Portal Medycyna Estetyczna

Migrena to uciążliwy ból głowy leczony toksyną botulinową (botoksem)

Migrena botoks
Czas czytania: 3 minuty

 

Botoks ma coraz szersze zastosowanie w medycynie. Osobom z uporczywymi bólami migrenowymi polecamy kurację botoksem. Szybki zabieg i wielka ulga czasem po jednorazowym spotkaniu ze specjalistą. Przed kuracją botoksem sprawdź, czy lekarz posiada odpowiedni certyfikat uprawniający go do zabiegu. Preparat jest niebezpieczną substancją w rękach nieodpowiedniej osoby bez przeszkolenia!

 

3deb89fc1382a3c7f845b6daf095dc5b3e7c29c9

Kto cierpi na migrenę, wie, że objawy silnego bólu głowy potrafią wyłączyć człowieka z normalnego funkcjonowania podczas dnia. Przewlekłe bóle migrenowe nawracają i są uciążliwe. Od lat medycyna zmaga się z migreną i szuka skutecznych metod na zniwelowanie napadowych i długotrwałych bóli głowy. Zazwyczaj w przypływie objawów migreny pacjenci szukają ukojenia w lekach, które na krótko uśmierzają ból, ale nie ma jednego skutecznego i radykalnego sposobu na pozbycie się tej przypadłości.

 

Jak rozpoznać migrenę?

Migrena pojawia się najczęściej z pogorszeniem pogody, ale są osoby, na które nie działa aura.
Objaw bólu o dość dużym nasileniu po jednej stronie, który czasem doprowadza do nudności, wymiotów oraz światłowstrętu. Pacjenci uciekają wtedy do zacisznych miejsc, gdzie nie docierają do nich żadne dźwięki oraz światło. Nieprzyjemne doznania czasem w cięższych przypadkach są z zaburzeniami świadomości.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

 

Skutki uboczne migreny

Migrena ma swoje poboczne negatywne skutki. W czasie jej trwania pacjenci źle sypiają, stan emocjonalny jest pogorszony, występuje drażliwość, nadwrażliwość na światło, dźwięki oraz zapachy.
Ból trwa od kilku godzin do nawet dwóch dni non stop. Pacjent odczuwa tętniący ból po jednej stronie głowy, który nasila się przy chodzeniu, schylaniu a czasem przy wykonywaniu jakiegokolwiek ruchu. Objawy w połączeniu z nudnościami, zawrotami głowy dają pacjentowi sygnał, by się zwrócić do specjalisty. Nie wolno samemu na własną odpowiedzialność szpikować się kolejnym medykamentami bez nadzoru lekarza. Migrena z takimi objawami nie jest już tylko zwykłym bólem głowy, który czasem wszyscy miewamy.
Po zgłoszeniu się do odpowiedniego specjalisty określa on, jaki rodzaj migreny nam doskwiera.

 

Migrena z aurą (nie chodzi o pogodę!)

Objawy tej migreny to przede wszystkim

 • napad bólu głowy
 • pojawiają się mroczki, zygzaki, wstęgi w widzeniu pacjenta
 • czasem plamki w polu widzenia
 • uczucie w okolicy ust i rąk tzw. parastezje, czyli nieprzyjemne odczucia, drętwienia, mrowienia
 • szum w uszach, niedosłuch
 • gorączka

 

Migrena bez aury

 • ból głowy, który pojawia się rano
 • trwa do 2 dni
 • zazwyczaj pacjent po śnie wstaje bez bólu głowy, napad ustępuje bez innych objawów towarzyszących jak przy migrenie z aurą.

 

Migrena siatkówkowa (bardzo rzadka odmiana)

Bardzo rzadko występuje, ale z objawami zaburzenia widzenia w jednym oku oraz bólem głowy.

Gdzie jest źródło migreny?

Przyczyny migreny doszukiwano się w różnych źródłach, ale migrenowy ból głowy jest związany z zaburzeniami pracy układu nerwowego. Ból ma swoje źródło w tzw. układzie nerwu trójdzielnego, co najprościej można wytłumaczyć, że nerw ten zbiera sygnały bólowe z opon mózgowych i naczyń, które zaopatrują je w krew. Nerw ten znajduje się w pniu mózgu, przesyła sygnały do kory czuciowej w miejsce odpowiedzialne za to, że uświadamiamy sobie istnienie bólu.
Migrena nazywana jest chorobą całego życia. Występuje do zakończenia dojrzewania, a następnie często wchodzi w tzw. stan remisji (wyciszenia). Nie mniej jednak migrena najczęściej rozpoczyna się do 35 r. ż. i z czasem łagodnieje w swoich objawach.

 

Terapia migreny

Leczenie migreny nie jest łatwe i jednoznacznie nie ma pewnego sposobu na jej zniwelowanie. Kuracje zachowawcze lekami oraz profilaktyczne.

 

Leki podawane podczas trwania napadów bóli i objawów współwystępujących mają zazwyczaj działanie

 • przeciwbólowe
 • przeciwmigrenowe
 • przeciwwymiotne
 • uspakajające

 

Profilaktyka migreny

Polega na zapobieganiu występowania objawów migreny lub ich zmniejszeniu.
Toksyna botulinowa (botoks) w profilaktyce leczenia bóli migrenowych
Mało kto wie, że stosowanie botoksu w chorobie migrenowej to czysty przypadek. Nikt sam nie wpadł na pomysł leczenie tym sposobem migreny. Neurolog leczący swoich pacjentów z przykurczami zauważył, że znika u nich ból głowy, na który się uskarżali. To był początek badań nad botoksem pod kątem leczenia migreny.

Tak więc mamy nowy sposób na leczenie objawów migreny, a raczej na zniesienie jej objawów.Jeśli miewasz uciążliwe migreny, sprawdź, czy ta metoda jest dobrym sposobem na migrenę. Sprawdź, czy specjalista, który proponuje taką metodę, posiada certyfikat przeszkolenia z zastosowania toksyny botulinowej (botoksu) w leczeniu migrenowych bóli głowy.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

redakcja@medyczneportale.pl

 

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Lipoliza laserowa ukształtuje twoje ciało

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Botoks-toksyna botulinowa w medycynie estetycznej

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Mezoterapia. Cudowne zastrzyki młodości

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ