Portal Medycyna Estetyczna

Botoks – toksyna botulinowa. Najważniejsze informacje, przygotowanie oraz ewentualne powikłania

Botoks toksyna botulinowa
Czas czytania: 2 minuty

 

Botoks-Toksyna botulinowa zwana również jadem kiełbasianym — działa bardzo silnie, powodując zahamowanie uwalniania acetylocholiny, która ma za zadanie przekazywania impulsów między nerwami i mięśniami. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami. Czy powikłania są możliwe, a jeśli to, czy ustąpią samoistnie?

 

Botoks — toksyna botulinowa

Toksynę botulinową stosuje się w leczeniu zeza, nadmiernej potliwości oraz likwidacji zmarszczek mimicznych. Działa miejscowo i odwracalnie, ponieważ włókna nerwowe mają zdolność tworzenia nowych połączeń. Dlatego zabieg należy powtórzyć po około 4-6 miesiącach. Botox jest bezpieczny i skuteczny w wielu dziedzinach medycyny.

Wskazania: ten preparat jest przeznaczony dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Zmarszczki te związane są z żywą mimiką twarzy i dotyczy głównie ludzi młodych. Jeśli zmarszczki są głębokie i mocna utrwalone może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu, wypełnieniem zmarszczek kwasem hialuronowym.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

 

Botox stosowany jest w miejscach:

 • między brwiami (lwia zmarszczka)
 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • wokół oczu (kurze łapki)
 • zmarszczki powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, na szyi

 

Przebieg zabiegu: botox wstrzykiwany jest bardzo cieniutkimi igłami. Wstrzykuje się w miejsca wybrane, małą ilością preparatu. Zabieg trwa 15-20 minut, jest prawie bezbolesny, ale dla komfortu pacjenta można posmarować miejsce wstrzykiwania kremem znieczulającym na godzinę przed zabiegiem

 

Po zabiegu: zmarszczki całkowicie lub części są zlikwidowane, wyraz twarzy staje się łagodniejszy. Dawka do wstrzyknięcia jest najczęściej niższa od zastosowania leczniczej i całkowicie bezpieczna. Toksyna botulinowa rozpocząć działać 2-3 dni po zabiegu. Pełny efekt widoczny jest po 7-10 dniach. Efekt zastosowania się średnio 3-6 miesięcy, zależy od indywidualnych cech pacjenta po półrocznym okresie, zabieg należy powtórzyć. Jeśli z różnych powodów pacjent nie może poddać się zabiegowi, to i skóra na tym skorzysta. Po jednym zabiegu twarzy, po półrocznym okresie działania botoksu, wygląda młodziej. Jest to wynik działania botoksu, przez 6 miesięcy nie wykonujemy przez ten czas ruchów mimicznych, skóra odpoczywa. Po ustaniu działania botoksu dalej wygląda młodziej.

 

Przeciwwskazania bezwzględne:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • nadwrażliwość na składniki określone
 • stosować leki: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna
 • miejscowe infekcje skóry
 • ciąża, okres laktacji

 

Przeciwwskazania względne:

 • zaburzenia krzepnięcia
 • stosowanie leków antykoagulacyjnych (aspiryna)

 

Działania objęte:

 • ból w momencie iniekcji
 • małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia
 • mały przejściowy obrzęk
 • ból głowy
 • nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powiek, opadnięcie kącików ust)

 

Reakcje te mają charakter przejściowy, większość z nich ustępuje po kilku dniach

Po zabiegu:

 • w ciągu 0,5-1 godziny ćwiczyć mięśnie mimiczne
 • usuń masowanie w miejscach wstrzyknięcia
 • w ciągu 4 godzin po zabiegu nie pochylać głowy w dół

Coraz częściej na ten rodzaj zabiegu decydują się także mężczyźni. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że do zabiegu zgłaszają się biznesmeni. Chcą wyglądać młodo i świeżo co pomaga im w przeróżnych negocjacjach w biznesie.
Zabieg może powtórzyć co 6-8 miesięcy. Jest to zabieg, do którego pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje wspaniałe efekty i co ważne odwracalne. Obejmuje jest zabieg nieinwazyjny i bezpieczny.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Kwas hialuronowy w preparatach odmładzających twarz

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Lasery w kosmetologii i medycynie estetycznej

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Osocze bogatopłytkowe pomaga w walce z łysieniem

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!