Portal Medycyna Estetyczna

Choroba Hashimoto. Przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Hashimoto
Czas czytania: 2 minuty
Jeśli odczuwasz stale zimno, masz suchą, chłodną i chropowatą skórę a na kolanach i łokciach przebarwienia, jakby wyglądały na niedomyte. Nie masz energii, apetytu, włosy słabe. Paznokcie rozdwajają się, język jest powiększony i nabrzmiały. Bóle brzucha, zaparcia, chrypkę, zmienia się głos na niższy. To tylko kilka objawów sugerujących, że cierpisz na chorobę Hashimoto. Zgłoś się do endokrynologa.

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy

Dr Hakaru Hashimoto to lekarz, który jako pierwszy na początku XX wieku rozpoznał i opisał przypadki tej choroby. Dlatego też od jego nazwiska pochodzi nazwa tego schorzenia. To choroba przewlekła o podłożu autoimmunologicznym, to znaczy, że układ odpornościowy, który powinien chronić organizm, produkuję przeciwciała, które atakują tarczycę. Choroba latami czai się w ukryciu i powoli niszczy ją, co prowadzi do małej produkcji hormonów, więc mówi się o niedoczynności tarczycy.
Zwiększenie zachorowalności

W ostatnich latach zachorowalność na Hashimoto zwiększyła się i występuję częściej u kobiet. Badania wykazują, że ta choroba, również często występuję u osób, gdzie w rodzinie występuję ona z pokolenia na pokolenie, czyli jest to choroba o podłożu genetycznym.

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Na początku choroby wole, może być delikatnie powiększone, w miarę jej rozwoju tarczyca staję się coraz mniejsza, inne objawy to:
– zwiększona masa ciała
– uczucie zimna
– senność
– zmęczenie
– nadciśnienie tętnicze
– skóra jest blada, łuszcząca się
– niepłodność

Niedoczynność tarczycy prowadzi do niepłodności, do ciężkich chorób serca, nawet do śpiączki. Bywa często, że wiele osób żyje w nieświadomości i dopiero przypadkowo zrobione badania laboratoryjne wykazują tę chorobę.

Jakie badania należy wykonać?

Najczęstszym badaniem jest oznaczenie stężenia TSH, to badanie jest bardzo czułe i wykaże najmniejsze odchylenia od normy.
Lekarz również zleca badanie FT4, które jeśli jego stężenie wyjdzie zmniejszone, a stężenie TSH jest zwiększone, to wtedy mówimy o niedoczynności tarczycy.
Po rozpoznaniu niedoczynności tarczycy endokrynolog zleca badanie USG tarczycy i oznaczenie stężenia przeciwciał w surowicy – anty-TPO oraz anty-TG.

Czy można wyleczyć chorobę Hashimoto?

Jak do tej pory nie znaleziono leku, który by skutecznie zahamował proces degradacyjny tarczycy, jest to choroba autoimmunologiczna i przewlekła i nie do wyleczenia.
Leczenie przebiega poprzez podawanie leku zawierającego lewotyroksynę, jest prawie identyczna jak hormon produkowany przez tarczycę i ma takie samo działanie. Pozwala na uregulowanie stężenia TSH i do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Lekarz endokrynolog ustala zawsze indywidualnie dawkę, dla każdego pacjenta według jego stanu choroby.

Czy można uniknąć zachorowania na chorobę Hashimoto?

Niestety jest to choroba autoimmunologiczna uwarunkowana genetycznie i dlatego jest to nie możliwe, aby można było uniknąć zachorowania. Jeśli wiemy, że ta choroba występuje w naszej rodzinie, musimy koniecznie o tym powiadomić swojego lekarza.

Wszyscy chorzy przyjmujący leki powinni pamiętać o zalecanej dawce leków i pod żadnym pozorem nie wolno im zmienić tego dawkowania, bo można doprowadzić do przedawkowania leków, a to ma swoje przykre konsekwencje!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Somatopauza. Niedobór hormonu wzrostu pojawia się u mężczyzn 30+

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Tarczyca. Funkcje, hormony, choroby. Problem z tarczycą rozwiążesz u endokrynologa

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Choroba Gravesa-Basedowa i zabiegi estetyczne

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ