Portal Medycyna Estetyczna

Przeciwwskazania do peelingów chemicznych

Przeciwwskazania do peelingow chemicznych
Czas czytania: 3 minuty

Peelingi chemiczne to najczęstsze zabiegi w gabinetach dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej. Uznane za najbezpieczniejsze, a zarazem skuteczne są stosowane w przypadku wielu defektów skóry. Złuszczanie, odświeżanie cery z jej widoczną regeneracją napędzają gabinetom pacjentów, dla których odmłodzenie i zmniejszenie zmarszczek bez inwazyjnych zabiegów jest bardzo ważne.

Peelingi chemiczne jak sama nazwa wskazuje, nie są dostępne w sklepach ze zwykłymi kosmetykami do codziennej pielęgnacji. W zależności od stanu skóry pacjenta dobierany jest rodzaj peelingu chemicznego, który działa na różne warstwy skóry od powierzchniowej przez warstwy podnaskórkowej a kończąc na głębokim wnikaniu do skóry właściwej. Nie można zatem samemu zrobić sobie peelingu chemicznego w warunkach domowych.

 

Peelingi chemiczne
Peelingi chemiczne

Preparaty stosowane w tych zabiegach muszą być pod stałą kontrolą certyfikowanych lekarzy, by nie narazić pacjenta na silne podrażnienia, chociażby przez zbyt długie pozostawienie preparatu na skórze co dałoby bardzo silne podrażnienie.
Wiele peelingów chemicznych dostępnych w gabinetach dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej jest na bazie kwasów.

 

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Peelingi chemiczne dzielimy ze względu na substancję złuszczającą

1. Kwas mlekowy – to grupa kwasów owocowych z kwaśnego mleka. Daje skórze odpowiednie pH oraz ma działanie nawilżające. Bardzo dobry na przebarwienia zwłaszcza posłoneczne.

2. Kwas salicylowy BHA (beta-hydroksykwas) – uzyskiwany m.in. z liści brzozy, winogron. Ma działanie lekko złuszczające naskórek oraz przeciwzapalne, antyseptyczne, pobudza penetrację innych substancji aktywnych. Stosuje się go w przygotowaniu do innych zabiegów jak np. mikrodermabrazji.

3. Kwas migdałowy – peeling przeznaczony jest dla osób o bardzo wrażliwej cerze. Pobudza syntezę kolagenu oraz regenerację komórek co daje zmniejszenie zmarszczek, rozjaśnienie skóry. Pacjenci bardzo cenią sobie ten rodzaj peelingu chemicznego.

4. Kwas pirogronowy – stosowany w trądziku ze względu na swoje właściwości złuszczające do 10 dni po głębokim wniknięciu.

5. Kwas trójchlorooctowy potocznie znany jako TCA – złuszcza na różnych poziomach skóry pod kontrolą lekarza. Popularny przy spłycaniu zmarszczek, likwidowaniu przebarwień skórnych.

6. Kwasy owocowe, czyli Alfa-hydroksykwasy a popularnie zwane AHA – ich działanie to rewitalizacja i wygładzanie skóry. Pomocne w zwiększeniu działania innych składników odmładzających, oczyszczających i likwidujących przebarwienia skórne.
Niestety nie każdy może pozwolić sobie na wybranie zabiegu peelingiem chemicznych z szerokiej gamy proponowanych w autoryzowanych gabinetach.
Istnieją przeciwwskazania do ich robienia i lepiej zrezygnować z zabiegu z ich użyciem niż cierpieć z powodu objawów niepożądanych.

Jakie są przeciwwskazania do peelingów chemicznych ?

1. Rany, otarcia naskórka lub odmrożenia i stany alergiczne dyskwalifikują pacjenta do zastosowania peelingu.

2. Opalona skóra słońcem naturalnym lub przez solarium również podlega przeciwwskazaniu do zabiegu.

3. Opryszczka. Często lekarz zleca kilka dni przed zabiegiem stosowanie profilaktycznie środków przeciwwirusowych. Osoby, które mają tendencję do opryszczki, same powinny o tym na wstępie konsultacji z lekarzem powiedzieć.

4. Środki farmakologiczne doustne lub miejscowe, pochodne witaminy A (retinoidy) mogą powodować nadwrażliwość na kwasy, co spowoduje wzmocnienie ich działania a w efekcie silne podrażnienie i innymi powikłaniami.

5. Kosmetyki na bazie siarki, glikolu, tlenku benzoilu trzeba odstawić na około dobę przed zabiegiem peelingiem chemicznym i również po zabiegu do 2 dni nie wolno ich ponownie stosować.

6. Na około tydzień przed zabiegiem nie stosować żadnych podrażniających zabiegów pielęgnacyjnych np. szorowanie gąbką, robienie depilacji, woskowanie skóry itd.

Najlepiej by pacjent przed zabiegiem peelingiem chemicznym zgłosił się na konsultację i był szczery w wywiadzie z lekarzem. Decydując się na zabiegi na skórze, musimy pamiętać, że zatajenie dla nas nieistotnych faktów jak np. stosowanie kosmetyków może kosztować nas bolesne powikłania i wielkim rozczarowaniem oraz nieuzasadnionym gniewem na lekarza przeprowadzającego zabieg.

Po peelingach chemicznych dostaniemy zalecenia pozabiegowe, które pacjent powinien ściśle przestrzegać.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Koniec z udawaniem, że powikłania nie istnieją w medycynie estetycznej. Koniec z zabiegami u osób nieuprawnionych!

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Peelingi w dążeniu do pięknej skóry. Podstawowe informacje dla początkującego pacjenta

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Najważniejsze informacje o kwasie hialuronowym stosowanym w medycynie estetycznej

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ