Portal Medycyna Estetyczna

Botoks – toksyna botulinowa. Najważniejsze informacje, przygotowanie oraz ewentualne powikłania

Botoks toksyna botulinowa
Czas czytania: 2 minuty

 

Botoks-Toksyna botulinowa zwana również jadem kiełbasianym — działa bardzo silnie, powodując zahamowanie uwalniania acetylocholiny, która ma za zadanie przekazywania impulsów między nerwami i mięśniami. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami. Czy powikłania są możliwe, a jeśli to, czy ustąpią samoistnie?

 

Botoks — toksyna botulinowa

Toksynę botulinową stosuje się w leczeniu zeza, nadmiernej potliwości oraz likwidacji zmarszczek mimicznych. Działa miejscowo i odwracalnie, ponieważ włókna nerwowe mają zdolność tworzenia nowych połączeń. Dlatego zabieg należy powtórzyć po około 4-6 miesiącach. Botox jest bezpieczny i skuteczny w wielu dziedzinach medycyny.

Wskazania: ten preparat jest przeznaczony dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Zmarszczki te związane są z żywą mimiką twarzy i dotyczy głównie ludzi młodych. Jeśli zmarszczki są głębokie i mocna utrwalone może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu, wypełnieniem zmarszczek kwasem hialuronowym.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

 

Botox stosowany jest w miejscach:

 • między brwiami (lwia zmarszczka)
 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • wokół oczu (kurze łapki)
 • zmarszczki powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, na szyi

 

Przebieg zabiegu: botox wstrzykiwany jest bardzo cieniutkimi igłami. Wstrzykuje się w miejsca wybrane, małą ilością preparatu. Zabieg trwa 15-20 minut, jest prawie bezbolesny, ale dla komfortu pacjenta można posmarować miejsce wstrzykiwania kremem znieczulającym na godzinę przed zabiegiem

 

Po zabiegu: zmarszczki całkowicie lub części są zlikwidowane, wyraz twarzy staje się łagodniejszy. Dawka do wstrzyknięcia jest najczęściej niższa od zastosowania leczniczej i całkowicie bezpieczna. Toksyna botulinowa rozpocząć działać 2-3 dni po zabiegu. Pełny efekt widoczny jest po 7-10 dniach. Efekt zastosowania się średnio 3-6 miesięcy, zależy od indywidualnych cech pacjenta po półrocznym okresie, zabieg należy powtórzyć. Jeśli z różnych powodów pacjent nie może poddać się zabiegowi, to i skóra na tym skorzysta. Po jednym zabiegu twarzy, po półrocznym okresie działania botoksu, wygląda młodziej. Jest to wynik działania botoksu, przez 6 miesięcy nie wykonujemy przez ten czas ruchów mimicznych, skóra odpoczywa. Po ustaniu działania botoksu dalej wygląda młodziej.

 

Przeciwwskazania bezwzględne:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • nadwrażliwość na składniki określone
 • stosować leki: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna
 • miejscowe infekcje skóry
 • ciąża, okres laktacji

 

Przeciwwskazania względne:

 • zaburzenia krzepnięcia
 • stosowanie leków antykoagulacyjnych (aspiryna)

 

Działania objęte:

 • ból w momencie iniekcji
 • małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia
 • mały przejściowy obrzęk
 • ból głowy
 • nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powiek, opadnięcie kącików ust)

 

Reakcje te mają charakter przejściowy, większość z nich ustępuje po kilku dniach

Po zabiegu:

 • w ciągu 0,5-1 godziny ćwiczyć mięśnie mimiczne
 • usuń masowanie w miejscach wstrzyknięcia
 • w ciągu 4 godzin po zabiegu nie pochylać głowy w dół

Coraz częściej na ten rodzaj zabiegu decydują się także mężczyźni. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że do zabiegu zgłaszają się biznesmeni. Chcą wyglądać młodo i świeżo co pomaga im w przeróżnych negocjacjach w biznesie.
Zabieg może powtórzyć co 6-8 miesięcy. Jest to zabieg, do którego pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje wspaniałe efekty i co ważne odwracalne. Obejmuje jest zabieg nieinwazyjny i bezpieczny.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Peeling wodorowy czyli absolutny hit na rynku kosmetologii medycznej w oczyszczaniu skóry

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Najważniejsze informacje o kwasie hialuronowym stosowanym w medycynie estetycznej

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Botoks dobrze i źle wykonany. Na co zwrócić uwagę przed zabiegiem?

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ