Portal Medycyna Estetyczna

Choroby paznokci-grzybica paznokci stóp i rąk

choroby paznokci grzybica
Czas czytania: 2 minuty
My kobiety dbamy o nasze paznokcie, nieważne czy są pomalowane, czy też tylko pięknie opiłowane – ważne by były ładne i zdrowe. Wygląd paznokci jest ważny, ale są choroby, które mogą diametralnie zmienić jego strukturę, kolor i dlatego należy udać się jak najszybciej do dermatologa.
Choroby paznokci
Choroby paznokci

W pierwszej części naszego cyklu „Choroby paznokci” rozpoczniemy go najczęstszą dolegliwością, jest to – grzybica paznokci (Kandydoza)
Jest to choroba zakaźna, wywołują ją grzyby, jak do tej pory odkryto i opisano około 200 gatunków tych grzybów, specjalista musi w pierwszej kolejności określić jakie grzyby zaatakowały paznokcie, a jest to dość długi etap i dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość.

 

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Kiedy dochodzi do zakażenia?

Basen, sauna, prysznic to miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do infekcji a w ostateczności do grzybicy. Również w szpitalach wspólne łazienki dla pacjentów to wprost doskonałe środowisko dla grzybów, które w otoczeniu wilgoci rozwijają się masowo.
Rozpoczyna się od grzybicy stóp, przenosi się na paznokcie i często jest tak, że nie od razu można zdiagnozować prawidłowo grzybicę. Łamliwe i kruche płytki paznokci czy też łuszczenie się skóry wokół paznokcia czasami może zmylić. Jeśli doustne preparaty witaminowe nie przynoszą rezultatów, a objawy wręcz nasilają się, powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Jakie są objawy grzybicy?

Pierwszym objawem na pewno jest zapach dość nieprzyjemny, który jest spowodowany gromadzeniem się grzybów pod paznokciem i nawet dokładna higiena stóp nie pomoże. Płytka paznokcia staje się matowa, a kolor może być żółty lub brunatny. Skóra wokół paznokcia jest koloru czerwonego i czasami widoczna jest również ropa. Płytka paznokcia zniekształca się i wybrzusza.

Jak się leczy grzybicę?

Dermatolog zleca badanie laboratoryjne, pobierany jest materiał z paznokcia i spod niego. Lekarz przepisze doustne leki w celu zlikwidowania stanu zapalnego, widoczne miejsce z ropą należy wyczyścić i zdezynfekować. Również specjalista może zdecydować o całkowitym chirurgicznym usunięciu płytki, jeśli będzie to konieczne. Czasami by terapia przyniosła poprawę, lekarz łączy wszystkie metody leczenia.

Nie zapominajmy, że grzybica stóp, szybko przenosi się i atakuje paznokcie u rąk, bardzo często odwlekamy wizytę u specjalisty, ale jest to błąd. Stopy ukrywamy przez większą część roku, rąk niestety nie schowamy. Nie traćmy czasu, myśląc, że choroba sama minie, nie minie, a nawet może bardziej się nasilić i uprzykrzyć nam życie. Choć leczenie jest długie i uciążliwe to warto zadbać o swoje zdrowie.
W następnej części opiszemy – Łuszczycę paznokci.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Bielactwo inaczej Vitiligo. Jak Michael Jackson radził sobie z chorobą?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Czas na walkę z przebarwieniami posłonecznymi. Zabiegi na przebarwienia są skuteczne?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Jak wygląda czerniak? Dlaczego „pomagasz” nowotworowi skóry w jego rozwoju ?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ