Portal Medycyna Estetyczna

Potęga nici w medycynie estetycznej. Rozmowa z dr. Aleksandrą Samborską cz. 3

potega nici w medycynie estetycznej1
Czas czytania: 4 minuty

 

Młodość zawieszona na nitce. Tak można określić zabiegi medycyny estetycznej polegające na implantacji nici. Starzenie to nic innego jak utrata jędrności przez zanikanie tkanki tłuszczowej i proces atrofii włókien elastycznych skóry, które z roku na rok stają się cieńsze.

 

Pierwsze widoczne oznaki widać w okolicy policzków, oczu i żuchwy. Twarz ulega wydłużeniu, ale niestety nie takiemu jakby większość z nas oczekiwała do kształtu pięknego owalu. Zmarszczki stają się bardziej widoczne, a rusztowanie naszej twarzy już nie daje takiego wsparcia jak za nastoletnich lat.

 

Trzy typy nici stosowanych w medycynie estetycznej

  • PDO, czyli polidioksanon

To nici wykonane z syntetycznego biodegradowalnego polimeru, który jest znany medykom od lat w chirurgii. Nici PDO są wchłanialne przez nasz organizm przez około 6 miesięcy w czasie hydrolizy i mają za zadanie pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu w obszarze, gdzie zostały wszczepione. Istnieje podział nici PDO ze względu na ich kształt i mają wtedy różne zadania. Ich działanie zaczyna się od lekkiego efektu liftingu o takie, które zapewniają solidne wsparcie i uniesienie obwisłej tkanki. Ich implantacja pomaga również w uzupełnieniu objętości a po jakimś czasie elastyczności. Efekty są rewelacyjne i długofalowe.

  • PLA, czyli kwas polimlekowy

To nici, które powstały po niciach PDO. Wyprodukowane z biokompatybilnego polimeru pochodzącego z kwasu mlekowego, który był używany w m.in. w szwach.  Stosowane do pobudzenia produkcji kolagenu, do zwiększenia objętości i świetne do konturowania twarzy co daje wizualny efekt liftingu.

  • PCA, czyli polikaprolakton

Nici te są biowchłanialne, monofilamentowe nici zawiesinowe pochodzenia syntetycznego (kaprolakton). Nici te mają za zadanie regenerować zasoby kolagenu, ale ich działanie jest dłuższe niż nici PDO i PLA. Efekt, jaki dają to wsparcie dla skóry nawet już po ich wchłonięciu. Dodatkową ich cechą jest pobudzenie powstawania kwasu hialuronowego, co daje efekt nawilżenia i ujędrnienia skóry.

 

Jak długo utrzymują się nici w skórze?

Nici PDO w tkance pozostają około 6 miesięcy. Nici PLA to kwestia 12 miesięcy a PCA 12-15 miesięcy.

W trakcie ich trwania i rozwijaniu pełni możliwości skóra zaczyna wyglądać młodziej, kondycja skóry poprawia się poprzez produkcję kolagenu.

Kluczowe jest jednak odpowiedni dobór  typu nici do wieku pacjenta i stanu jego skóry oraz jej grubości wraz z podściółką z tkanki tłuszczowej.

 


Redakcja o dr. Aleksandrze Samborskiej

dr Samborska medycyna estetycznaDr Aleksandra Samborska to doświadczony stomatolog i lekarz zajmujący medycyną estetyczną oraz ceniony wśród lekarzy i firm szkoleniowiec. Dla nas cenne źródło informacji dzięki, którym nie raz pacjent uniknął powikłań i długiego leczenia po zabiegach u kosmetyczek. Jest lekarzem nie tylko zajmującym się medycyną estetyczną, uważnie słucha pacjentek, one są najważniejsze. Czasem bywa asertywna za pacjentki, pokazując, co jest złe, co niepotrzebne. Przekonuje, że zanim dokonają zmiany w ciele, muszą być gotowe na zmiany w sobie. Swoje pacjentki uwalnia od ich kompleksów, dodając im pewności siebie już od pierwszej wizyty w jej gabinecie.

 

Polecamy poprzednie artykuły z dr Aleksandrą Samborską na temat nici:

Magia nici w medycynie estetycznej cz. 1

Nici w medycynie estetycznej cz. 2


 

Potęga nici w medycynie estetycznej według dr Samborskiej

W rozmowie dr Aleksandrą Samborską dowiadujemy się, że podstawą jest wzięcie pod uwagę stanu skóry i efektu, jaki ma przynieść implantacja nici. Ocena stanu tkanek pacjenta to najważniejszy element w doborze typu nici, by nie były one widoczne, ułożone zbyt powierzchownie i by dały skuteczne np. uniesienie danego obszaru.

Dr Samborska podkreśla również, że pacjent musi uzbroić się w cierpliwość i dać sobie czas na rozwinięcie pełnego efektu zabiegu nićmi. Czasem skóra w miejscu osadzenia nici jest pofałdowana, ale to wszystko zaniknie po kilku dniach.

 

Czy istnieje możliwość wystąpienia powikłań po zabiegu z użyciem nici?

Tak jak w przypadku każdego zabiegu istnieje ryzyko powikłań. Nie istnieje zabieg niemający powikłań. Ten, kto nie wykonuje zabiegów, zapewne nie ma powikłań. Jeśli zabieg przeprowadzany jest przez lekarza, pacjent jest bezpieczny i jest pod najlepszą opieką.

 

W razie powikłań co pacjent powinien zrobić?

Pacjent powinien się niezwłocznie skontaktować z lekarzem wykonującym zabieg. I ten kontakt powinien mieć miejsce nawet w przypadku najbłahszych obaw. Powikłania mogą wystąpić po zabiegu, po wyjściu pacjenta z gabinetu. Żaden lekarz nie pozostawi swojego pacjenta bez pomocy.

 

Po jakim czasie można ocenić efekty zabiegu?

Efekty można ocenić bezpośredni po zabiegu, ale ostateczną skuteczność można stwierdzić po całkowitym wygojeniu się skóry, czyli po około 4-6 tygodniach. Zalecam zawsze cierpliwość i przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.

 

Co oznacza efekt liftingu?

W przypadku nitek trudno mówić o liftingu takim, jaki ma miejsce w chirurgii plastycznej. Tutaj przemieszczamy tkanki o określony wektor. W wyniku tego działania uzyskujemy efekt podobny do liftingu, ale nie jest to lifting, który polega na usunięciu nadmiarów skóry, wzmocnieniu tkanek głębszych (tzw. powięź SMAS), podniesieniu opadniętych struktur oraz przemieszczeniu depozytów tłuszczowych.

 

Gdzie oprócz twarzy można zastosować nici?

Wszędzie gdzie tylko mamy taką potrzebę. Pacjenci są bardzo zaskoczeni, kiedy słyszą, gdzie można implantować nici i w jaki sposób poprawić nie tylko wygląd, ale i kondycję skóry.

 

Jakie są ogólne zalety nici liftingująch?

Stosunkowo proste wykonanie, przewidywalność efektów, krótki okres rekonwalescencji, bardzo dobre efekty estetyczne, możliwość łączenia z innymi zabiegami, dobrze znany materiał zabiegowy, możliwość powtarzania na tym samym obszarze.

 

Czy zabieg implantacji można łączyć przy jednej wizycie z innymi zabiegami medycyny estetycznej?

Tak, oczywiście, szczególnie jeśli zabiegi nie są wykonywane na tym samym obszarze. W innym przypadku należy rozważyć ewentualne działania niepożądane, np. w przypadku przemieszczania się toksyny botulinowej.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Wspomnienie Bogusławy Witer, prekursorki medycyny estetycznej przez dr Monikę Nunberg-Sawicką

Redaktor Artur Jaskiewicz

Powikłanie po zabiegu medycyny estetycznej u kosmetyczki

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

10 pytań, które musisz zadać w gabinecie medycyny estetycznej przed zabiegiem

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ