Portal Medycyna Estetyczna

Najważniejsze odmiany łuszczycy

odmiany luszczycy
Czas czytania: 4 minuty
Łuszczyca łac. psoriasis to choroba, która najczęściej dotyka naszą populację. Informacja dla osób, które obawiają się pacjentów z tym schorzeniem! Nie jest to choroba zakaźna, chodź wielu, może się z taką kojarzyć. Dla tych, których dotknęło to schorzenie, jest przewlekłym schorzeniem trwającym całe życie.

 

Nie ma znaczenia płeć, rozwija się w okresie pokwitania, późniejszy okres jest niezwykle rzadki.

Łuszczyca jest przewlekłym schorzeniem z przykrym wielokrotnie nasilającym się nawrotem. Charakterystyczne dla tej choroby to wykwity na skórze o różowym i czerwonobrunatnym zabarwieniu, nawarstwiająca się łuska zlewa się w całość, choć u każdej osoby może to wyglądać inaczej. Najczęściej wykwity skórne występują na kończynach dolnych, łokciach i na głowie. Dla większości chorych jest to krępujące i w dużej mierze jest to przyczyna w trudnościach w kontaktach towarzyskich, a nawet w zawodowych. Brak akceptacji choroby prowadzi niejednokrotnie do alkoholizmu i do totalnej izolacji ze społeczeństwa.

łuszczyca
łuszczyca

Proliferacja, czyli rozrastanie się komórek naskórka i to parokrotnie przy tej chorobie jest bardzo zwiększony. Bardzo ważne jest to, że tak jak szybko się ta choroba pojawia, również szybko znika, nie zostawiając po sobie blizn. Oczywiście nie jest to regułą u każdej chorującej osoby, przebiega ona inaczej. Istnieją różne odmiany łuszczycy, które różnią się intensywnością, rodzajem łuski, wyglądem.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

 

Wyróżniamy parę odmian łuszczycy:

 

1. Łuszczyca zwyczajna

Wykwit na skórze, czyli grudka łuszczycowa występuje w różnych odcieniach czerwieni, szybko się rozrasta. Charakterystyczne dla tej łuszczycy jest to, że miejsce objęte chorobą wyraźnie odgranicza się od zdrowej skóry. Po zdrapaniu łusek skóra jest pokryta kropelkami krwi. Łuszczyca zwyczajna występuje praktycznie na każdej części ciała. Jej ulubionym miejscem jest skóra głowy, kolana, łokcie.

 

2. Łuszczyca plackowata

Na ciele chorej osoby ta łuszczyca występuje w postaci maleńkich grudek w bardzo dużej ilości. Kształtem przypominają kropelki, bardzo często powstawaniu grudek towarzyszy świąd. Charakterystyczne dla tej łuszczycy jest to, że występuje u dzieci i młodzieży. Po wielu tygodniach rzutu choroba może dać spokój, ale często bywa, że wraca w postaci łuszczycy plackowatej.

 

3. Łuszczyca odwrócona

Ogniska łuszczycowe przy tym rodzaju łuszczycy są koloru czerwonego i rzadko występuje łuska. Prawie zawsze występuje w
miejscach owłosionych i zagięciach skórnych np. pod kolanami, pod biustem, w okolicach narządów rodnych. Na ten rodzaj łuszczycy najczęściej narażone są osoby otyłe i starsze.

 

4. Łuszczyca krostkowa

Zmiany łuszczycowe przy tej odmianie to przede wszystkim krostki wypełnione ropą i bardzo często otoczone są rumieniem. Krostki mogą się rozlewać i tworzyć dość duży obszar zmian. Łuszczyca krostkowa występuje często przy poparzeniach słonecznych lub też przy zażywaniu niektórych lekarstw. Zdiagnozowano dwie odmiany tej łuszczycy:
łuszczyca krostkowa ograniczona
łuszczyca krostkowa rozsiana

Łuszczyca krostkowa ograniczona występuje na dłoniach, podeszwach stóp, między palcami, wykwity przy tej łuszczycy to żółtawe krostki, wypełnione ropą. Trzeba bardzo uważać, ponieważ zmiany są bolesne przy dotyku i pocieraniu, często występują strupy. Ta odmiana jest chorobą przewlekłą.

Łuszczyca krostkowa rozsiana ma zmiany krostkowe, które zlewają się z sobą, tworząc duże obszary łuszczycowe. Ta odmiana łuszczycy jest jedną z najcięższych odmian. Występuje u osób dorosłych, ale i również zdarza się u dzieci. Przy tym rodzaju łuszczycy występują inne bardzo uciążliwe objawy: podwyższona temperatura, złe samopoczucie, ogólne osłabienie, zmęczenie i brak apetytu.

 

5. Erytrosermia łuszczycowa

Ogólne zmiany na skórze są rozległe i mocno czerwone. Bardzo często występuje obrzęk, świąd i silne złuszczanie naskórka. Przy tej łuszczycy chory jest podatny na różne infekcje. Naturalna ochrona skóry jest niszczona przez chorobę, dlatego chory narażony jest na utratę ciepła i płynów. Ta odmiana łuszczycy jest zagrożeniem dla życia pacjenta. Choroba ta może być wynikiem silnego stresu, przebytej innej choroby.

 

6. Łuszczyca owłosionej skóry głowy

Jak sama nazwa mówi, ta odmiana prowadzi do zmian na skórze głowy, ale również schodzi na kark czy też za uszy. Tego typu zmianom towarzyszy silny świąd i łuszczenie się skóry. Przy długotrwałych zmianach łuszczycowych, można zauważyć delikatnie łysienie.

 

7. Łuszczyca paznokci

Najczęściej towarzyszy innych rodzajom łuszczycy, choć zdarza się, że występuje jako pojedyncza odmiana łuszczycy. Objawy, jakie towarzyszą przy tym rodzaju to wgłębienia na płytce paznokci, biały lub żółtawy kolor świadczy, że paznokieć nie przylega do masy rogowej, może dojść do rozwarstwienia paznokcia, a co gorsza paznokieć może odpaść.

To, co tutaj zostało napisane to tylko podstawowe wiadomości, mamy nadzieję, że choć trochę mogliśmy przybliżyć tą okropną i podstępną chorobę. Wiemy, że w Polsce choruję około 1 miliona osób na łuszczyce to bardzo dużo, jeśli porównamy to z ilością osób zamieszkujących nasz piękny kraj, czyli 38,5 miliona. Choć tak wiele choruję do tej pory, nie uznano łuszczycy za chorobę przewlekłą. Leki niestety są drogie, a leczenie trwa bardzo długo.

W Polsce leczonych jest około 300 osób lekami biologicznymi, ale one również mają przerywane leczenie w szczególności spowodowane kosztami. Niestety nasz rząd jeszcze nie rozumie, że szybkie wyleczenie chorych to ogromne oszczędności dla budżetu państwa.

My z naszej strony, możemy Państwa zaprosić do przeczytania dwóch artykułów naszego redaktora Witolda Szmandy, który sam borykał się latami z łuszczycą. Jego samodyscyplina i odpowiednia dieta sprawiła, że dzisiaj może Państwu opowiedzieć o swoim szczęśliwym zakończeniu w walce z łuszczycą

Leczenie łuszczycy dietą. Witold Szmanda o walce z chorobą, metodach leczenia i wpływie odżywiania. Cz. I
Wygraj z łuszczycą odpowiednią dietą! Witold Szmanda o swojej skutecznej walce z chorobą. Cz.II

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Łuszczyca i jej próby leczenia

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Afty, czyli owrzodzenie jamy ustnej

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Wygraj z łuszczycą odpowiednią dietą! Witold Szmanda o swojej skutecznej walce z chorobą. cz.II

Trener Witold Szmanda

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ