Portal Medycyna Estetyczna

Włosy. Budowa, wzrost, przyczyny wypadania, schorzenia oraz pielęgnacja

Wlosy
Czas czytania: 2 minuty
Włosy mają moc, jakiej nie ma nawet najpiękniejsza buzia. Włos zdobi, dodaję urody. Co zrobić, gdy zaczynają wypadać? Jak je pielęgnować by zostały z nami jak najdłużej? Na głowie każdego człowieka rośnie około 100 tysięcy włosów, ale należy wiedzieć, że blondyni mają ich najwięcej, choć są one najcieńsze, najmniej, ale najgrubsze mają osoby z włosami w kolorze rudym.

W ciągu miesiąca włos rośnie średnio 1 cm, a więc w ciągu roku można wyhodować ładną fryzurę.

Jak zbudowany jest włos?

Włos wyrasta z mieszka, który ma kilka milimetrów w kształcie rurki, składa się z keratyny, wody, otoczki tłuszczowej i siarki organicznej. Włos jest zbudowany z 3 warstw, każda warstwa ma za zadanie ochronne. Zdrowy włos ma powierzchnię gładką, równą i prześwitującą, światło odbija się i daję wrażenie błyszczących włosów. Główna warstwa włosa to kora, tutaj odbywają się procesy chemiczne, fryzjer widzi dokładnie, wtedy, w jakim stanie jest nasz włos.

Jak wygląda wzrost włosa?

Włosy rosną w 3 fazach:
– wzrost intensywny (anagen) – włos rośnie dziennie około 0,2 – 0,4 milimetra
– stagnacja (katagen) – do włosa nie docierają substancje odżywcze
– wypadanie (telogen) – po stagnacji, która trwa około 4 tygodni, włos wypada

Czy wypadanie włosa jest naturalne?

Każdy człowiek traci włosy to naturalny proces. Dziennie może wypaść około 100 włosów, dopiero można niepokoić się, jeśli za każdym razem, gdy czeszemy się, na grzebieniu zostają włosy, to jest sygnał, że włos wypada z przyczyn nienaturalnych i może dojść do łysienia.
Przetłuszczanie włosów, czy jest potrzebne?
Gruczoły tłuszczowe produkują sebum, które zapewnia sprężystość skóry i włosów. Jeśli produkcja sebum jest zbyt duża, dochodzi do szybszego przetłuszczania się włosów, bardzo widoczne jest to przy włosach cienkich i rzadkich.

Jak pielęgnować włosy?

Mycie włosów to podstawa ich pielęgnacji oczywiście myjemy je kosmetykami, które trzeba dostosować do rodzaju włosa, nie zmieniamy za często kosmetyków.
Włosy nie lubią gorąca, dlatego należy spłukiwać je letnią wodą, a na koniec nawet zimną. Unikanie suszarki, to również dobry sposób na piękne włosy, stosowanie odżywek, to ekstra sposób na ich odżywienie, należy pamiętać, by dokładnie ją spłukać, by nie obciążała dodatkowo włosy.

Najczęstsze choroby włosów:

– łysienie plackowate
– grzybica skóry głowy
– choroby ropne
– łupież
– łysienie androgenowe

Czy mamy cienkie, grube, kręcone włosy o każdy rodzaj należy dbać. Nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale również to, co jemy, odbija się na wyglądzie włosów, stres, choroby powodują, że włosy wypadają, przerzedzają się, matowieją. Natura daje nam włosy, a naszym zadaniem jest utrzymać je w jak najlepszej formie, odpowiednia pielęgnacja, dieta, przyjmowanie suplementów, to nie zbyt wiele, a daje tak dużo i możemy się cieszyć długo pięknymi i zadbanymi włosami.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Rozstępy-Striae. Rozpoznanie przyczyn, rodzaje leczenia oraz zalecane zabiegi

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Skuteczne zabiegi likwidujące rozszerzone naczynka czyli teleangiektazje tzw. pajączki

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Czas na walkę z przebarwieniami posłonecznymi. Zabiegi na przebarwienia są skuteczne?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ