Portal Medycyna Estetyczna

Choroba Gravesa-Basedowa i zabiegi estetyczne

Choroba Gravesa Basedowa
Czas czytania: 2 minuty

Choroba Gravesa-Basedowa to choroba o podłożu autoimmunologicznym, układ odpornościowy, zamiast chronić, produkuję przeciwciała, które atakują tarczycę. Szybka diagnoza i leczenie może zapobiec niebezpiecznym zmianom chorobotwórczym, które niesie ze sobą ta choroba.

 

Dlaczego temat schorzenia endokrynologicznego łączymy z chirurgią plastyczną i medycyną estetyczną?

Pierwsze pytanie, które dostajemy w przypadku takich publikacji jakby się wydawało mało istotnych w świecie chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej to, po co o tym piszemy? Niestety świat endokrynologii nie jest już obcy pacjentkom i to, że mają jakieś schorzenie nie oznacza, że nie chcą czegoś zmienić w swoim wyglądzie. Chcą i często nawet to wskazane, by poczuły się zdrowo i pięknie wyglądały.

Pacjentka musi być świadoma pewnych ograniczeń właśnie ze względu na niektóre choroby, ale też bezwzględnie wiedzieć jak żyć z nimi i cieszyć się swoim ciałem i wspaniałym samopoczuciem. Jedno co jest najważniejsze to poinformowanie specjalisty o chorobach, by ten zlecił badania pod tym kątem i mógł ocenić czy w danym przypadku chirurgia plastyczna lub medycyna estetyczna może być pomocna.

 

Choroba Gravesa-Basedowa to choroba występująca najczęściej u kobiet i jest uwarunkowana genetycznie, ale jak pokazują badania, również palenie papierosów, duży stres, może wywołać tę chorobę.
Choroba ta powoduję nadczynność tarczycy, czyli dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów tarczycy. Nadczynność tarczycy może zaburzyć pracę nie tylko samej tarczycy, ale również innych narządów.

 

Objawy choroby Gravesa-Basedowa

 • zaburzenia pracy serca-kołatanie
 • nadaktywność pacjenta, dużo energii, ale również szybko pacjent się męczy
 • nerwowość
 • nietolerowanie wysokiej temperatury
 • kłopoty ze snem
 • drżenie ciała
 • chudnięcie
 • obecność wola naczyniowego
 • wytrzeszcz gałek ocznych
 • zaburzenia miesiączkowania
 • potliwość
 • układ kostny narażony na złamania
 • depresje

 

Diagnozowanie choroby Gravesa-Basedowa

Wykonuję się badanie TSH, które jest bardzo czułym badaniem i pokazuje wszystkie anomalia, jeśli górna granicy normy zostanie przekroczona, mówimy o nadczynności tarczycy. Jeśli dodatkowo potwierdzone zostanie orbitopatia tarczycowa lub wole naczyniowe, lekarz zdiagnozuję to jako chorobe Gravesa-Basedowa.
Lekarz zleca również badania ultrasonograficzne, które ujawniają powiększenie tarczycy.

 

 

Leczenie choroby Gravesa-Basedowa

Leczenie nadczynności tarczycy polega na podawaniu leków, które zmniejszają nadczynność tarczycy, również podaje się jod promieniotwórczy lub stosuję się metody chirurgiczne, które prowadzą do całkowitego wycięcia tarczycy.

 

Choroba Gravesa-Basedowa to schorzenie, które ma okresy zaostrzeń i remisji, czyli wyciszenia choroby. Niestety jest to choroba niewyleczalna i należy pamiętać, że nieleczona prowadzi do licznych chorób w tym udaru mózgu lub zawału serca.
Każda choroba powinna być solidnie zdiagnozowana i leczona, wtedy pacjent ma szansę na normalne życie.

 

Porada Redakcji

Pamiętajmy, zawsze leczymy się u specjalistów, w tym przypadku jest to endokrynolog, który na temat chorób tarczycy wie wszystko. Nie wolno nam ignorować sygnałów, które wysyła nasz organizm pod postacią bólu, skurczy, nerwowości, szybkiego chudnięcia, kołatania serca.

Zanim zdecydujesz się na zabieg m.in. medycyny estetycznej i wybierzesz się do nie lekarza, pomyśl, że osoba niebędąca medykiem nie ma uprawnień ani wiedzy do wykorzystania informacji, jakie masz schorzenie. Zastanów się wcześniej, bo później możesz mieć wielkie problemy.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Tarczyca. Funkcje, hormony, choroby. Problem z tarczycą rozwiążesz u endokrynologa

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Somatopauza. Niedobór hormonu wzrostu pojawia się u mężczyzn 30+

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Choroba Hashimoto. Przyczyny, objawy i leczenie

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ