Portal Medycyna Estetyczna

Ranking lekarzy. Jak wybrać dobrego specjalistę i nie dać się oszukać?

ranking lekarzy
Czas czytania: 4 minuty

 

Ranking lekarzy to nic innego jak informacja kierowana do potencjalnych pacjentów, ale czy jest ona rzetelna i odzwierciedla prawdziwy stan rzeczy? Najlepszy lekarz, top lekarz, znany lekarz, opinie o lekarzach możemy tak w nieskończoność, ale takie słowa-klucze wpisują osoby szukające wiadomości o specjalistach. Jak wybrać tego właściwego i nie żałować? Skąd wiemy, kto wpisuje opinie o lekarzach?

 

Ranking najlepszych lekarzy?

Ranking lekarzy pojawia się na wielu stronach internetowych, dających wiedzę pacjentowi szukającemu specjalisty najlepszego z najlepszych. Od lat wiadomo, że w Polsce profilaktyka kuleje i raczej wolimy nie wiedzieć, niż próbować zapobiec a do lekarza zgłaszamy się, kiedy czeka nas już leczenie, zabiegi i masa wydatków. Niestety tak jesteśmy wychowani i długo tego jeszcze nie wykorzenimy z naszej mentalności.

Kiedy już coś strzyka i boli lub chcemy poddać się zabiegom upiększającym, przypominamy sobie o Internecie-kopalni wiedzy, choć nie zawsze wiadomego źródła. Pacjenci w pierwszej kolejności wertują strony w poszukiwaniu wiedzy, później trafiają na fora, gdzie wszyscy sobie nawzajem doradzają, a i czasem stawiają diagnozy. Kiedy już po rzetelnej lekturze wszystkiego, co dotyczy naszej przypadłości, dotrzemy do najważniejszego punktu, czyli znalezienia najlepszego z najlepszych lekarzy dla nas trafiamy na strony z rankingiem lekarzy.

 

Jak się tam odnaleźć i jakimi kryteriami kierować, by wybrać właściwego specjalistę?

Najczęściej pomaga nam w tym wyszukiwarka na stronie, która skrupulatnie odrzuca po wskazanych kryteriach lekarzy, którzy zdaniem innych pacjentów nie potrafili im pomóc lub pod innymi względami nie przypadli im do gustu. Tak tutaj trzeba nadmienić, że osoby wpisujące opinie czasem odbiegają znacznie od tematu i rozpisują się jaki pan/pani lekarz miał/a nastrój w dniu ich wizyty lub o wąsie, który nie pasuje do urody pana doktora. Wiem, że to śmieszne, ale często sami zaglądamy na przeróżne strony, które opisują np. naszych Ekspertów, czy specjalistów, z którymi współpracujemy.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

 

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Wracając do tematu, to na czym powinien polegać świadomy wybór specjalisty?
Chcemy zdobyć informację o lekarzu i zebrać jak najwięcej pozytywnej energii z opinii pacjentów.
Znalezienie dobrego lekarza, który przez pryzmat przeczytanych informacji wzbudzi w nas zaufanie, jest niezwykle trudne. Po przeczytaniu kilkunastu opinii zaczynamy się zastanawiać czy aby są one prawdziwe, dlaczego inny specjalista nie ma tylu wpisów i czy aby ktoś tymi informacjami nie manipulował.

 

Nieuczciwe wpisy pacjentów i ranking lekarzy

Oczywiście zawsze możemy posądzać o nieuczciwość wpisujących, prowadzących serwis, ale nie dajmy się zwariować. Mądry człowiek potrafi myśleć i analizować przeczytaną treść. Można zawsze porównać informacje przeczytane na innych stronach internetowych. Tak jak najbardziej, jeśli specjalista wynajmuje osoby do pilnowania jego wizerunku w Internecie, ma pewność, że złych opinii i przypadkowych tekstów w sieci nie znajdziecie. Niestety na taki proceder nie macie wpływu.

 

Poczta pantoflowa, czyli pacjent-pacjentowi

Jednak najlepszym sposobem jest kierowanie się tzw. pocztą pantoflowa, która weryfikuje szybko prawdziwe informacje od tych naciąganych i pisanych pod publikę. Chociaż nie zawsze jest idealną formą,  jeśli przekazywana jest przez internet. Istnieją grupy np. na Facebooku, które kierowane są tak, by tylko grupa pewnych lekarzy była reklamowana przez niby byłych pacjentów. Wystarczy przeczytać kilka starszych postów i wiemy, że są promowane 4-5 nazwisk i jak się można domyślać, nie przypadkowo.

 

Pomocne rankingi lekarzy?

Ranking lekarzy ma nam pomóc w podjęciu decyzji, ale nie powinien być wyrocznią. Pomaga w wyłuszczeniu potrzebnych danych, od miejsca, gdzie przyjmuje specjalista po informacje o doświadczeniu zawodowym, wykonywanych zabiegach a indywidualne opinie o nim samym i wykonanych usługach dadzą impuls, by tego lekarza wybrać lub szukać innego.

 

Czego pacjenci zazwyczaj szukają i czym się kierują, poszukując specjalisty?

Poniższe kryteria są naszym zdaniem najlepszymi, którymi powinien kierować się pacjent.

1. Podejście do pacjenta (uprzejmość, życzliwość)
2. Kompetencje (kwalifikacje, diagnostyka, porady)
3. Doświadczenie zawodowe
4. Komunikatywność (umiejętność rozmowy z pacjentem, przekazywanie informacji)
5. Przekazywanie informacji (ilość informacji o zabiegu itd. podana podczas konsultacji)
6. Kontakt przed zabiegiem (kontakt przed zabiegiem tel., @, konsultacja)
7. Kontakt po zabiegu (czy nadal jest dobry kontakt po zabiegu z lekarzem…tel., @, konsultacje)
8. Czas poświęcony pacjentowi (przed zabiegiem, w trakcie pobytu w klinice, po zabiegu)
9. Godny polecenia (jak bardzo polecasz tego specjalistę)

Również naszym zdaniem według takiego schematu powinny być wpisywane opinie, które jest łatwo zweryfikować i sprawdzić, czy taki pacjent był rzeczywiście pacjentem.

 

Miejsce, w którym lekarz przyjmuje…jeśli zwie się Kliniką, to ma wyglądać jak klinika!

Dodatkowe punkty wystawione za miejsce, w którym lekarz przyjmuje. Nie interesuje nas jako pacjentów, że lekarz chce przyjmować nas w obskurnym gabinecie czy miejscu, w którym nam nie zapewnia np. intymności.

 

Opinie na Internecie prawdziwe czy sfabrykowane przez agencje PR?

Ilość zamieszczonych opinii ma zawsze decydujący wpływ na miejsce w rankingu lekarzy, ale również ocena. Średnia wyciągana z ocen plasuje danego specjalistę na danym miejscu. Wszystko jest w porządku, jeśli to prawdziwi pacjenci napisali opinie, ale od wielu lat już tak nie jest. Oczywiście nie zawsze sam lekarz i jego pracownicy siedzą w sieci i fabrykują opinie czy pozytywne komentarze. W ostatnie latach powstało tysiące firm, które proponują takie usługi lekarzom a ci skwapliwie z nich korzystają. Gdzie jest tu uczciwość wobec pacjentów i kolegów lekarzy? Nie ma i jako pacjent bądź tego świadomy. 

 

Oceny…równie ważne co opinia?

Również i tutaj proszę mieć świadomość, że oceny, średnie, ilość ocen i co oceniają pacjenci, jest zależna od systemu na każdej stronie internetowej, bo często porównujemy rankingi, a mają się one do siebie jak porównać pracę chirurga z alergologiem (z całym szacunkiem do każdej specjalizacji z naszej strony).

 

Czemu jednak coraz więcej głosów na forach internetowych jest przeciw i oczerniają rankingi lekarzy?

Nie jesteśmy w stanie określić, jakimi kryteriami mamy określać strony świadczące usługi tego typu. Jedynie miejmy nadzieję, że są prowadzone rzetelnie i nie kieruje nimi tylko chęć zysku. Nie można każdego oceniać jednakowo. Czytajcie i jeszcze raz analizujcie. Jeśli potrzebujecie dobrych specjalistów, to pytajcie również poza Internetem, który czasem może zwieść pacjenta na drogę jeszcze większych problemów ze zdrowiem.

 

Konsultacja nie oznacza, że masz zostać pacjentem!

Pamiętajcie również o najważniejszym, że idąc do lekarza, nie oznacza to, że zostajecie automatycznie jego pacjentem. To Pacjent wybiera lekarza, a nie Lekarz wybiera sobie pacjentów. Nie możesz wyjść z gabinetu z terminem zabiegu w ręku, jeśli nie do końca jesteś przekonany o swoim wyborze lub nie jesteś usatysfakcjonowany z konsultacji. Lepiej wybrać się do jeszcze jednego specjalisty i mieć, chociaż małe porównanie. Namawianie pacjenta na termin, pokazywanie, że jeśli nie teraz to będzie czekał miesiącami to naganne zachowanie lekarza. Dobry specjalista nigdy w ten sposób nie postępuje!

 

Pacjenci w poczekalni

Dobrego lekarza obroni jego doświadczenie, wiedza oraz jego prawdziwi pacjenci napotkani w poczekalni. Warto rozmawiać z innymi pacjentami, bo to najlepszy wyznacznik dobrego specjalisty, ale tymi prawdziwymi, a nie w wirtualnym świecie. 

 

Rozwaga, świadomość, że jesteśmy potencjalnymi pacjentami, których chcą złowić specjaliści!

Życzę powodzenia i zawsze trafnych decyzji. Jeśli będziesz miał pytanie, to kieruj je do nas. Odpowiemy jak najszybciej i w ramach naszych możliwości pomożemy każdemu.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Medycyna estetyczna dziedziną tylko dla lekarzy

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Zakaz uczestnictwa lekarzy w szkoleniach praktycznych osób niemających uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych – nowa uchwała Naczelnej Rady Lekarskiej

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Konsultacja, czyli jak rozmawiać z lekarzem, by cię zrozumiał?

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ