Portal Medycyna Estetyczna

FDA: Szczepionka Moderna COVID-19 może powodować skutki uboczne u osób stosujących wypełniacze skórne

Modenra Szczepionka
Czas czytania: 1 minuta

FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) zatwierdziła szczepionkę Moderna COVID-19. W Polsce dopuszczona jest szczepionka firmy Pfizer. Jak zauważył komitet doradczy FDA szczepionka firmy Moderna u osób, które mają u siebie zastosowane wypełniacze w celach kosmetycznych, mogą odczuwać negatywne skutki po szczepieniu.

 

Okazuje się, że odnotowano skutki uboczne u osób zaszczepionych, u których zastosowano wcześniej wypełniacze. Dochodzi do stanów zapalnych oraz obrzęku.

Według Rachel Zhang lekarz przy FDA, przedstawiając analizę danych dotyczących szczepień firmy Moderna, poinformowała, że u dwóch osób po szczepieniu wystąpił obrzęk twarzy. Pacjenci wcześniej poddali się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Zgłoszono również incydent u jednej osoby, która po szczepieniu poddała się wypełnieniu okolicy ust. Wystąpiła również reakcja poszczepienna.

Jedna z osób miała podany wypełniacz pół roku przed szczepieniem, druga dwa tygodnie przed a trzecia po szczepieniu, u której wystąpił obrzęk ust. Wiemy tylko o tych przypadkach i doniesieniach dotyczących firmy Moderna. Jak to wygląda w przypadku innych firm i osób szczepionych nie wiadomo.

 

Zgłoś nam niepokojące objawy

Warto obserwować reakcje naszego ciała, jeśli poddamy się szczepieniu. Mamy wśród polskich czytelników osoby z całego świata i tym bardziej prosimy o informowanie nas jak się czujecie po szczepieniach. Zwłaszcza pacjentów, którzy korzystali przed lub po szczepieniu z zabiegów medycyny estetycznej na bazie preparatów wypełniających. 

W razie wystąpienia niepokojących objawów prosimy o skierowanie pierwszych kroków do swojego lekarza, który wykonał zabieg. Jeśli coś się będzie działo w przypadku klientów kosmetyczek lub kosmetologów, radzimy natychmiastową wizytę u lekarza, który zapewni wam opiekę medyczną.


Aktualizacja 16.01.2021

Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów 

American Society for Dermatologic Surgery (ASDS) opracowało „Wytyczne dotyczące skutków ubocznych szczepionki SARS-CoV-2 mRNA u pacjentów z wypełniaczem skóry”. 

Dr Monika Nunberg-Sawicka opracowała dla lekarzy informację, która może być niezwykle przydatna. Prosimy o zapoznanie się z nią na stronach SLDE Dermatologia-Estetyczna.pl

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Rodzaje zastrzyków (wstrzyknięć): śródskórne, podskórne, domięśniowe i dożylne. Powikłania po iniekcjach

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Botoks dobrze i źle wykonany. Na co zwrócić uwagę przed zabiegiem?

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Przeciwwskazania do peelingów chemicznych

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ