Portal Medycyna Estetyczna

Trądzik różowaty jest problemem również dorosłych

384c6d2dc7de7ed4c433c80c4ff39c81d8542381
Czas czytania: 2 minuty

Zawsze kojarzymy sobie trądzik z nastolatkiem. Krosty, zaczerwienienia to dramat dla młodego człowieka. Jednak czy tylko nastolatki są jedynymi, którzy nienawidzą trądzik? O tuż nie, osoby dojrzałe przeważnie w wieku 30 -50 lat, także doświadczają uroku, jaki ma trądzik.

Trądzik różowaty, występuję częściej u kobiet niż u mężczyzn, ale za to u mężczyzn jest on zdecydowanie w silniejszej postaci i trudniej go wyleczyć. Lekarze w większości uznali, że ludzie o karnacji jasnej i jasnych włosach chorują częściej i dlatego trądzik różowaty występuje szczególnie często w krajach skandynawskich.

Trądzik rózowaty
Trądzik rózowaty

Trądzik różowaty różni się od trądzika młodzieńczego, przede wszystkim tym, że nigdy nie tworzą się zaskórniaki, tylko krosty i grudki. Charakterystyczne jest to, że stale utrzymuję się zaczerwienienie twarzy, szczególnie nosa i policzków. Bardzo często pacjenci, mają obrzęknięte miejsca zaatakowane przez trądzik różowaty. Przy zmianie temperatury otoczenia, piciu alkoholu, spożywaniu pikantnych pokarmów, również może dojść do zaostrzenia choroby. Czasami, może dojść do zapalenia brzegów powiek lub spojówek. Dość często trądzik różowaty współistnieje z łojotokowym zapaleniem skóry. Przyczyna trądzika różowatego jest nie znana, do końca nie jest zbadana. Są hipotezy, że jedną z przyczyn może być mikroorganizm (np. Helicobacter pylori).

 

 

Jak leczyć trądzik ?

Na pewno jak najszybciej udać się do lekarza. Nigdy sami nie próbujemy leczyć trądzika. Domowe sposoby raczej nie wyleczą, a nawet mogą pogorszyć objawy. Lekarz określi stadium choroby i wprowadzi leczenie odpowiednie dla danego pacjenta. W delikatnych przypadkach objawy trądzika można leczyć kremami i maściami. Jednak najczęściej potrzebne jest leczenie kilkunastomiesięczne – tabletkami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi.

Rozszerzone naczynka, można zamknąć za pomocą lasera. Lekarze coraz częściej odchodzą od leczenia maściami zawierające sterydy ponieważ, późniejsze leczenie jest bardzo utrudnione. Osoby dotknięte trądzikiem różowatym muszą pamiętać o codziennej higienie, stosowaniu środków niedrażniących skóry. Słońce również nie pomaga w leczeniu, dlatego trzeba stosować kremy z wysokimi filtrami.

Unikanie pikantnych potraw, niepalenie papierosów, unikanie nagłych zmian temperatury otoczenia to warunek, aby leczenie trądzika postępowało w miarę szybko. Wszystkie pytania dotyczące tej choroby należy kierować bezpośrednio do lekarza, tylko osoba kompetentna rozwieje nasze wątpliwości. Trądzik to choroba, która nieleczona może oszpecić twarz na zawsze. Blizny po trądziku są brzydkie i niestety zwykłymi metodami nie do usunięcia. Potrzeba wiele zabiegów, aby je usunąć, ale takie wizyty nie są tanie. Dlatego zalecamy wizytę u dermatologa już przy pierwszych objawach choroby, aby uniknąć późniejszych przykrych efektów tej choroby.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Jak wygląda czerniak? Dlaczego „pomagasz” nowotworowi skóry w jego rozwoju ?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Łuszczyca i jej próby leczenia

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Najważniejsze odmiany łuszczycy

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ