Portal Medycyna Estetyczna

Łuszczyca i jej próby leczenia

76b9545e5b012402a7aabd725c63060fe4ee837c
Czas czytania: 2 minuty

Łuszczyca to choroba skóry, niestety nie do wyleczenia. Jest chorobą przewlekłą i niejednorodną. Skóra zajęta tą chorobą ma kolor czerwony, różowy z bliska widać, że skóra pokryta jest łuskami. Zmiany skórne są uciążliwe – swędzenie, łuszczenie się skóry. Najważniejsze jest to, aby zaleczyć i chronić przed nawrotami objawów łuszczycy.

Jest to choroba, której nie można kontrolować, przez co frustracja chorego potęguje się. Chorzy na łuszczyce wyłączają się z życia społecznego, wolą nie narażać się na głupie docinki lub spojrzenia innych. W naszym społeczeństwie panuję jeszcze mit, że łuszczyca to choroba zaraźliwa. Dawno temu mylono łuszczycę z trądem. Tak nawarstwiało się przekonanie i niechęć do chorych.
Na szczęście w dzisiejszych czasach, możemy dowiedzieć się o tej chorobie bardzo wiele ze środków masowego przekazu. Jesteśmy świadomi, że chorzy na łuszczycę nie stanowią zagrożenia. Świadomość chorego, że inni go akceptują, daję mu poczucie, że nie jest sam i może jednak wyjść do ludzi i cieszyć się życiem tak jak każdy. Ważną rolę w leczeniu tej przewlekłej choroby jest relaks i spokój, które mogą zdziałać cuda. Leczenie łuszczycy jest różne i różnymi metodami można niwelować objawy łuszczycy.
Leczenie łuszczycy
– Farmakologia:
Maści, żele – stosowane są przy najlżejszej formie łuszczycy, czasami może to być wystarczające. Maści salicylowa, mocznikowa doprowadzają do złuszczenia się łusek, naskórka. Razem z maściami, należy przyjmować leki: antralina, kortykosteroidy, witamina D3 oraz retinoidy, antybiotyki.
– Fitoterapia:
Leczenie domowe ziołami. Istnieją zioła, które mogą wspomagać leczenie. Jednak pacjent nie powinien rezygnować z leczenia konwencjonalnego i powinien poinformować swojego lekarza, jakie zioła przyjmuję.
– Fototerapia i fotochemioterapia:
Naświetlanie promieniami UVA i UVB jest to jeden z wielu sposobów na walkę z łuszczycą. Naświetlania są różne (UVA, UVB, fototerapia selektywna). Oczywiście trzeba pamiętać, że niektóre osoby są wrażliwe na promieniowanie słoneczne i może to dodatkowo potęgować objawy łuszczycy. Ciąża, nowotwory to, także przeciwwskazanie do leczenia naświetlaniem.
– Fotofereza:
Stosuję się ją w bardzo ciężkich przypadkach. Polega ona na napromieniowaniu UVA limfocytów poza ustrojem.
– Hormonoterapia:
Obecnie, to leczenie stosuję się niechętnie. Ze względu na to, że występują poważne skutki uboczne. Stosowane leki: kortyzol, laticort, encorton.
– Urynoterapia:
Picie lub stosowanie okładów z własnego moczu, są zwolennicy tego leczenia. Stosowanie okładów z moczu jest mniej szkodliwe niż jego picie. Już dawno temu, niektórzy lekarze zalecali stosowanie moczu dziecka do usuwania pleśniawek w jamie ustnej. Jest to metoda dość kontrowersyjna, ale warto spróbować.
– Leczenie psychiki pacjenta:
Objawy łuszczycy wpływają bardzo mocno na psychikę pacjenta, dlatego zalecana jest kuracja klimatyczna. Pobyt nad morzem np. Martwym pomoże wyciszyć się, a sole mineralne pomagają w leczeniu skóry.
– Leczenie biologiczne:
Na świecie stosowane są leki biologiczne, u nas niestety jest to jeszcze bardzo droga terapia. Leki biologiczne poprawiają komfort życia pacjenta. Oczywiście są przeciwwskazania, najbardziej zalecana, jest ta metoda osobom z bardzo rozległą łuszczycą.

Jak widać, jest dużo sposobów łagodzenia objawów łuszczycy, każda z nich ma swoje wady i zalety. Może w przyszłości znajdzie się metoda, która nie tylko załagodzi, ale również doprowadzi do całkowitego wyleczenia łuszczycy.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Najważniejsze odmiany łuszczycy

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Rozstępy-Striae. Rozpoznanie przyczyn, rodzaje leczenia oraz zalecane zabiegi

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Leczenie łuszczycy dietą. Witold Szmanda o walce z chorobą, metodach leczenia i wpływie odżywiania. cz.I

Trener Witold Szmanda

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ