Portal Medycyna Estetyczna

Peelingi w dążeniu do pięknej skóry. Podstawowe informacje dla początkującego pacjenta

4aa04fd59c890418572caa93ca1aee2855abf5f9
Czas czytania: 3 minuty

Na co dzień słyszymy o peelingach, ale czy coś na ich temat wiemy ? Oczywiście omówimy temat pod kątem peelingów, których nie możesz kupić w drogerii. Preparaty, którymi się zajmiemy, są to specjalistyczne produkty, dostępne tylko dla specjalistów po odpowiednich przeszkoleniach.

Na co zwrócić uwagę udając się do gabinetu, który ma w swojej ofercie peelingi ?
Przede wszystkim czy osoby wykonujące je posiadają odpowiednie przeszkolenie potwierdzone otrzymaniem certyfikatu.
Z najistotniejszych dla Ciebie informacji to te o Twojej skórze oraz podziale samych peelingów i mechanizmie ich działania.

Podział peelingów

1. działające powierzchniowo
2. działające średnio-głeboko
3. działające głęboko

Co to są Peelingi ?

peelingi
peelingi

To substancje, które są pochodzenia chemicznego lub biologicznego. Działają złuszczająco na skórę i jest to działaniem kontrolowanego postępowania.
Specjalista, nakładając peeling na dany obszar skóry, kontroluje czas, jaki pozostaje on na powierzchni skóry. Preparat działa tylko w miejscu nałożenia i nie ma właściwości do rozprzestrzeniających się. Jeśli zostanie zastosowany na powierzchni jednego centymetra, to tylko w tym miejscu dojdzie do złuszczania.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Jakie wyróżniamy poziomy złuszczania peelingami ?

1. Na poziomie naskórka
Jest to złuszczanie powierzchniowe, czyli
– naskórka, usunięcie warstwy rogowej
– aż do warstwy brodawkowej,
– oraz inne procesy jak np. koagulacja protein, ale są to mało istotne wiadomości dla większości osób.
2. Na poziomie skóry właściwej
Jest to złuszczanie średnio-głębokie czyli
– złuszczanie do górnej warstwy siateczkowej skóry właściwej
3. Na poziomie tkanki podskórnej

Efekt peelingów jest uzależniony od jego dawki.

Peeling powierzchniowy

Złuszczanie zazwyczaj niewidoczne. Po takim peelingujemy natychmiast wrócić do normalnego funkcjonowania. Może wystąpić szybko zanikające zaczerwienienie. Okres odnowy trwa od 5 do 10 dni.

Peeling do warstwy brodawkowej

Dodatkowym dobrodziejstwem tego peelingu jest przyspieszona regeneracja, pobudzenie do metabolizmu fibroblastów odpowiedzialnych za produkcje kolagenu. Okres odnowy wynosi około 10 dni.

Peeling do warstwy podskórnej

Daje efekt przeciwzmarszczkowy, pobudza również fibroblasty do produkcji kolagenu. Ma działanie regenerujące klinicznie widoczne już około 6 dnia a całkowita około 15 dnia po peelingu.

Każdy dobry specjalista kieruje się dobrem swojego pacjenta, oceniając stan skóry i dobierając odpowiedni preparat oraz rodzaj peelingu.
Możemy spotkać się z opinie, że peelingi doprowadzają do poparzenia… cóż jest w tym ziarenko prawdy, ponieważ tak właśnie działają takie preparaty. Dochodzi do tego przez czynniki aktywne, które są zawarte w tych substancjach i przede wszystkim nie dają efektu odwodnienia skóry.
Pacjent może odczuwać pieczenie, delikatną suchość, ale to wszystko szybko mija, a następnie dochodzi do złuszczania w różnych etapach.

Rodzaje peelingów

1. Peeling mechaniczny
Substancje ścierające i aparaty złuszczające
2. Peeling chemiczny
Kwasy owocowe (glikolowy, kwas migdałowy, kwas mlekowy)
Kwas pirogronowy
TCA
Fenol – ale tu ważna uwaga. Jeśli specjalista zaleci Wam ten rodzaj peelingu i tą substancją to musi przeprowadzić peeling na sali operacyjnej, ponieważ jest potrzebne monitorowanie akcji serca przy tym preparacie.
3. Peeling fizyczny
Laser, ciekły azot, podtlenek azotu, suchy lód.
4. Peeling łączony

Peelingi chemiczne są wskazane dla skóry trądzikowa tej i łojokowatej.
Peelingi mechaniczne nie są korzystne dla skóry łojotokowatej.
Po zabiegu unikamy słońca, używamy wysokich blokerów.

W następnych artykułach omówimy poszczególne preparaty i peelingi na nich wykonywane.
Zanim zdecydujesz się na peeling, wybierz dobrego specjalistę i omów z nim Twój problem ze skórą. Ułatwi to wybranie odpowiedniego rodzaju zabiegu, co skutkować będzie pięknym efektem.

Żródło: Foto Bartek Wardziak
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Cenne porady dla pacjentów z powikłaniem po Aquafilling/Los Deline. Rozmowa z dr hab. n.med. Bartłomiejem Noszczykiem i dr Ewą Woźniak-Roszkowską

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Skuteczne i nie efektywne zabiegi na cellulit

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Przerzucanie odpowiedzialności za ewentualne powikłania po zabiegu medycyny estetycznej na klientkę przez kosmetyczkę/kosmetologa

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ