Organem najbardziej zdradzającym oznaki upływu czasu jest skóra, a przede wszystkim obszary zawsze widoczne: twarz, szyja, dekolt i dłonie. Biorewitalizacja skóry należy do zabiegów coraz częściej stosowanych w medycynie estetycznej. Jest to zabieg ambulatoryjny, który nie wymaga od pacjenta wyłączenia z życia codziennego.

Biorewitalizacja nie tylko sprzyja poprawie jakości i wyglądu skóry, coraz częściej jest też stosowana do zahamowania procesów wypadania i przerzedzania się włosów. Zabiegi rewitalizacji poprawiają cechy fizjologiczne tkanek i pozwalają na szybszą odbudowę skóry po peelingu, miniliftingu lub liftingu, na przedłużenie efektu działania wypełniacza lub innych technik (laser, abrazja, mała chirurgia itd.) Najważniejszą zasadą dobrej biorewitalizacji jest: „primum non nocere”. W tym wypadku oznacza to stosowanie bezpiecznych produktów, przebadanych i odpowiadających obowiązującym normom. Warto pamiętać, że z medycznego i prawnego punktu widzenia, jeśli zostanie użyta nie zarejestrowana substancja, jakiekolwiek ewentualne komplikacje zostaną uznane za błąd lekarza, który automatycznie stanie się odpowiedzialny za konsekwencje spowodowane zabiegiem. Drugą istotną cechą, jaką należy brać pod uwagę, jest efektywność preparatu.
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”
Zgodnie z najnowszymi tendencjami biorewitalizacji ma ona polegać na stymulacji komórek macierzystych do podziału i większej aktywności metabolicznej, tak aby mogły odbudować w skórze jej autogenne składniki, anie dostarczaniu z zewnątrz brakujących komponentów skórnych (kolagenu, kwasu hialuronowego, glikoprotein itp.) Takie substancje stymulujące komórki skóry są dużo lepiej tolerowane, ponieważ pozostają we wzajemnej równowadze fizjologicznej i nie występuje przedawkowanie któregoś z komponentów.
Na podstawie wyników licznych doświadczeń klinicznych z zastosowaniem polinukleotydów, zarówno jako substancji rewitalizujących, jak i korygujących głębokie blizny i rozstępy, niedawno została opracowana nowa formuła, składająca się z makrocząsteczek polinukleotydów o stężeniu 7,5 mg/ml i 20 mg/ml.
Makrocząsteczki polinukleotydów zawarte w preparatach (nazwa handlowa: Plinest i Plinest Fast, produkcja:Mastelli srl, Włochy, dystrybucja: Fenice, Warszawa) są pochodzenia naturalnego. Produkt jest przeznaczony do iniekcji w powierzchowne warstwy skóry właściwej, a połączenie polinukleotydów z macierzą zewnątrzkomórkową ma na celu wywołania działania biorewitalizującego w skórze. Literatura podaje, że polinukleotydy obecne w komórkach naszego organizmu występują fizjologicznie również w środowisku pozakomórkowym, i są dobrze tolerowane w przypadku dostarczania z zewnątrz. Preparat zawiera łańcuchy polinukleotydowe o dużym ciężarze cząsteczkowym, których właściwości biochemiczne powodują, że jest wysoce wiskoelastyczny i ma zdolności przestrzennego przyłączania dużej liczby cząsteczek wody (nawilżanie tkankowe).
Polinukleotydy dają również udokumentowany efekt zwiększania wzrostu liczby i aktywności metabolicznej fibroblastów. Fibroblasty, jak wiadomo, są najważniejszymi komórkami odpowiedzialnymi za systematyczną odbudowę różnych składników skóry – ten mechanizm wykorzystują polinukleotydy, aby uzupełniać w skórze jej podstawowe składniki i zachować jej fizjologiczną funkcjonalność.
Polinukleotydy zatem poprzez nawilżanie tkankowe poprawiają jędrność i elastyczność skóry, zaś sprzyjając aktywności metabolicznej komórek macierzystych, pozwalają na zachowanie w fizjologicznych stężeniach poszczególnych autogennych składników skóry (takich jak Gag, proteiny, glikoproteiny, włókna itp.). Mogą one też pełnić funkcję „wymiataczy” wolnych rodników. W trakcie degradacji makrocząsteczek polinukleotydów przez enzymy, obecne w środowisku pozakomórkowym, następuje uwalnianie metabolitów, które zwiększają ich działanie ochronne na fibroblasty. Nowe doświadczenia in vitro na fibroblastach poddanych promieniowaniu ultrafioletowemu typu B (UVB) wykazują, że polinukleotydy wywołują efekt ochronny dla komórek poddanych temu promieniowaniu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Sienie wykazały działanie antyutleniające polinukleotydów.
Cykliczne podawanie polinukleotydów wywołuje przedłużone nawilżanie izoosmotyczne macierzy komórkowej wraz z efektem przeciwutleniającym. Oba wspomniane efekty wpływają na odtworzenie warunków fizjologicznych najbardziej odpowiednich do regeneracji i aktywności metabolicznej fibroblastów. Te z kolei, dzięki optymalizacji swojej aktywności wydzielniczej, mogą przywrócić równowagę macierzy bezpostaciowej (glikozaminoglikany, glikoproteiny, fibronektyna i inne proteiny) oraz włóknistej (włókienka kolagenu, elastyczne i siateczkowe). Preparat jest wskazany głównie w celu korekcji i zahamowania procesów foto- i chronostarzenia, dla skór cienkich i odwodnionych, jak też do przygotowania skóry przed ekspozycją słoneczną. Może być stosowany również jako przygotowanie do zabiegów wypełniających w celu polepszenia i przedłużenia efektu estetycznego. Preparat jest całkowicie wchłanialny, polinukleotydy naturalnie obecne w naszym organizmie, poddane działaniu enzymów litycznych obecnych w środowisku pozakomórkowym, uwalniają własne metabolity, które wchodzą w fizjologiczny katabolizm kwasów nukleinowych.
dr Maurizio Cavallini, Włochy
Żródło: Fenice dr Maurizio Cavallini, Włochy
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.