Portal Medycyna Estetyczna

Fibryna bogatopłytkowa w medycynie estetycznej

Fibryna
Czas czytania: 2 minuty

 

Medycyna estetyczna to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Różnorodność zabiegów, jaką oferują gabinety medycyny estetycznej, jest powalająca i jak widać raczej, nic nie wskazuje, by mogło być inaczej. Jedną z najnowszych metod jest technika PRF (Platelet Rich Fibrin), czyli fibryna bogatopłytkowa.

 

Białko w zabiegach medycyny estetycznej

Fibryna bogatopłytkowa (PRF – plateletrich fibrin) to nierozpuszczalne białko, wytrącające się z osocza krwi podczas krzepnięcia. Tak najprościej można przedstawić białko, które może zrobić furorę w zabiegach medycyny estetycznej.
Francuski lekarz Joseph Choukroun twórca metody pozyskiwania fibryny bogatopłytkowej przedstawił na XV Międzynarodowym Kongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging swoje spostrzeżenia i badania nad fibryną.

Jego zdaniem procedura odwirowania krwi, którą opracował ma na celu podanie preparatu, który zawiera nie tylko płytki krwi czy też czynniki wzrostu, ale również mezenchymalne komórki macierzyste, które wpływają bardzo pozytywnie na regenerację skóry pacjenta. Jak mówi prof. Chaukroun, bardzo ważny jest proces odwirowania krwi, jej za szybkie odwirowanie prowadzi do utraty wielu cennych komórek. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu preparatu efekty regeneracji skóry są dużo lepsze i przede wszystkim utrzymują się zdecydowanie dłużej.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Profesor w czasie swojego wykładu, bardzo dokładnie tłumaczył, jak ważne jest szybkie tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, które są głównym czynnikiem gojenia się tkanek. Czynniki wzrostu, płytki krwi, czy też białka to tylko niektóre czynniki, które pomagają przy tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych.
Joseph Chaukroun wspomniał również, o których leukocytach rola jest ogromna w procesie tworzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie w procesach regeneracyjnych.
Wiemy już, że w technice PRF (Platelet Rich Fibrin) najważniejszy jest czas odwirowania krwi. Podczas odwirowania płytki krwi osiadają na włóknach fibrynowych i powoli uwalniają czynniki wzrostu. Proces regeneracji tkanek jest dużo lepszy, a efekty utrzymują się o wiele dużej niż w metodzie po podaniu osocza bogatopłytkowego.

 

Zastosowanie fibryny nie tylko w medycynie estetycznej

Fibryna bogatopłytkowa ma zastosowanie w medycynie estetycznej, dzięki niej można odmłodzić skórę, zregenerować i przyspieszyć proces gojenia się skóry po zabiegach, jest bardzo pomocna przy łysieniu typu męskiego.
Fibryna ma również zastosowanie przy regeneracji ubytków kostnych w stomatologii. Dr Joseph Choukroun jest twórcą nie tylko metody z użyciem fibryny w medycynie estetycznej, ale również udowodnił, że fibryna doskonale wpływa na gojenie się tkanek twardych.
Miejmy nadzieje, że fibryna znajdzie zastosowanie w innych dziedzinach medycyny.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym CO2?

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Powikłania po zabiegach peelingami chemicznymi. Sprawdź kto wykonuje zabieg i czy ma uprawnienia, certyfikaty!

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Magia nici w medycynie estetycznej. Rozmowa z dr. Aleksandrą Samborską cz. 1

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ