Portal Medycyna Estetyczna

Botoks toksyna botulinowa

Zabiegi medycyny estetycznej
Czas czytania: 2 minuty
Botoks inaczej toksyna botulinowa zwana również jadem kiełbasianym Działa bardzo silnie, powodując zahamowanie uwalniania acetylocholiny, która ma za zadanie przekazywania impulsów między nerwami i mięśniami. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami.

 

Botoks, czyli toksyna botulinowa

Toksynę botulinową stosuje się w leczeniu zeza, nadmiernej potliwości oraz likwidacji zmarszczek mimicznych. Działa miejscowo i odwracalnie, ponieważ włókna nerwowe mają zdolność tworzenia nowych połączeń. Dlatego zabieg należy powtórzyć po około 4-6 miesiącach. Botox jest bezpieczny i skuteczny w wielu dziedzinach medycyny.

 

Wskazania do użycia botoksu

Preparat jest przeznaczony dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Zmarszczki te związane są z żywą mimiką twarzy i dotyczy głównie ludzi młodych. Jeśli zmarszczki są głębokie i mocna utrwalone może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu, wypełnieniem zmarszczek kwasem hialuronowym.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

 

Botoks stosowany jest w miejscach:

-między brwiami (lwia zmarszczka)
-zmarszczki poprzeczne czoła
-wokół oczu (kurze łapki)
-zmarszczki powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, na szyj

 

Jak wygląda zabieg?

Przebieg zabiegu: botox wstrzykiwany jest bardzo cieniutkimi igłami. Wstrzykuje się w miejsca wybrane, małą ilością preparatu. Zabieg trwa 15-20 minut, jest prawie bezbolesny, ale dla komfortu pacjenta można posmarować miejsce wstrzykiwania kremem znieczulającym na godzinę przed zabiegiem.

Po zabiegu: zmarszczki całkowicie lub częściowo są zlikwidowane, wyraz twarzy staje się łagodniejszy. Dawka do wstrzyknięcia jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Toksyna botulinowa zaczyna działać 2-3 dni po zabiegu. Pełny efekt widoczny jest po 7-10 dniach. Efekt utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy, zależy to od indywidualnych cech pacjenta.

Po półrocznym okresie zabieg należy powtórzyć. Jeśli z różnych powodów pacjent nie może poddać się zabiegowi to i tak skóra na tym skorzysta. Po jednym zabiegu twarz po półrocznym okresie działania botoksu wygląda młodziej. Jest to wynik działania botoksu, przez 6 miesięcy nie wykonujemy przez ten czas ruchów mimicznych, skóra odpoczywa. Po ustaniu działania botoksu dalej wygląda młodziej.

 

Przeciwwskazania bezwzględne:

-zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
-nadwrażliwość na składniki preparatu
-stosowanie leków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna
-miejscowe infekcje skóry
-ciąża, okres laktacji

 

Przeciwwskazania względne:

-zaburzenia krzepnięcia
-stosowanie leków antykoagulacyjnych (aspiryna)

 

Działania niepożądane:

-ból w momencie iniekcji
-małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia
-mały przejściowy obrzęk
-ból głowy
-nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powiek, opadnięcie kącików ust)
Reakcje te mają charakter przejściowy, większość z nich ustępuje po kilku dniach.

Po zabiegu:

-w ciągu 0,5-1 godziny ćwiczyć mięśnie mimiczne
-unikać masażu w miejscach wstrzyknięcia
-w ciągu 4 godzin po zabiegu nie pochylać głowy w dół

 

Coraz częściej na ten rodzaj zabiegu decydują się również mężczyźni. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że do zabiegu zgłaszają się biznesmeni. Chcą wyglądać młodo i świeżo co pomaga im w przeróżnych negocjacjach w biznesie.
Zabieg można powtórzyć co 6-8 miesięcy. Jest to zabieg, do którego pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje natychmiastowe efekty. Jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i bezpieczny.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ozonowanie krwi czyli dotlenianie tkanek

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Zmarszczki ortostatyczne, mimiczne i grawitacyjne. Jak powstają i jak je zminimalizować?

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Wpływ cukru na nasz wygląd

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ