Portal Medycyna Estetyczna

Botoks-toksyna botulinowa cudownym środkiem nie tylko na zmarszczki, ale i szczękościsk-bruksizm

Botoks toksyna botulinowa 1
Czas czytania: 5 minuty

Botoks jest najczęściej stosowanym preparatem w medycynie estetycznej. Czasowe niwelowanie ruchów mięśni daje efekt wygładzenia zmarszczek oraz osłabienie zbyt ekspresyjnej mimiki twarzy. Botox stosowany jest również przez stomatologów w zjawisku tzw. Bruksizmu, czyli mimowolne, lecz bardzo silne zaciskanie szczęki. Botox pomaga rozluźnić mięśnie i znieść objaw szczękościsku.

Botoks, czyli toksyna botulinowa zwana jadem kiełbasianym – jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe. Toksyna wiąże się z błoną presynaptyczną płytki motorycznej i blokuje wydzielanie acetylocholiny, co powoduje, że mięśnie rozluźniają się i zmarszczki na jakiś czas się wygładzają. Ten proces wykorzystano w medycynie.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

SKŁAD
Preparaty toksyny botulinowej używane w medycynie są produkowane laboratoryjnie z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczane i pakowane próżniowo w ściśle odmierzonych dawkach.

Bezpieczeństwo preparatu
Botoks jest bezpiecznie i skutecznie stosowany w wielu dziedzinach medycyny.

Działanie toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa jest najsilniejszą znaną toksyną biologiczną. Jest neurotoksyną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Znamy 7 typów antygenowych toksyny oznaczonych od A – G.
Toksynę botulinową stosuje się w leczeniu zeza, chorób neurologicznych przebiegających z nadmiernym napięciem mięśni, jak również w celu terapii nadmiernej potliwości i likwidacji zmarszczek mimicznych. Podana we wstrzyknięciach działa miejscowo, ale ponieważ włókno nerwowe ma zdolność tworzenia nowych połączeń, efekt terapeutyczny botuliny maleje i zanika po ok. 4-6 miesiącach. Zabieg wówczas powinniśmy powtórzyć.

Wskazania do przeprowadzenia procedury medycznej z użyciem botoksu

Preparat ten przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. Może być łączony również z innymi metodami liftingu twarzy.

Na jakie części ciała stosowany jest preparat toksyny botulinowej?

Jest szeroko stosowana w usuwaniu zmarszczek:
między brwiami (zmarszczki „lwie”, okolica gładzizny czoła)
poprzecznych czoła
wokół oczu (kurze łapki)
innych: powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, szyi

W dermatologii, obok zastosowania botoksu do wygładzania zmarszczek, stosuje się go do leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Zastrzyki z toksyny botulinowej zaleca się również w leczeniu schorzeń związanych z kurczami mięśni i tikami, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek. Botox może też uwolnić nas od bólów głowy – podany w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę.

Przeciwskazania do przeprowadzenia zabiegu z użyciem toksyny botulinowej

Bezwzględne:
zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
-aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
-aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
-D-penicylamina (Cuprenil)
-cyklosporyna
-tubokuraryna, pankuronium, galamina
-sukcynylocholina
-linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
miejscowe infekcje skóry
ciąża, okres laktacji

Względne:
zaburzenia krzepnięcia
stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna)

Przygotowanie

Lekarz wykonujący zabieg dokładnie sprawdza i zaznacza punkty gdzie będą nakłucia. Wszystko opisując w naszej dokumentacji pacjenta.
Odkaża miejsca ostrzyknięcia botoksem.
Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych jest stosunkowo prosta, jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych zajęć.

Znieczulenie 

Nie jest wymagane. Ból nie jest wielki i niekiedy porównywany przez Pacjentów do ugryzienia przez komara.
Ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem stomatologicznym na około 1 godzinę przed zabiegiem.

Czas zabiegu w gabinecie lekarskim

Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-20 minut.

Opis zabiegu z użyciem botoksu

Toksyna botulinowa jest wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego.

Objawy bezpośrednio po zabiegu

Miejsca wstrzyknięć preparatu mogą być jakiś czas zaczerwienione, ale najczęściej szybko bledną i stają się całkowicie niewidoczne.

Zalecenia dla pacjenta

1. w ciągu 0,5-1 godz. ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach wkłucia
2. unikać masażu w miejscach wstrzyknięć
3. w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np. przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu)

Rekonwalescencja

Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb.
Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach.

Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu.

Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej zabieg należy powtórzyć. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jej skóra na tym skorzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botoksu, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki” skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoksu i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku.

Możliwe powikłania

1. ból w momencie iniekcji
2. małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia, jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie
3. zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych mały
4. przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji
5. nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust)
6. ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego.

Uwaga: Reakcje te mają charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach. Efekt nadmiernego zwiotczenia mięśni może utrzymywać się 2-6 tygodni.
Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia jest niewidoczne. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od mięśnia, do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.

CZAS W KLINICE / GABINECIE ORAZ ABSENCJA
Nie jest wymagane pozostanie na dłużej jak na czas zabiegu w Klinice / Gabinecie. Pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach.

Efekty po zabiegu 

Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu.
Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca.

Jak długo utrzyma się efekt?

Efekt zabiegu utrzymuje się 6 miesięcy. Jest to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu.

Częstotliwość wykonywania zabiegu 
Zabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące.

Orientacyjne ceny zabiegu z użyciem botoksu

Kurze łapki: ok. 800 zł
Zmarszczki poziome czoła: ok. 800 zł
Zmarszczki pionowe czoła (tzw. lwie): ok. 800 zł
Zmarszczki palacza nad górną wargą: ok. 400 zł
Podnoszenie kącików ust: ok. 400-500 zł
Szyja: ok. 1000 zł

Ciekawostki o botoksie 

W dermatologii estetycznej, podając botoks w celu wygładzenia zmarszczek, operuje się dawkami rzędu 20-60 jednostek w czasie jednego zabiegu. Stosuje się więc go w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach, które działają tylko w miejscu podania. O toksyczności ogólnoustrojowej nie może być mowy, gdyż dawki toksyczne dla człowieka wynoszą od 2,5 do 3 tys. jednostek.
Znamy 7 typów antygenowych toksyny oznaczonych od A – G. Do zatrucia u ludzi dochodzi po spożyciu zakażonych konserw głównie typem A, B i E. W handlu znajdują się dwa preparaty farmakologiczne toksyny botulinowej typu A

Pytania do specjalisty

Czy botulina jest tylko dla kobiet?

Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn, jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, dając im świeżość i zwiększając przystępność np. w negocjacjach.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Co o powiększaniu ust powinnaś wiedzieć?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Nietrzymanie moczu leczone botoksem

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Zadbaj o usta po powiększaniu preparatami

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ