Portal Medycyna Estetyczna

Rozstępy-Striae. Rozpoznanie przyczyn, rodzaje leczenia oraz zalecane zabiegi

Rozstepy Striae
Czas czytania: 3 minuty
Rozstępy są zmorą przede wszystkim kobiet, ale może dlatego, że mężczyźnie głośno się do nich nie przyznają. Striae to łacińska nazwa spotykana przez pacjentów, którzy udadzą się na konsultację do dermatologa, by rozpoznać przyczyny, sprawdzić, w jakim są etapie rozwijania i wdrożyć leczenie z podjęciem decyzji o zabiegach, których jest na rynku medycyny estetycznej coraz więcej.

 

Które zabiegi likwidujące rozstępy są skuteczne?

Rozstępy-Striae
Rozstępy-Striae

Rozstępy (Striae) w medycynie należą do chorób skóry i najlepiej rozpozna je i oceni dermatolog, który jest ekspertem dającym nam pewność, że podjęte działania będą pod okiem specjalisty nieidącym w kierunku terapii po omacku.

Kiedy pacjent powinien zgłosić się do lekarza?

Rozstępy to zmiany skórne, które dręczą osoby zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim kiedy chcąc nie chcąc musimy pokazać więcej ciała. Nie zawsze możemy ukryć brzydkie i bardzo widoczne Striae.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Początek powstania rozstępów to uniesione o lekko różowym kolorze linie zanikowe biegnące pionowo jakby rysowane trzęsącą się ręką i nagle zanikające. Początek to linie wypukłe, ale z czasem zaczynają zmieniać płaszczyznę oraz kolor.

 

Kolor Striae jest najważniejszy dla pacjenta w rozpoznaniu

1. Striae rube, czyli rozstępy czerwone
2. Srtiae alba, czyli rozstępy białe

 

Czerwone, wypukłe są łatwiejsze w leczeniu, tzn. szybciej reagują na wszelkie działania, jakie lekarz zaleci, a pacjent jest zadowolony z szybszych efektów.
Następny etap przemiany rozstępów to przechodzenie ich w białe linie zanikowe bardziej widoczne jako pasma o różnej długości i szerokości w zależności gdzie się pojawiają na skórze.

 

Czym są spowodowane rozstępy?

1. Czynniki genetyczne
2. Czynniki hormonalne
3. Czynniki mechaniczne

 

Jak powstają rozstępy?

Skóra zbudowana z włókien kolagenowych jest sprężysta, elastyczna i jędrna. Podczas kiedy szybko nabierana jest waga ciała, dochodzi do gwałtownego jej rozciągania. Przyczyn przyrostu wagi jest wiele i dobrze wiedzieć, jaka jest przyczyna. Widoczne na skórze to efekt ubytku włókien kolagenowych co przybiera kolor czerwono a później biały.
Najważniejszy jest bardzo dokładny wywiad przeprowadzony z pacjentem oraz badanie rozstępów.

Pacjenci trafiający do dermatologa i w przypadku nieznanych przyczyn zalecane jest badanie pod kątem zespołu Cushinga, czyli choroby nadczynność kory nadnerczy objawiającą się zwiększoną ilością wydzielania hormonu przysadki ACTH. Badanie stężenia hormonów w surowicy, stężenie wolnego kortyzolu w moczu i kortyzolu w surowicy.

 

Nadmierny przyrost masy ciała co daje w efekcie, odkładanie się tłuszczu na twarzy i tułowiu a w tym przypadku pojawiają się problemy związane ze zmianami skórnymi.

  • cienka skóra
  • rozstępy
  • trądzik
  • obrzęki
  • wylewy podskórne

 

Bardzo ważna jest pielęgnacja skóry w newralgicznych miejscach podczas ciąży, ale również, wtedy kiedy rozstępy już istnieją, Pojawianie ukrwienia, elastyczności skóry poprzez wmasowywanie kremów ujędrniających, regularnych masaży. Niestety nie zniwelujemy rozstępów, a jedynie w pierwszej fazie możemy je zmniejszyć.
Dobry dermatolog jest tutaj specjalistą, który pomoże w doborze metody leczenia

 

 

Jakie stosuje się zabiegi?

1. lasery– ablacyjny dla stymulacji produkcji kolagenu i elastyny w skórze
– pulsacyjny laser barwnikowy przy wczesnych rozstepach
– ekscymerowy laser
2. kwas glikolowy w roztworach od 20 do 70%
3. mikrodermabrazja
4. miejscowa tretynoina

 

Terapię dobiera lekarz, który po dokładnym wywiadzie oraz rozpoznaniu stanu rozstępów wybierze taką metodę leczenia, by uzyskać jak najlepszą poprawę. Przestrzegamy przed wspaniałymi ofertami, które przyciągają, mamiąc natychmiastowym pozbyciem się rozstępów.  

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Przyczyny łysienia i jego rodzaje

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Leczenie łuszczycy dietą. Witold Szmanda o walce z chorobą, metodach leczenia i wpływie odżywiania. cz.I

Trener Witold Szmanda

Choroby paznokci-grzybica paznokci stóp i rąk

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ