Portal Medycyna Estetyczna

Afty, czyli owrzodzenie jamy ustnej

5676a8135dbd91bcf7af1011724fb8a90aad5b67
Czas czytania: < 1 minuta

 

Warunki dla aft to przede wszystkim osłabiony organizm, brak żelaza, stres, choroby przewlekłe, niektóre produkty spożywcze. Również przyjmowanie leków sterydowych i przeciwnowotworowych, antybiotyków sprzyja powstawaniu aft.

Lekarze zauważyli, że u kobiet bardzo często pojawiają się afty przed miesiączką. Przeważnie afty znikają po około 7 dniach i na tym kończy się nasz horror ze spożywanie pokarmów. Jednak bywa, że na miejsce znikających aft pojawiają się następne i wtedy mówimy o aftozie nawrotowej. Jedną z przyczyn nawrotów aft jest czynnik genetyczny, czyli pewne jest to, że jeśli któryś z rodziców ma afty, ty też będziesz je mieć.

 

Jak leczyć to schorzenie ?

Lekarze przepisują lekarstwa, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Afty są pochodzenia wirusowego, więc na pewno przy każdym osłabieniu organizmu powrócą tak jak znienawidzona opryszczka. Można płukać szałwią, smarować odpowiednim żelem. W bardzo ciężkich przypadkach lekarz, może przepisać lek steroidowy. Wiele osób gwarantuję, że pomocna jest Polopiryna S, należy ją przyłożyć do afty, żeby lekko się spieniła i tak po kolei do każdej.

Bardzo stara rada, z jaką często się można spotkać to, okłady z naszego moczu, czy pomoże? Nie mamy pojęcia… Płukanie alkoholem podobno też daję chwilową ulgę, ale trzeba być osobą odporną na chwilowe pieczenie w język.

 

Stara metoda na afty

Bardzo starą metodą leczenia aft to oczywiście użycie ziół, a więc płukanie rumiankiem, szałwią. Polecana jest również woda różana. Pamiętajmy, że niektóre produkty spożywcze potęgują uczucie bólu, pieczenia. Dlatego należy na czas rekonwalescencji zrezygnować z gorących napojów, słodyczy, owoców cytrusowych, słonych i kwaśnych pokarmów. Pomocne na pewno będą wszelkie galaretki, budynie i lody.

Więc jeśli zauważymy, że w naszych ustach pojawiają się pęcherzyki, małe wrzody starajmy się łagodzić objawy, a jeśli owrzodzenia nie znikają, a wręcz pojawiają się nowe, natychmiast należy się zgłosić do swojego lekarza.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Leczenie łuszczycy dietą. Witold Szmanda o walce z chorobą, metodach leczenia i wpływie odżywiania. cz.I

Trener Witold Szmanda

Choroby paznokci-grzybica paznokci stóp i rąk

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Jak wygląda czerniak? Dlaczego „pomagasz” nowotworowi skóry w jego rozwoju ?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ