Portal Medycyna Estetyczna

Najważniejsze informacje o kwasie hialuronowym stosowanym w medycynie estetycznej

o kwasie hialuronowym
Czas czytania: 6 minuty

 

Kwas hialuronowy już na dobre zagościł w medycynie estetycznej oraz kosmetologii. Jest najważniejszym składnikiem naszej skóry, wchodząc w skład tkanki łącznej. Kwas hialuronowy u młodych osób występuje w dostatecznej ilości i zapewnia jędrną i sprężystą skórę. Niestety z wiekiem zaczyna brakować, przez co powstają zmarszczki a skóra przy jego braku, zaczyna być mało elastyczna, wiotka.

Poddając się zabiegom większość z pacjentów, nawet nie zastanawia się, jakie produkty używa w ich przypadku specjalista. Nie ma pojęcia, jak działają i dlaczego zostały u niego zastosowane właśnie te, a nie inne preparaty.

 

Zabiegi z kwasem hialuronowym

Duży odsetek zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej opera się na produktach na bazie kwasu hialuronowego. Występuje on naturalnie w naszym organizmie a jego podstawowa funkcja to tzw. wiązanie wody, która odpowiedzialna jest za sprężystość tkanek.

Naturalnym etapem w starzeniu się jest coraz mniejsza zawartość kwasu hialuronowego, co ma widoczne skutki na naszej skórze, a jest efektem zmniejszenia poziomu związku. Zauważamy wtedy, mniejszą elastyczność skóry a co za tym idzie pojawianie się zmarszczek. Włókna kolagenowe zanikają i tracą elastyczność. Twarz traci zarysy i widzimy z wiekiem jej bardziej rozmyty owal.

„Uzewnętrznij swoje piękne piękno”

Anna Jaskiewicz

 

Gdzie występuję kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy występuję pod postacią polisacharydu u żywych organizmów. U człowieka występuje pod postacią mukopolisacharydu, który łączy włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej. Kwas hialuronowy wiąże od 1000 do 4000 razy więcej wody niż jego masa. Dlatego stosuje się go w produktach kosmetycznych ze względu na cechy nawilżające.
Najczęściej jako pacjent spotykasz kwas hialuronowy w gabinetach medycyny estetycznej pod postacią preparatów do wypełnień głębszych zmarszczek, modelowania twarzy.

 

Już 1% roztwór wodny kwasu hialuronowego ma właściwości żelujące.
W młodej skórze kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem, co gwarantuje jej sprężystość i brak zmarszczek. Z wiekiem ilość kwasu maleje. W późniejszym czasie skóra człowieka się starzeje, traci zdolność wiązania wody i powstają zmarszczki. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody.

 

Jakie korzyści dla skóry po zastosowaniu kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy pełni funkcję nawilżacza w kosmeceutykach, a to oznacza, że wiąże wodę w naskórku, chroni przed wysuszeniem, wygładza naskórek, wspiera właściwości ochronne. Może on być bezpiecznie stosowany bez konieczności wykonywania testów skóry. Produkty z kwasem hialuronowym można bezpiecznie stosować zimą, ponieważ, w przeciwieństwie do kremów, w których czynnikiem nawilżającym jest woda, nie wywołują teleangiektazji (rozszerzania naczyń krwionośnych).

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest również jako naturalny film, osłaniający warstwę rogową naskórka (przed wnikaniem w nią substancji chemicznych i bakterii). Pełni również role nośnika tzw. substancji ułatwiającej wprowadzenie innych składników preparatu w głąb skóry.

 

Kwas hialuronowy tylko do twarzy?

Żele na bazie kwasu hialuronowego są stosowane do produkcji implantów, które służą do wypełnienia zmarszczek i powiększania ust oraz piersi. Ze względu na to, że kwas hialuronowy stopniowo wchłania się do organizmu, implanty na bazie żeli hialuronowych są nietrwałe, co powoduje, że zabiegi z ich użyciem trzeba powtarzać 2 do 3 razy w roku.

Do niedawna używano w kosmetyce kwasu hialuronowego pozyskiwanego z produktów naturalnych (grzebienie kogucie, pępowina). Obecnie coraz częściej uzyskiwany jest on metodami biotechnologicznymi. Kwas hialuronowy wykorzystywany do wygładzania zmarszczek jest preparatem syntetycznym, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów alergii. Zapewnia nam dużą wygodę, gdyż nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej.

 

Jak wygląda zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?

Godzinę przed zabiegiem miejsca, w które chcemy podać preparat, smarujemy preparatem znieczulającym, który w swoim składzie zawiera środek znieczulający. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty.

Podawane są bardzo cienkimi igłami, co zmniejsza doznania bólowe. Po wstrzyknięciu żelu w linie zmarszczki lub w usta preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy, wygładzając zmarszczki, lub modelując kontur ust.

Zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut. Rezultat można obejrzeć natychmiast w lusterku. Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia. Wypełnianie stosowane jest w celu usunięcia bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek okolicy oczu, między brwiami, opadniętych kącików ust oraz modelowania owalu twarzy. Okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu można przedłużyć kolejnymi wstrzyknięciami.

 

Kiedy kolejny zabieg?

Większość pacjentów decyduje się na ten zabieg po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu wygładzania zmarszczek lub korekcji konturów twarzy. Natomiast powiększanie warg wymaga zwykle uzupełnienia po około 6 miesiącach.

 

Zalety kwasu hialuronowego?

Nie jest pochodzenia zwierzęcego, nie wymaga testów skórnych (chyba że zaleci ją lekarz ze względów bezpieczeństwa) Jest całkowicie wchłanialny, a jego cząsteczki nie są wykrywane jako ciała obce, rezultaty estetyczne są natychmiastowe i naturalne (oczywiście dużą rolę odgrywa lekarz wykonujący zabieg. Rezultat jest widoczny po kilku dniach, kiedy to kwas hialuronowy w pełni rozwinie swoje możliwości a dokładnie, powiększy swoją objętość).

 

Kto powinien wykonywać zabiegi?

Rola lekarza jest najważniejsza. Nieumiejętne podanie preparatu może grozić powikłaniami od wizualnych po odczuwalne przez organizm pacjenta-zapalenia, ropienie, otorbienie preparatu. Mam nadzieję, że nie musimy podawać kolejnej porcji argumentów, dlaczego to lekarz powinien wykonywać takie zabiegi.

Powikłania i efekty to, co powinno interesować pacjentów, zaczyna być ważne, dopiero kiedy pacjent nie jest zadowolony lub zaczyna odczuwać negatywne skutki swojej decyzji, idąc do osoby nieuprawnionej. Wiedza o preparatach i rysunki w Internecie (takie mamy doniesienie jak nieuprawnione osoby…uczą się podawania preparatów nie tylko na bazie kwasu hialuronowego) to nie jest dobre źródło nauki.

Tylko lekarz, który zna anatomię ciała, wie jak w razie sytuacji, kiedy coś pójdzie nie tak, zareagować i przede wszystkim ma prawo do wypisania recepty, a nie odsyła pacjenta do lekarza lub co częściej jest praktykowane…umywa ręce i nie reaguje.

 

Średni okres utrzymywania się efektów stosowania wypełniaczy wynosi 9-12 miesięcy. Czasem okres ten może być dłuższy lub krótszy w zależności od:

  • wieku,
  • rodzaju skóry,
  • trybu życia (palenie papierosów i wystawianie skóry na słońce i działanie promieni UV, może skrócić czas działania),
  • wyboru produktu i miejsca wstrzyknięcia

 

Zabiegi wygładzania zmarszczek kwasem hialuronowym, są bardzo skuteczne, dają natychmiastowe efekty, niemniej jednak nie są to zabiegi, które wykonujemy raz na zawsze. Po 9-12 miesiącach preparaty kwasu hialuronowego stopniowo podlegają degradacji na dwutlenek węgla i wodę i ulegają całkowitemu wchłonięciu.

Należy wówczas zabieg powtórzyć, co z jednej strony uznać można za wadę, z drugiej zaś za zaletę, ponieważ dzięki temu są to zabiegi całkowicie bezpieczne. Dają gwarancję, że po jakimś czasie efekt minie i nie spowoduje trwałej zmiany w wyglądzie twarzy. Proces ten jest więc w stu procentach odwracalny w czasie.

 

Przeciwwskazania do poddanie się zabiegowi preparatem na bazie kwasu hialuronowego

  • ciąża, karmienie piersią,
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym,
  • skłonność do powstawania blizn przerostowych,
  • stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik),
  • nadwrażliwość na kwas hialuronowy;

 

Objawy niepożądane po podaniu preparatu z kwasem hialuronowym

Najczęściej to zaczerwienienie, obrzęk, ból w miejscu wstrzyknięcia materiału-objawy te znikają w ciągu 72 godzin, świąd w przypadku skóry wrażliwej, nadwrażliwość w miejscu korekcji, sporadycznie obrzęk pod postacią zgrubienia utrzymującego się kilka tygodni, a nawet do kilku miesięcy. W najgorszych przypadkach dochodzi do otorbienia preparatu, co oznacza, że organizm odrzucił substancję. 

Niestety brak właściwej opieki medycznej, szybkiej fachowej reakcji może doprowadzić do mi.in. martwicy i nieodwracalnych zmian. Niewiedza oraz zwlekanie z udzieleniem pomocy to najczęściej powody dalszych tragedii klientów.

 

Powikłania u osoby niebędącej lekarzem

Ostatnie lata obfitują w powikłania po zastosowaniu przez osoby nieuprawnione kwasu hialuronowego. Trafiając na osobę niebędącą lekarzem, stajesz się klientem. Klienci tych osób bardzo często nawet nie są informowani, jaki dokładnie preparat jest im podawany. Nie podpisują zgody na zabieg, ponieważ osoby wykonujące nie mają prawa go wykonywać, dlatego jako klient nie uzyskasz rachunku z wyszczególnionym zabiegiem, nie będziesz miał założonej dokumentacji, a konsultacja przez zabiegiem to farsa a śmiem twierdzić, że w ogóle do niej nie dochodzi.

Osoba pochylająca się nad klientem i mówiąca co powinno być zrobione to teatr jednego widza i często poszkodowanego. Osoba wstrzykująca wam, jakiekolwiek preparaty nie ma pojęcia jak wam pomoc w razie wystąpienia ewentualnych powikłań. Tylko lekarz zadziała natychmiast lub przy rozwinięciu się niepożądanych efektów udzieli pomocy, wypisze receptę i obejmie opieka medyczna. Jeśli będziesz poszkodowana osoby nieuprawnionej, karzą ci czekać a czas gra na niekorzyść klientki i w tym momencie na chwile uspokojona poddajesz się dalszym następstwa powikłań.

 

Zostań pacjentem, a nie klientem

Nie chodzi tu o szkalowanie kogokolwiek, chodzi o bezpieczeństwo i jeśli chcesz poddać się zabiegom medycyny estetycznej, zrób to, ale świadomie wybierając. Możesz zdecydować się na kosmetyczkę, kosmetologa, fryzjerkę, ale mieć świadomość, że to jak stąpanie na środku głębokiego jeziora po cieniutkim lodzie. Nawet jak się zorientujesz, że jesteś w niewłaściwych rękach, może się okazać, że nie dobiegniesz do brzegu, by ktoś WŁAŚCIWY, czyli lekarz udzielił na czas pomocy.

Konsekwencje będziesz nosić ty, blizny, usuwanie martwiczo zmienionych tkanek a te są nie do odtworzenia przez twój organizm…. Nie wspomnę, a może właśnie wspomnę o wielkich rachunkach płaconych za ratowanie twarzy, bo zanim dojdzie do procesu, jaki mam nadzieje wytoczysz oprawcy, będziesz polegała tylko na sobie. Nikt nie będzie leczył na NfZ, chyba że będzie zagrożenie życia. Zastanów się, czy chcesz być klientem i może się uda i do następnego razu, czy bezpiecznym Świadomym Pacjentem?

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Peelingi w dążeniu do pięknej skóry. Podstawowe informacje dla początkującego pacjenta

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Skuteczne i nie efektywne zabiegi na cellulit

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Potęga nici w medycynie estetycznej. Rozmowa z dr. Aleksandrą Samborską cz. 3

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ