Portal Medycyna Estetyczna

Ślepota po podaniu kwasu hialuronowego przez osobę nieuprawnioną do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej

slepota po kwasie hialuronowym korekcja nosa modelowanie
Czas czytania: 3 minuty

 

Każdego dnia docierają do nas przykre wiadomości od klientów osób nieuprawnionych do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej, którzy informują o powikłaniach i o nieumiejętnej pomocy lub całkowitym pozostawieniu poszkodowanej po źle wykonanym zabiegu. Dziś o ślepocie.

 

Jak donosi Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych mamy kolejny groźny dla zdrowia przypadek powikłania w postaci ślepoty po zabiegu korekcji nosa, który jest reklamowany przez osoby niebędące medykami jako szybki, bezbolesny i jako BEZPIECZNA METODA MODELOWANIA NOSA.

Cytujemy ze strony stowarzyszenia Facebook  powiadomienie o tym przypadku:


Drodzy lekarze,
dotarła do nas zła wiadomość, że niestety mamy w Polsce pierwszy przypadek ślepoty po podaniu preparatu przez osobę nieuprawnioną, konkretnie kwasu hialuronowego chcąc dokonać korekty nosa. Pacjentka dwa dni po zabiegu wróciła do gabinetu kosmetycznego z objawami niewidzenia na jedno oko. Nie udzielono prawidłowo pomocy, pacjentkę zaczęto okładać lodem. Kobieta zaczęła wymiotować i ze względu na pogarszający się stan wezwano karetkę. W szpitalu okazało się, że pacjentka ma również objawy sugerujące udar. Sytuacja zdarzyła się w gabinecie kosmetycznym, aczkolwiek zatkanie tętnicy ocznej może się przydarzyć każdemu z nas.

Obecnie pacjentka jest w domu, ma zapadniętą gałkę oczną i ślepotę jednego oka. Przypadek ten, to z jednej strony tragedia osoby, której wykonano w ten sposób zabieg. Z drugiej strony, ukazał problem braku regulacji, ustaleń, procedur i możliwości leczenia takich przypadków na oddziałach szpitalnych. O sytuacji będziemy informować.


 

 

Medycyna estetyczna to DZIEDZINA MEDYCYNY, a nie kosmetologii czy kosmetyki

Medycyna estetyczna nie jest jeszcze specjalizacją, ale jest dziedziną medycyny i to bardzo prężnie rozwijającą się co niestety jest wykorzystywane w sposób niewłaściwy, nieetyczny przez wiele osób, które mają na celu tylko zarobek. Lustrujemy bardzo dokładnie rozwój tej dyscypliny medycyny i wychwyciliśmy najważniejszy problem, a mianowicie brak dbałości o bezpieczeństwo klienta.

Osoby nieuprawnione (czyli wszyscy, którzy nie są odpowiednio przeszkolonymi lekarzami), które wchodzą na własne życzenie w kompetencje lekarzy pewne, że wspaniale wykonają zabieg, a ewentualne powikłania im się nie przydarzą, a jeśli już mają z takim do czynienia, to jak twierdzą, że są to powikłania u ich klientów, po lekarzach….i muszą je leczyć. Niestety nie słyszeliśmy jeszcze o udokumentowanym przypadku wyleczenia przez kosmetyczkę czy kosmetologa powikłania, a to dlatego, że nie posiadają uprawnień, które dają prawo, chociażby do wystawienia recepty na lek.

Przypominamy, że kosmetolog nie jest zawodem medycznym wg Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki

 

Lekarz to natychmiastowa pomoc

Skóra jest narządem immunologicznym, reakcja na implantowane w skórę preparaty nie musi ujawnić się od razu, może przyjść po latach, a z pozoru proste zabiegi wymagają medycznej wiedzy na ten temat. Pacjent u lekarza zostaje poinformowany o tym, że w każdej chwili jest on do dyspozycji, by udzielić mu pomocy i nie zostanie nigdy pozostawiony sam sobie. Pacjent jest bezpieczny i w cenę zabiegu ma wliczoną opiekę medyczną. Czy to otrzymuje od kosmetologa lub kosmetyczki? Nie, ponieważ nie posiadają takich uprawnień.

 

Nie ma zabiegu bez ryzyka powikłań

Drodzy potencjalni zainteresowani medycyną estetyczna, nie istnieją procedury medyczne nieobciążone ryzykiem powikłań. Ten, kto próbuje przyciągnąć was do swojego gabinetu takimi sloganami, po prostu kłamie. Powikłania czy jak kto woli komplikacje, mogą się już pojawić nawet podczas samego zabiegu i tylko lekarz jest w stanie NATYCHMIAST POMÓC. Posiada on wiedzę, umiejętności oraz uprawnienia do zastosowania odpowiednich leków, oraz wystawienia recepty.

Będziemy na bieżąco informować w sprawie poszkodowanej pacjentki.


Od redakcji

Zanim zdecydujesz się na zabieg, sprawdź gdzie i do kogo trafiłeś. Nie wstydź się pytać, kim jest osoba, która zamierza wykonać zabieg medycyny estetycznej, a jeśli sugeruje, że jest lekarzem lub podaje się za niego, wejdź na stronę Izby Lekarskiej i sprawdź, wpisując imię i nazwisko, czy istnieje w Centralnym Rejestrze Lekarzy.

Możesz to zrobić dyskretnie ze swojego telefonu. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na zabieg, miej świadomość, że u osoby nieuprawnionej do wykonywania procedur medycznych nie uzyskasz pomocy medycznej ani w trakcie, ani po zabiegu.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

FDA: Szczepionka Moderna COVID-19 może powodować skutki uboczne u osób stosujących wypełniacze skórne

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Wspomnienie Bogusławy Witer, prekursorki medycyny estetycznej przez dr Monikę Nunberg-Sawicką

Redaktor Artur Jaskiewicz

Peeling migdałowy idealny na przebarwienia, tradzik i gładką skórę bez zmarszczek!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ