Somatopauza to nic innego jak niedobór hormonu wzrostu, czyli somatotropinę GH, jest on produkowany przez przysadkę mózgową. W okresie dziecięcym ten hormon pobudza wzrost, ale na tym jego rola się nie kończy.
Coraz większy niedobór hormonu wzrostu w okresie dorosłym ma, również swoje konsekwencje:
- zdecydowane przybieranie na wadze, zwłaszcza w okolicach brzucha
- złe samopoczucie
- obniżone libido
- uczucie zmęczenia
- stany depresyjne
- obniżony wzrost u dorastających dzieci
- podwyższony poziom cukru we krwi
- zwiększone stężenie lipidów oraz wzmożenie procesów miażdżycowych
Somatopauza to pierwszy krok związany ze starzeniem się, pojawia się dość wcześnie między 30 – 40 rokiem życia. Niedobór hormonu wzrostu powoduję szczególnie u panów dość specyficzne efekty — otyłość brzuszna, mniejsza ochota na współżycie seksualne. Te wszystkie przykre efekty starzenia się nie szczególnie pozytywnie wpływają na samopoczucie mężczyzn.
Jak leczyć somatopauzę?
Właśnie najprościej można by było wziąć hormon wzrostu i po sprawie. Niestety nie jest to tak łatwe, cena leczenia jest wysoka, a po leczeniu objawy choroby często wracają. Pacjentom podaję się GH uzyskiwane metodą rekombinacji genetycznej, ale leczenie trwa bardzo długo.
Leczenie GH daję również pozytywne objawy:
- odbudowa kości
- zmniejszenie cholesterolu
- wyrównanie poziomu glukozy
- zwiększenie sprawności fizycznej
- zmniejszenie objawów depresji, niepokoju
- poprawienie pamięci
Bardzo miarodajnym badaniem jest tzw. badanie Rudmana. To dzięki nie mu wynika, że podawanie rekombinowanej Gh przez okres 6 miesięcy mężczyznom pozytywnie wpłynęło na poziom IGF-I, co przełożyło się na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Korzystnie wpłynęło, również na procesy pamięciowe i sen.
Jakie są skutki uboczne leczenia somatopauzy?
Częściej skutki uboczne występują u osób starszych, ponieważ trzeba podać Gh w większej dawce.
Najczęstsze skutki uboczne:
- bóle stawowe
- osłabienie organizmu
- hiperglikemia
- zatrzymanie płynów
- zespół cieni nadgarstka
Doping
Ostatnio bardzo głośno jest o środkach dopingujących stosowanych w sporcie wyczynowym. Jednak czy wtedy nazywamy to sportem, raczej oszustwem. Już nie jeden sportowiec, a raczej pseudosportowiec dostał się na pierwsze miejsca podium, by po jakimś czasie z wielkim hukiem z niego spaść. Na dopingu był m.in. Lanc Amstrong czy też Ben Johnson słynny lekkoatleta, jak wygląda dziś ich życie? Ciekawe jest też to, jak wygląda ich zdrowie po tych wszystkich eksperymentach ze środkami dopingującymi?
Czy można żyć z somatopauzą? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu, warto spróbować powalczyć o lepsze samopoczucie i o lepszy komfort życia.
Redaktor Barbara Szuszkiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.