Portal Medycyna Estetyczna

Lasery w kosmetologii i medycynie estetycznej

Lasery w kosmetologii i medycynie estetycznej
Czas czytania: 3 minuty

Lasery w kosmetologii i medycynie estetycznej robią niesamowity postęp, stwarzając klientom gabinetów kosmetycznych coraz więcej możliwości do korzystania z najnowszych zabiegów. Oczywiście, każdy sprzęt przeszedł badania i musi posiadać odpowiednie certyfikaty, które dopuszczają do użytku przez specjalistów, którzy mają w obowiązku przejść szkolenie i uzyskać pozwolenie na korzystanie z nich.

Lasery w kosmetologii

Jedną taką zdobyczą medycyny jest Laser, który ma zastosowanie nie tylko w medycynie konwencjonalnej, ale także w kosmetologii. W repertuarze kosmetologii wyróżniamy całą gamę zabiegów kosmetycznych w tym, również laserowe zabiegi.
Dbamy o swoją skórę, chodzimy do kosmetyczki, unikamy nadużywania mimiki i to w jakimś stopniu zapobiega powstawaniu przedwczesnych zmarszczek. Wreszcie mamy nowe możliwości, polegające na korzystaniu z aparatów do biostymulacji komórek skóry np. laser helowo-neonowy. Leczenie laserem polega na pobudzaniu skóry za pomocą fali elektromagnetycznej.

Efekt, jaki daje promieniowanie laserowe: ukrwienie i dotlenienie skóry, przyrost włókien kolagenowych, lepsze wchłanianie wilgoci, skóra bardziej elastyczna (wygładzają się zmarszczki), zanikają przebarwienia.

 

Lasery
Lasery

Działanie lasera nie ma nic z cudem, przede wszystkim po zabiegu trzeba dbać o skórę, stosować odpowiednie kremy, unikać papierosów i alkoholu. Trzeba jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu, sypiać i nie nadużywać mimiki. Zabiegom laserowym, można poddać nie tylko twarz, ale również piersi, uda, brzuch. Laser stosuje się od ponad 25 lat, u nas jest on dość krótko. Niestety jeszcze nie wszystkie skutki oddziaływania promieni laserowych na skórę zostały poznane.

Wiadomo, że: regulują procesy rogowacenia naskórka, ułatwiają drenaż limfatyczny, pobudzają produkcję kolagenu, pobudzają wzrost włosów i paznokci.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Najpopularniejsze lasery to: aleksandrytowy, rubinowy, neodymowy, holmowy, erbowy, argonowy, CO2, helowo-neonowy, półprzewodnikowy.
Niektóre z tych laserów to lasery ,,twarde,, również nazywane skalpelami laserowymi. Laser argonowy -stosuje się przy leczeniu plam i przebarwień. Laser holmowy i erbowy– stosujemy w dermatologii i chirurgii estetycznej, laser erbowy z powodzeniem, można stosować, również do usuwania zmarszczek jest to przyjazny dla pacjenta, przyspieszając procesy gojenia.

Laser miękkie (biostymulujące) helowo-neonowe i półprzewodnikowe-stosowane są w gabinetach kosmetycznych. Naświetlania tymi laserami przyspieszają produkcję kolagenu, który nadaje skórze sprężystości. Również mogą likwidować zmarszczki, przebarwienia skóry, plamy barwnikowe. Stosowane są także w leczeniu różnego typu łysienia. Laser CO2 (laser na dwutlenku węgla) – stosowany jest w dermatologii i kosmetologii do zabiegów dembrazji.

Dembrazja -to zabieg polegający na usunięciu powierzchownych warstw naskórka. Od wielu lat stosowana jest dembrazja mechaniczna, jej wadą jest to, że głębokość usunięcia naskórka jest różny i usuwany jest nierównomiernie. Efekty kosmetyczne i estetyczne nie zawsze są zadowalające.
Dembrazja laserowa -precyzyjnie usuwa naskórek na określonej głębokości jednakowej na całym obszarze. Głębokość, na jaką zostaje usunięty naskórek, zależy od parametrów wiązki laserowej i może również być różna w zależności od rodzaju schorzenia. Zabieg dembrazji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po zabiegu ważne jest częste zmienianie opatrunków, stosowanie maści z antybiotykiem, zalecane są również okłady lodowe i leki przeciwbólowe.

Laserami można także jak napisane było wyżej usuwać zbędne owłosienie.
Depilacja laserowa- jest to skuteczna metoda usuwania niechcianego owłosienia na stałe. Laser niszczy bezpowrotnie cebulkę włosa przez emisję łagodnej wiązki promienia, przenikającej przez skórę aż do mieszka włosowego.

W ostatnim czasie pojawił się nowy laser Fraxel- to innowacyjna technologia oferująca najlepsze wyniki, bez utraty zdrowia, zminimalizowane efekty uboczne, oraz skrócony czas gojenia. W przeciwieństwie do dembrazji laserowej, w wyniku której usuwana jest od razu cała wierzchnia warstwa skóry, zabieg wykonywany laserem Fraxel działa na skórę wybiórczo. W strefy te kierowane jest światło lasera, które głęboko i precyzyjnie penetruje komórki tkanek i skórę właściwą. Ponieważ skóra wokół nie jest naruszana, dlatego gojenie się następuje szybko i zabieg nie powoduje widocznych ran. Laser Fraxel jest przełomem w zabiegach medycyny estetycznej.

Podczas jednego zabiegu laserem Fraxel poddaje się około 20%-25% powierzchni leczonej skóry. Światło lasera pobudza, również głębsze warstwy skóry do produkcji kolagenu. Fraxel można zastosować wszędzie, tam, gdzie stosowano dembrazję, pozwala również na odmłodzenie szyi i dekoltu. Do tej pory nie zanotowano żadnego przypadku zbliznowacenia lub infekcji. Większość pacjentów może normalnie zaraz po zabiegu wrócić do aktywnego życia. Ochrona przed słońcem jest bardzo ważna, należy regularnie nakładać krem z filtrem ochronnym.

Efektem zabiegu, można cieszyć się już kilka dni po jednakże prawdziwą zaletą zabiegu jest wymodelowanie włókien kolagenu w głębszych warstwach skóry. Dlatego pacjent, będzie obserwował stopniową poprawę wygładzenia i napięcia skóry na przestrzeni roku po serii zabiegu.
Pamiętać trzeba o jednej ważnej sprawie, zmiany naskórka i kolagenu są trwałe, ale niestety: słońce, czas, ciążenie robią swoje. Laserem można cofnąć czas, ale nie sprawi, że czas się zatrzyma!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej z notą przedsądową od dystrybutora Aquafillingu. Gazeta Wyborcza opublikowała kolejny reportaż

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Restylane- naturalny wypełniacz

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym CO2?

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ