Portal Medycyna Estetyczna

Przyczyny łysienia i jego rodzaje

a8186404c4d88af286f655ca0757704e93eb84ef
Czas czytania: 2 minuty

 

Łysienie jest utrapieniem nie tylko mężczyzn. Kobiety również zmagają się z problemem utraty włosów. Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn, które nie zawsze są spowodowane chorobą czy predyspozycjami genetycznymi. Jeśli problem narasta, to sygnał, by szukać specjalistycznej pomocy, by nie nastąpiło duże przerzedzenia włosów! W pierwszej kolejności trzeba znaleźć przyczynę, by rozpocząć leczenie.

Wypadająca ozdoba

Włosy to ozdoba, każdego człowieka. Oczywiście, każdy z nas ma inny rodzaj i kolor włosa i inaczej o nie dbamy. Jedni mają grube i lśniące, inni cienkie i szybko się przetłuszczające. Rodzimy się z zakodowanym rodzajem włosa i niestety nie mamy nic do powiedzenia w tej kwestii. Zostaje nam pielęgnacja zewnętrzna (mycie, obcinanie), jak i wewnętrzna (zażywanie witaminy), żeby jak najdłużej pozostały na głowie. Codziennie wypada, każdemu z nas około 100 włosów. Gdy na grzebieniu, na ubraniach i na dywaniku w łazience zauważymy więcej niż dotychczas włosów, wtedy można powiedzieć, że jest to łysienie !

 

Przyczyny łysienia:

– choroby skóry głowy i włosów
– niedobór odpowiednich witamin
– drastyczna dieta
– stres
– zażywanie niektórych leków
– łysienie dziedziczne

 

Rodzaje łysienia:

  • łysienie anagenowe
  • łysienie androgenowe
  • łysienie bliznowaciejące
  • łysienie plackowate
  • łysienie telogenowe

 

  • Łysienie androgenowe jest najczęstszym spotykanym rodzajem łysienia. Jest to typ łysienia dziedzicznego. Łysieją kobiety i mężczyźni. Najczęściej mężczyźni łysieją w okolicach czoła tzw. zakola, a u kobiet występuję na czubku głowy.
  • Łysienie anagenowe występuję częściej po chemioterapii, radioterapii. Włos całkowicie obumiera i dochodzi do jego wypadnięcia.
  • Łysienie telogenowe duża liczba włosów przechodzi w stan spoczynku, co powoduję, że dochodzi do utraty włosów w bardzo krótkim czasie. Przyczyną, może być np. niedoczynność tarczycy, grzybica skóry głowy lub niektóre leki. Niektóre kobiety po porodzie również cierpią na ten rodzaj łysienia.
  • Łysienie bliznowaciejące – ten rodzaj wypadania włosów występuje rzadziej niż inne rodzaje łysienia. Może pojawić się np. podczas zmian nowotworowych skóry, infekcji grzybiczych. Przyczyną, może być również zetknięcie się z substancjami żrącymi.
  • Łysienie plackowate – jedną z przyczyn tego łysienia jest reakcja układu autoimmunologicznego człowieka. Organizm nie wiadomo dlaczego, atakuję mieszki włosowe i na głowie tworzą się łyse placki.

Jeśli zauważymy, choć jeden z wyżej opisanych objawów u siebie to niezwłocznie udajmy się do dermatologa, który na pewno określi stan i przyczynę łysienia, a także dostosuję odpowiednie leczenie.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Skóra wrażliwa nie oznacza alergii, ale obniżenie progu tolerancji na różne bodźce

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Czas na walkę z przebarwieniami posłonecznymi. Zabiegi na przebarwienia są skuteczne?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Trądzik różowaty-rosace

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ