Portal Medycyna Estetyczna

Powikłania po zabiegach peelingami chemicznymi. Sprawdź kto wykonuje zabieg i czy ma uprawnienia, certyfikaty!

Powiklania po zabiegach peelingami chemicznymi
Czas czytania: 3 minuty
Peelingi chemiczne to podstawowe zabiegi w niwelowaniu defektów skóry. Najczęściej znajdujmy je w ofercie dermatologów oraz w medycynie estetycznej. Odmładzanie peelingami chemicznymi twarzy i ciała, spłycanie zmarszczek, likwidacja przebarwień oraz zastosowanie przy bliznach, ale tylko tych płytkich. Tyle dobra niosą peelingi chemiczne, ale co z powikłaniami, które niestety mogą wystąpić?

Co to takiego ten peeling chemiczny?

Najprościej tłumacząc to kwas, który ma za zadanie zniszczenia powierzchownych warstw skóry, a to wszystko oczywiście pod kontrolą specjalisty.
Rodzaj peelingu chemicznego zależy od jego siły działania oraz odpowiedniego stężenia co ma wpływ na efekt końcowy zabiegu.
Złuszczanie skóry jest na poziomie od warstwy rogowej naskórka po bardzo głębokie do naskórka i górnej części skóry właściwej.
Jak sama nazwa wskazuje peelingi chemiczne powinny być wykonywane tylko przez lekarzy czyli w pierwszej kolejności sprawdzamy kto deklaruje się do wykonania nam zabiegu i czy ma certyfikaty świadczące o odbytym przeszkoleniu.
Miejmy świadomość, że są to preparaty dające w niewłaściwych rękach niepożądane efekty, jakimi są poparzenia!
Zgłaszaj się tylko do gabinetów, w których przyjmują specjaliści z uprawnieniami do wykonywania, ponieważ pacjent mało kiedy ma świadomość, jaką siłę agresywności na dane warstwy skóry ma peeling zastosowany w jego przypadku.

Dlaczego do znudzenia powtarzam o bezpieczeństwie, certyfikatach, uprawnieniach ?

Powstałe powikłania w medycynie estetycznej to czasem zlepek przypadkowych sytuacji, na które pacjent godzi się dobrowolnie idąc jak owieczka pod nóż. Do powikłań doprowadzacie w dużej mierze sami, zgadzając się na zabiegi, o których wiecie tylko z for i opinii przeczytanych lub zasłyszanych od znajomych. Konsekwencje będziecie nosić, czasem dość długo na swoich ciałach a czasem blizny pozostają widoczne na długie lata. Leczenie powikłań nie zawsze jest możliwe, zniwelowanie niechcianych efektów odczujecie na własnej kieszeni.

Czy nie można podejść do naszych decyzji o zabiegach upiększających z większą dozą wiedzy a przede wszystkim ze świadomością grożących nam ewentualnych powikłań? Brak pytań, odpowiedzi i skupianiu się tylko na niskiej cenie za usługę skutkuje problemami, ale mam nadzieję, że osoby czytające to osoby mądre, którym nie jest obojętne, w jakie ręce trafią.

Najczęstsze powikłania występujące po zastosowaniu peelingów chemicznych

1. Odbarwienia
Występują rzadko, lecz są niestety bardziej problematyczne do leczenia, a pojawić się mogą po zastosowaniu tzw. peelingów działających średnio głęboko.

2. Zmiany barwnikowe
Bardzo często występujące, a zwłaszcza u osób z ciemniejszą karnacją po zastosowaniu peelingów powierzchniowych lub średnio głębokich. Często są wynikiem podrażnienia, ale również stanów zapalnych.

3. Bliznowce
Tego powikłania najbardziej obawiają się pacjenci. Mało wiedząc o nich osoby ze skłonnościami do nich poddają się peelingom chemicznym wskutek pobudzenia procesu kolagenozy. Pacjenci bez skłonności do bliznowców mogą się ich obawiać w przypadku peelingów bardzo głębokich.

4. Linie demarkacyjne
Można je rozpoznać bardzo łatwo, ponieważ odznacza się wyraźnie miejsce, gdzie został peeling zastosowany o działaniu powierzchniowym oraz średnio głębokim.

5. Zakażenia bakteryjne
Już po kilku godzinach po zabiegu pojawiają się strupki sączące ze świądem. Leczenie tylko antybiotykowe.

6. Zakażenie wirusowe
Niestety nieprzyjemnie objawiające się sporym bólem. Leczenie farmakologiczne.

7. Prosaki
Dziwna nazwa i mało rozpowszechniona wśród pacjentów a często występujące po zastosowaniu tłustego kremu po zabiegu, jak i ekspozycji na wiatr, słońce, ciepło, zimno. Po jakimś czasie mija.

8. Zmiany rumieniowe
Niestety w niektórych przypadkach zwłaszcza po zastosowaniu niektórych preparatów jak np. kwasu glikolowego wysokoprocentowego może się utrzymać nawet do dwóch tygodni po zabiegu.

9. Kontaktowe zapalenie skóry
Pęcherzyki i grudki swędzące w miejscu, gdzie był wykonany zabieg. Leczenie miejscowe.

W cięższych przypadkach możemy odnotować

10. Atrofia-zanik skóry

11. Zaburzenia rytmu serca
Powikłanie spotykane w zabiegu z użyciem fenolu.

12. Obrzęk krtani

13. Zespół wstrząsu toksycznego gorączka, bóle mięśni, przekrwienie błon śluzowych, upośledzenie działania nerek

Sprawdzajcie, kto proponuje zabiegi i czy posiada przeszkolenie oraz certyfikaty uprawniające do wykonania peelingów chemicznych i innych zabiegów.
Pacjenci sami często pchają się do pseudo gabinetów byle tylko zaoszczędzić pieniądze, ale nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć, jak bardzo sami przykładają się do wystąpienia ewentualnych problemów.

Czy osoba, która nie ma uprawnień i pojęcia jak pomóc w razie wystąpienia powikłań może wykonać taki zabieg lub inne z zakresu medycyny estetycznej?
Kto dobrze rozpozna objawy towarzyszące powikłaniom?
Kto pacjentowi przepisze leki w razie potrzeby?
Kto powinien brać na siebie koszty leczenia?

Mam nadzieję, że nasz portal przysłuży się tym którzy bardzo świadomie pragną poddawać się zabiegom i uchroni choć jedną osobę od nieszczęścia i problemów.
A tym którym nie podoba się, w jaki sposób przekazujemy informację, a myślę tu o osobach, które w bezmyślny sposób zabierają się za zabiegi, które powinny widnieć tylko w ofercie profesjonalistów… życzę, by zastanowili się, jaką krzywdę mogą wyrządzić i nie chodzi tutaj tylko o zabiegi peelingami chemicznymi.

Niestety mamy smutną wiadomość dla tych, którzy wchodzą w kompetencje lekarzy i specjalistów, że rozpoczynamy bardzo intensywną walkę, bo powikłań dzięki takim osobą jest coraz więcej, a mało kto wspomina, że to przez ludzi, którzy chcą po prostu zarobić na niewiedzy i ludzkiej głupocie.

Nie chcę nawet wspominać, ile jest na różnych forach pseudo ekspertów i ludzi chwalących się jak sobie lub innym wykonują zabiegi oraz jakimi preparatami z niewiadomego źródła…
Wystarczy zastanowić się nad ceną, obejrzeć dokładniej gabinet, zapytać o certyfikaty… to tak mało kosztuje, a może uchronić od wielkich problemów.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Przygotowanie do zabiegu korekcji ust

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Zabieg z kwasem hialuronowym — instrukcja dla początkujących przed i po zabiegu

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Medycyna estetyczna dziedziną tylko dla lekarzy

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ