Portal Medycyna Estetyczna

Rodzaje zastrzyków (wstrzyknięć): śródskórne, podskórne, domięśniowe i dożylne. Powikłania po iniekcjach

Rodzaje zastrzykow
Czas czytania: 3 minuty

Zastrzyki to najpopularniejsza metoda wprowadzania leku. Niestety już sama nazwa robi wielkie wrażenie na wielu osobach. Wstrzyknięcia mają na celu aplikację leków, który taką drogą zadziała znacznie szybciej niż np. tabletka. Pacjent czuje stres, bojąc się bólu. Zastrzyki nie są przyjemne, ale nie dają oprócz chwilowego dyskomfortu podczas przekuwania skóry lekkiego bólu, który natychmiast mija.

 

Co jest potrzebne do wstrzyknięcia osobie robiącej zastrzyk?

  • strzykawka
  • igła (najczęściej dwie- jedna do pobrania leku a druga do podania pacjentowi) częściej widzimy już gotową mieszankę leku w strzykawce przyniesionej do sali czy przygotowanej na tacy. Igły są jednorazowe, ale jeśli nie jesteś pewien to poproś o otworzenie opakowania przy Tobie.
  • środek do odkażania miejsca, gdzie będzie robione wstrzyknięcie
  • gaziki
  • oczywiście nie zapomnijmy, że osoba, która ma wykonać wstrzyknięcie ma mieć ubrane lub przygotowane rękawiczki jednorazowe.

Zastanawiacie się, dlaczego piszemy na temat wstrzyknięć? Proste. Nie każdy w swoim życiu miał okazję przyjmować leki drogą wstrzyknięć (zastrzyków).
Istnieje również kilka rodzajów wstrzyknięć. Najczęściej przyjmowane są zastrzyki domięśniowo lub śródskórnie.

 

Rodzaje wstrzyknięć (zastrzyków)

1. Wstrzyknięcie (zastrzyk) śródskórny

Taką metodą podawane są przede wszystkim szczepienia, którym poddawani jesteśmy od najmłodszych lat.
Odkażona skóra zostaje delikatnie naciągnięta i cieniutką igłą wprowadza się lek. Czasem może powstać odczyn zapalny.

 

2. Wstrzyknięcie (zastrzyk) podskórny

Wykorzystuje się je w celu znieczulenia miejscowego lub też podania insuliny.
Miejsce podania to fałd skóry brzucha, ud lub ramienia. W tym przypadku miejsce wstrzyknięcia zostaje odkażone, a następnie palcami jednej ręki robi się fałd skóry i wkuwa się w to miejsce, podając środek znieczulający lub podaje lek.
Powikłanie może wystąpić w sytuacji, kiedy podany zostanie lek domięśniowo a rzadziej dożylnie.

 

3. Wstrzyknięcie (zastrzyk) domięśniowy

Pacjent czasem jest zdziwiony, widząc, jak podawany jest lek domięśniowo. Widzi, jak pielęgniarka po wbiciu igły w ciało cofa tłoczek strzykawki, a to dla upewnienia się, czy nie została wprowadzona igła w żyłę lub tętnicę. Nazywa się to aspirowanie i to podstawa tego rodzaju wstrzyknięcia (zastrzyku).

Zastrzyk najczęściej wykonuje się w pośladek w górną zewnętrzną część pośladka. Proste obliczenie niektórych pań pielęgniarek to podział pośladka na 4 części i wykonanie wstrzyknięcia w górną zewnętrzną część w sam środek tej ćwiartki. A dlaczego? Przez pośladek przechodzi nerw kulszowy i by przypadkiem go nie uszkodzić.

Wykonuje się również zastrzyk domięśniowy w udo, czyli w mięsień czworogłowy w przednią, górną i zewnętrzną część. Również miejscem wstrzyknięcia domięśniowego jest część naramienna, czyli 5 cm poniżej barku.

Pacjent znowu może być przerażony, czując, że osoba robiąca zastrzyk wykonuje go bardzo zdecydowanym ruchem. Powikłanie w tej metodzie to podanie dożylne lub dotętnicze leku. Czasem powstaje krwiak a bardzo rzadko ropień.

 

4. Wstrzyknięcie (zastrzyk) dożylny

Najmniej przyjemne i to nie ze względu na ból, którego pacjent nie odczuwa, a raczej z przyczyny (odczucia) na podobne  do pobierania krwi tylko z tą różnicą, że nie jest krew aspirowana (wciągana) do strzykawki, a lek z niej podawany jest do żyły do krwiobiegu.

Najczęściej podawany zastrzyk dożylny jest na wierzchniej części dłoni, przedramieniu w dole łokciowym.
Jedyne co możemy odczuwać nieprzyjemnego to założenie tzw. stazy, czyli opaski uciskowej, która jest zwalniana w momencie wkłucia do żyły podobnie jak przy pobieraniu krwi. W tym przypadku podobnie jak przy zastrzyku domięśniowym osoba uprawniona do robienia wstrzyknięcia sprawdza, czy igła tkwi w żyle, delikatnie cofając tłoczek strzykawki, czasem krew sama napływa do górnej części strzykawki w miejscu połączenia jej z igłą.

 

Powikłanie po zastrzyku dożylnym

Powikłanie przy tym zastrzyku (wstrzyknięciu) to przekłucie żyły na wylot co powoduje wielkie wybroczyny i mamy przez kilka dni mamy krwiaki pod skórą czasem dość rozległe. Następnym powikłaniem może być pęknięcie żyły. Podanie leku poza żyłę, zakrzep.

Występują niezwykle rzadko, kiedy pacjent jest zdrowy, zwłaszcza pacjentów medycyny estetycznej (kiedy tylko pobierana jest krew np. do zabiegu z użyciem osocza lub pacjentów przed planowanym zabiegiem chirurgii plastycznej. Pacjenci hospitalizowani z powodów zdrowotnych mają bardzo często problemy krążeniowe, tendencje do pękania naczyń krwionośnych itd. Miejmy pewność, że osoby uprawnione do tego typu wstrzyknięć mają sporą praktykę w ich wykonywaniu i nie mamy się czego obawiać.

Nasi czytelnicy to w większości pacjenci, którzy mają planowane zabiegi, ale i oni często mają jakieś schorzenia, które zmuszają ich do korzystania ze wstrzyknięć powyżej opisanych.
Nie ma się czego obawiać tylko zdać na fachową obsługę szpitali, klinik czy gabinetów zabiegowych.

Przy okazji przypominam, że żadna kosmetyczka czy kosmetolog nie ma prawa pobierać wam krwi na zabiegi z osoczem.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Mezoporacja jeśli boisz się igieł a chcesz mieć piękną twarz

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Męskie zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

FDA: Szczepionka Moderna COVID-19 może powodować skutki uboczne u osób stosujących wypełniacze skórne

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ