Portal Medycyna Estetyczna

Zmarszczki ortostatyczne, mimiczne i grawitacyjne. Jak powstają i jak je zminimalizować?

89e1f88d045e8b0a6f4598c411f4114708b27da2
Czas czytania: 3 minuty

 

Zmarszczki to nic innego jak zmiany w procesie starzenia, które są widoczne w pierwszej kolejności. Z czasem pojawiają się na całej twarzy, począwszy od drobnych zmarszczek powierzchownych, przez głębokie a kończąc na głębokich bruzdach.

Co wpływa na powstawanie zmarszczek?

Ich głębokość jest uzależniona od działania mięśni, grawitacji, czynników zewnętrznych, uwarunkowań genetycznych oraz naszego stylu życia.
Pewnie niewiele osób wie, co wpływa na powstawanie zmarszczek, po prostu przyjmują to za kolejny etap swojego życia. W wielu przypadkach można wyjaśnić, dlaczego zmiany w procesie starzenia u danej osoby są takie, a nie inne a u równolatka mogą być całkowicie inne.

 

Zmarszczki to zmiany, które każdy z nas dożywając pewnego wieku, doświadczy. Powstają dużo wcześniej, niż mówimy o starzeniu naszego ciała. Nie ma konkretnej daty dla wszystkich, od której nagle ukazują się na naszej twarzy.
Zmarszczki mogą się pojawić i zniknąć. Tak to przedziwne, ale kiedy ujawniają się te drobne i mniej widoczne przy działaniu na naszą skórę np. zabiegami, które w efekcie ujędrniają skórę, zmarszczki pod wpływem zwiększenia napięcia skóry zmniejszają się lub znikają całkowicie.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Gorzej jest w przypadku zmarszczek mimicznych, gdzie głównym motorem ich powstawania jest silny mięsień w danym obszarze twarzy. Nie pomogą tu zabiegi ujędrniające. Oczywiście napięcie zostanie poprawione, ale zmarszczka mimiczna pozostanie. Zastosowanie botoksu może ujarzmić silny mięsień, lecz w niektórych przypadkach pozostaje zabieg z zastosowaniem preparatu wypełniającego bruzdę, co daje bardzo ładny efekt optyczny.

W tym miejscu pozostawiamy każdy przypadek do indywidualnej konsultacji z lekarzem. Nie każdy pacjent może zaakceptować swój wygląd po zabiegu bez charakterystycznej zmarszczki mimicznej. Myślę w tym momencie zwłaszcza o mężczyznach, którzy nie zawsze do końca przemyślą krok o zniwelowaniu zmarszczki, która towarzyszyła im prawie całe dorosłe życie.

Inne zmarszczki to zmarszczki powierzchniowe, które nabywamy przy intensywnym wystawianiu twarzy na słońce. Osoby z uwielbieniem do opalania sztucznego czy też naturalnego nie mają pojęcia jak, bardzo niszczą cerę i narażają na powstawanie licznych zmarszczek powierzchownych nawet w młodym wieku.
Pamiętajmy również, że z pewnymi zmarszczkami po prostu się rodzimy. Może to być charakterystyczna zmarszczka tzw. ortostatyczna, czyli naturalna bruzda, która miał tata, dziadek np. na czole.

 

Rodzaje zmarszczek

1. Zmarszczki ortostatyczne

Zmarszczki ortostatyczne są obecne już od narodzin pod dolną szczęką i w górnych partiach szyi. Nie są właściwym objawem starzenia, pojawiają się po zaniku dziecięcej wyściółki tłuszczowej.

2. Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne powstają jako następstwo stałych ruchów skóry nad mięśniami mimicznymi. Pojawiają się w różnym wieku. Już w wieku około 10 lat pojawiają się na ciele, w wieku 20 – 25 lat wokół oczu.
Zmarszczki mimiczne pojawiają się pod kontem prostym do linii napinania się mięśnia. Śmiech, marszczenie brwi, mrużenie oczu, grymasy twarzy charakterystyczne dla danej osoby pozostawiają stopniowo ślady w postaci pogłębiających się zmarszczek, które się z czasem utrwalają.
Dynamiczna i ekspresyjna twarz gdzie mięśnie pracują więcej, tym szybciej u takiej osoby pojawiają się zmarszczki.

3. Zmarszczki grawitacyjne

Zmarszczki grawitacyjne niestety są efektem działania siły grawitacji, która ciągnie naszą skórę w dół. Twarz jest wystawiona non stop na widok, więc otoczenie prędzej dostrzeże efekt grawitacji na naszej buzi, ale grawitacja działa również na inne części naszego ciała, ale ten fakt możemy w sprytny sposób zawsze ukryć.

Grawitacja działa na nas całe życie, więc kiedy tracimy naturalną podściółkę, czyli tkankę tłuszczową na twarzy, skóra staje się mniej napięta, rozpoczyna się pojawianie bruzd nosowo-wargowych, obwisłe policzki, zwiotczały podbródek.
Pamiętajmy również, że istnieją metody, które czym szybciej wprowadzone w nasze życie potrafią zniwelować zmarszczki, spłycić te, które już istnieją a zabiegi chirurgii plastycznej lub medycyny estetycznej usunąć na jakiś czas.

Osoby, które prowadzą stresujący tryb życia, nocne życie dokładają się do powstania zmarszczek, utraty blasku skóry. Promienie słoneczne tak bardzo przez nas oczekiwane po wielu miesiącach szarości również pogarszają stan skóry, pogarszają mechanizmy ochronne skóry, skóra pod ich wpływem robi się grubsza, łuszczy się i zmienia kolor na niezdrowy. Nie wspominając już o zmianach skórnych, które czasem mogą grozić rakiem skóry.

Palenie papierosów również pozostawia niemiły ślad, zwłaszcza wokół ust gdzie powstają pionowe zmarszczki charakterystyczne dla palaczy, którzy systematycznie składają usta, zaciągając się kilka razy dziennie dymem papierosowym.

Na koniec trzeba wspomnieć o uwarunkowaniach genetycznych. Wystarczy spojrzeć na twarze bliskich w naszej rodzinie i znajdziemy cechy wspólne dotyczące zmarszczek.
Nawet przekazane nam w genach uwarunkowania można delikatnie ujarzmić. Na więcej pytań odpowie każdy dobry specjalista, który, zanim poleci zabieg i go wykona, porozmawia z pacjentem i wyjaśni mu, jak jest w jego przypadku z tworzeniem zmarszczek.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Botoks toksyna botulinowa

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Mikrodermabrazja zabiegiem odmładzającym

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ozonowanie krwi czyli dotlenianie tkanek

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ