Portal Medycyna Estetyczna

Medycyna estetyczna dziedziną tylko dla lekarzy

e0b1cb3909d4114fb36cd633fc2b2454cea094de
Czas czytania: 3 minuty

Medycyna estetyczna nie jest specjalizacją i niestety wiele osób nieuprawnionych wpadło na pomysł, by zacząć zarabiać na nieświadomych klientach kusząc niższą ceną. Pojawiły się również osoby będące lekarzami, ale nie wiedzieć z jakich pobudek, stały się szkoleniowcami osób, które z medycyną nie mają nic wspólnego, rozdają certyfikaty, mające uprawniać do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej.

Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do ministra

 Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do ministra Konstantego Radziwiłła, w którym jasno określa, że medycyna powinna być domeną lekarzy i lekarzy dentystów. Apel publikujemy w całości za uprzejmością Gazety Lekarskiej.

Temat medycyny estetycznej i wykonywania jej przez osoby, naszym zdaniem, nieuprawnione, szkolenie osób niebędących lekarzami, organizowanie zjazdów i innych spotkań pod przykrywką pięknie brzmiącego hasła Medycyna Estetyczna i sprzedaży produktów do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej a przeznaczonych tylko dla lekarzy i lekarzy stomatologów jest naszym zdaniem nieetyczne przede wszystkim względem klientów, którzy później trafiają w ręce osób nieuprawnionych (m.in. kosmetyczek, fryzjerów…).

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Klienci czy pacjenci?

Klienci, dopóty są zadowoleni, dopóki nic złego się nie dzieje lub osoba nieuprawniona nie posunie się do kolejnego zabiegu, a jak wiemy, tacy „specjaliści” raczej sami nie przyznają się do błędu, skoro nie posiadają podstawowej wiedzy medycznej. Dlatego drodzy samozwańczy eksperci medycyny estetycznej…wierzymy wam, że nie macie powikłań, że zdarzają się one tylko u lekarzy… Jak mogą wam się przytrafić, skoro nie macie zielonego pojęcia, jak one wyglądają, jakie dają symptomy, jak je zdiagnozować, jakie leki zapisać…ups, przecież nie macie nawet uprawnień do wystawiania recept, ale po co wam takie skoro POWIKŁAŃ NIE ROBICIE…a lekarze to partacze. Ile to razy słyszymy w rozmowach z osobami nieuprawnionymi do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej, jak to muszą LECZYĆ po lekarzach.

zabiegi medycyny estetycznej u lekarzyGratulujemy, ale jednak czekamy z niecierpliwością na zmiany prawne, które nastąpią. Do tej pory będziemy informować potencjalnych pacjentów chcących skorzystać z medycyny estetycznej, by sprawdzali, do kogo idą na zabieg i by nie stali się KLIENTAMI, bo pacjentem zostajemy tylko w gabinecie lekarskim.

Ile to panie kosmetyczki naśmiały się przy każdej publikacji na temat medycyny estetycznej, która nie jest zabawą w lekarza, ale poważną dziedziną ingerującą w ludzkie ciało. Nie ma czegoś takiego jak bezinwazyjna medycyna estetyczna.

 

Medycyna estetyczna domeną lekarzy!

Naczelna Rada Lekarska uważa, że medycyna estetyczna powinna być domeną wyłącznie lekarzy i lekarzy dentystów. W tej sprawie podjęto apel do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Poniżej publikujemy go w całości.

 


Mając na względzie bezpieczeństwo pacjentów i ich ochronę przed groźnymi następstwami zabiegów medycyny estetycznej, wykonywanych przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji, Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu uregulowanie zasad udzielania świadczeń z zakresu medycyny estetycznej poprzez umożliwienie udzielania tych świadczeń wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (tj. lekarzy i lekarzy dentystów), dające rękojmię wysokiego poziomu jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń.

Wzrost zainteresowania zabiegami medycyny estetycznej oraz brak odpowiednich regulacji prawnych ich udzielania skutkuje zwiększającą się liczbą osób pokrzywdzonych przez nieumiejętne udzielanie takich świadczeń przez osoby nieposiadające ku temu odpowiednich kwalifikacji. Wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego, bardzo często z wykorzystaniem produktów zarejestrowanych wyłącznie do użytku przez lekarzy, w miejscach nie spełniających odpowiednich warunków sanitarnych, stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów.

W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej uznanie zabiegów medycyny estetycznej za działalność, która może być wykonywania tylko przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty zapewni pacjentom możliwość korzystania z bezpiecznych i opartych na aktualnej wiedzy medycznej świadczeń medycyny estetycznej. Lekarze i lekarze dentyści wykonują swe zawody w miejscach spełniających odpowiednie warunki i podlegających kontroli właściwych instytucji. Postulowane zmiany w istotny sposób ograniczą konieczność leczenia skutków niewłaściwego wykonania zabiegów medycyny estetycznej przez osoby niekompetentne, w nieodpowiednich warunkach, lub przy wykorzystaniu nieodpowiednich narzędzi.

 


 

  • Żródło: m.in. Naczelna Izba Lekarska, Gazeta Lekarska, Ministerstwo Zdrowia
  • Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Wspomnienie Bogusławy Witer, prekursorki medycyny estetycznej przez dr Monikę Nunberg-Sawicką

Redaktor Artur Jaskiewicz

Zabieg z kwasem hialuronowym — instrukcja dla początkujących przed i po zabiegu

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Botoks — instrukcja dla początkujących przed i po zabiegu

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ