Portal Medycyna Estetyczna

Leczenie łuszczycy dietą. Witold Szmanda o walce z chorobą, metodach leczenia i wpływie odżywiania. cz.I

Witold Szmanda leczenie luszczycy
Czas czytania: 4 minuty

Na łuszczycę choruje aż 125 milionów ludzi na świecie, w tym milion ludzi w Polsce. Jest to przewlekła i nawracająca choroba, zwana inaczej chorobą duszy i ciała, dlatego że dotyka nie tylko skóry, gdzie powstają wykwity, ale całego organizmu. Znacznie obniża jakość życia pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jest bardzo trudna i uciążliwa w leczeniu.

 

Czy można ją wyleczyć odpowiednią dietą?

Moja walka z łuszczycą. Kiedy to się zaczęło?

Witold Szmańda walka z łuszczycąZachorowałem na Łuszczycę w wieku dwóch lat. Moja choroba została szybko rozpoznana przez lekarzy, którzy zalecili leczenie zewnętrzne (jak zresztą w przypadku większości chorób, które nas dotykają). Do dziś pamiętam mnie jako malucha stojącego na stole, gdzie mama wcierała we mnie śmierdzące maści z zawartością te i wyzwiska moich braci „zgniły fifol”, gdyż miałem łuszczycę także w okolicach części intymnych. Było to dla mnie strasznym przeżyciem! W wieku 10 lat, kiedy zaczynałam dorastać, trafiłem do szpitala, by na poważnie zająć się moją chorobą, niestety nie przyniosło to żadnych efektów…
Jak choroba wpływała na moją psychikę?
Jako dziecko trenowałem różne sporty. Najbardziej stresującymi momentami nie był sam trening, czy rywalizacja z nim związana, a czas na prysznic. Moje całe ciało było pokryte białym, zrogowaciałym i złuszczającym się naskórkiem. Choć koledzy mówili, żebym się tym nie przejmował, czułem się jak trędowaty. Wstyd i strach nie pozwalały mi normalnie funkcjonować, bardzo bałem się reakcji i oceny innych ludzi.

 

Jak rozwijała się moja choroba i jakich metod próbowałem?

W wieku 19 lat wyjechałem do Niemiec. Tam ulegając reklamom, zacząłem pić duże ilości mleka i spożywałem o wiele więcej jego produktów. Dostałem niesamowicie obfitego wysypu trądziku i łuszczycy. Po konsultacjach lekarskich przepisano mi sterydy i maści kortyzolowe. Nikt nigdy nie zapytał, jak wygląda moja dieta…
Ze względu na beznadziejny stan mojej skóry zostałem zakwalifikowany do specjalnej kuracji sanatoryjnej w Izraelu nad Morzem Martwym. Te kuracje bardzo mi pomogły, gdyż pozbyłem się łuszczycy w 98%. Niestety po kilku miesiącach po powrocie choroba moja powracała. Do Izraela wyjeżdżałem co 2 lata na miesiąc, byłem tam aż 8 razy. Za każdym razem wracałem z przekonaniem, że jednak odżywianie musi mieć wpływ na stan mojej skóry.

 

dieta w łuszczycy witolda szmańdy1W międzyczasie mieszkałem w wielu miejscach dookoła świata. Z moją chorobą byłem u najlepszych profesorów, lekarzy medycyny chińskiej, znachorów itd. Wypróbowałem prawie wszystkich pojawiających się diet z nadzieją, że tym razem mi się uda przezwyciężyć tę chorobę. Przeszedłem przez przeróżne diety, zaczynając od diety Kwaśniewskiego (wysokotłuszczowa), poprzez dietę śródziemnomorską, aż do wegetariańskiej.

Mieszkając w USA przyszła moda na oczyszczanie organizmu. Nie mając nic do stracenia, wypróbowałem dietę oczyszczającą Master Clinz. Wykluczyłem z niej jednak syrop klonowy. Przez 7 dni piłem tylko wodę z cytryną i pieprzem cayenne. Przez pierwsze 3 dni piłem również szklankę ciepłej wody z łyżką soli, by wspomagać wypróżnianie oraz stosowałem lewatywy. Po tej kuracji byłem na diecie wegańskiej i piłem zioła oczyszczające wątrobę i nerki. Wraz z przyjaciółką (ekspertem od ziół) stworzyłem 2 herbaty, które do dziś regularnie stosuje i sprzedaję. Cała ta kuracja nauczyła mnie najbardziej istotnej rzeczy, mianowicie WSŁUCHIWANIA SIĘ W MÓJ WŁASNY ORGANIZM, a łuszczyca zaczęła znikać z mojej skóry.

 

Jaki wpływ łuszczycę ma zdrowe odżywianie?

Leczenie łuszczycy
Leczenie łuszczycy

Dziś świadomie odrzucam produkty, których mój organizm nie trawi. Kiedy pojawiają się sygnały, typu wzdęcia, gazy, czy świąd skóry wiem, że dany produkt nie jest dla mnie odpowiedni. Tak właśnie wyeliminowałem produkty, które nie pozwalały mi się wyleczyć z łuszczycy – MLEKO I JEGO PRZETWORY. Przez całe życie wmuszano je we mnie, a ja z przyzwyczajenia sięgałem po nie w moim dorosłym życiu. Szukając odpowiedzi na te sygnały, natknąłem się na kolejną dietę tą względem grupy krwi i to było to! Zastosowałem się do niej, oczywiście na pierwszym miejscu stawiając mój organizm i jego sygnały, czy reakcje. Moje odżywianie wsparłem dietą alkaliczną oraz dietą surowych produktów i dzięki temu udało mi się w 99% pozbyć tej choroby. Dlaczego w 99%? Dlatego, że jeżeli powracam do złego, czy nieodpowiedniego dla mnie odżywiania choroba powraca. I tak od 5 lat nie muszę się już zmagać z tą trudną chorobą! Teraz wiem, że podłoże każdej choroby kryje się wewnątrz naszego organizmu oraz w sposobie odżywiania i tam trzeba szukać sposobu jego leczenia.

 

Jak zapatruje się na to dzisiejsza medycyna?

Czy idąc do jakiegokolwiek lekarza bądź specjalisty, jesteśmy pytani o sposób odżywiania, bądź dietę, jaką stosujemy ? Nie, nigdy! A przecież jest to najważniejszy aspekt w leczeniu każdej choroby! Nasz system immunologiczny musi mieć siłę, by codziennie mierzyć się z otaczającymi nas na każdym kroku bakteriami, wirusami, grzybami, czy pasożytami, powodującymi różne choroby. Każdą chorobę powinniśmy leczyć od wewnątrz, nie od zewnątrz. Jeżeli zdrowe są nasze organy, my też jesteśmy zdrowi! Musimy zawsze zastanowić się, co leży u podstaw choroby, a nie leczyć jej widoczne skutki. Po raz kolejny powtarzam, że nikt tak dobrze nie powie nam, co jest nie tak, jak nasz organizm. Musimy nauczyć się i zacząć w niego wsłuchiwać.

Źródło: Witold Szmanda
Redaktor Witold Szmanda

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Znamiona skórne i ich rodzaje

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Wygraj z łuszczycą odpowiednią dietą! Witold Szmanda o swojej skutecznej walce z chorobą. cz.II

Trener Witold Szmanda

Czas na walkę z przebarwieniami posłonecznymi. Zabiegi na przebarwienia są skuteczne?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ