji warg sromowych mniejszych polega na usunięciu klinowatego fragmentu, w ich górno-środkowej, z reguły najbardziej przerośniętej części. Zachowuje to ich wolny brzeg, ale również skrócenie warg sromowych zarówno w zakresie ich szerokości (wystawanie spoza warg większych), jak i długości (pofałdowanie w kierunku góra — dół).

Estetyczny, naturalny wygląd niebudzący skojarzeń z przeprowadzeniem jakiegokolwiek zabiegu.
Dodatkowo przebiegu linii cięcia (ma ona zygzakowaty, trudny do prześledzenia gołym okiem kształt) ostateczna blizna po zagojeniu jest na ogół praktycznie niewidoczna. Po zabiegu zostaje założony mały opatrunek, który nie będzie krępował Twoich ruchów.

 

Co się dzieje po zabiegu ?

  • Po zabiegu i w ciągu 2-3 kolejnych dni występują nieduże dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocą przepisanych przez lekarza, doustnych leków przeciwbólowych.
  • Z reguły w ciągu 12 – 24 godzin wstępuje też, niewielkie plamienie krwią z brzegów rany zbliżone w nasileniu do końcówki okresu. Naturalny jest również pewien stopień zasinień i obrzęku zarówno w zakresie warg sromowych mniejszych, jak i większych.

Bardzo duże zasinienia i obrzęk należą do rzadkości, w związku z czym ich wystąpienie powinno być sygnałem do skontaktowania się z chirurgiem. Podobnie alarmująca jest podwyższona powyżej 38 stopni Celsjusza temperatura ciała oraz nadmierne krwawienie lub dolegliwości bólowe niedające się opanować przepisanymi lekami.

Ze względu na stosunkowo niewielką rozległość zmniejszenie warg sromowych nie zaburza znacząco normalnej aktywności życiowej i nie wymaga specjalnej rekonwalescencji.

  • Celowe jest pewne ograniczenie aktywności fizycznej (chodzenia na dłuższych dystansach.
  • Dla zachowania komfortu pacjentki do zabiegu używane są wyłącznie szwy wchłanialne, w związku z czym nie ma potrzeby ich zdjęcia.
  • Do pełnej aktywności fizycznej pacjentki wracają w ciągu kilku dni, a do pełnej aktywności seksualnej po 2- 3 tygodniach od zabiegu.
  • U pewnej grupy pacjentek może dojść po operacji do przejściowych zaburzeń czucia w okolicach linii cięć. Objaw ten ustępuje w ciągu kilku tygodni po zabiegu.

 

Jakie są możliwości wystąpienia powikłań?

Powikłania po korekcji warg sromowych należą do rzadkości. Do najczęstszych należą: krwiak, infekcja, opóźnione gojenie, częściowe rozejście się brzegów rany wymagające powtórnego zszycia. Szczegółowe omówienie wymienionych powikłań oraz sposobów ich leczenia powinno mieć miejsce podczas konsultacji przedoperacyjnej, która jest najwłaściwszą okazją do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Na czym polega wazektomia, czyli mikrochirurgiczna metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Plastyka szyjki macicy

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Wszczepienie sztucznego jądra cz.II Przygotowanie do zabiegu i rekonwalescencja

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ