Portal Medycyna Estetyczna

Plastyka pochwy i krocza. Przygotowanie i postępowanie po zabiegu

Plastyka pochwy i krocza
Czas czytania: 3 minuty

XXI wiek a nadal niektóre tematy dla nas są tabu. Dlaczego mamy czasem cierpieć w zaciszu swojej sypialni, przechodzić katusze będąc w intymnych sytuacjach z naszym partnerem? Plastyka pochwy i krocza jest zbawiennym zabiegiem dla wielu kobiet, a efekt pozostaje na stałe, nie wymaga powtórzenia po latach. Sprawdź, czy nie jesteś potencjalną pacjentką i popraw swoje życie intymne oraz samopoczucie.

Wystarczy zdobyć się raz jedyny na odwagę i wybrać do specjalisty, by w prosty sposób pozbyć się krępującego nas problemu. Nie zawsze mamy ochotę nawet najbliższej osobie przyznać się i opowiedzieć, ale możemy lekarzowi.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Anna Jaskiewicz

Dochodzi do obniżenia ścian pochwy i krocza jest jednym z objawów zaburzeń położenia narządu rodnego. Sytuacja taka może powodować odczuwanie różnego stopnia dyskomfortu w tej okolicy, jak również wpływać negatywnie na jakość doznań podczas współżycia. Najczęściej u kobiet, które rodziły drogą pochwową, ale również pojawiać się u nieródek wskutek wrodzonych predyspozycji. Niestety z biegiem lat w sposób naturalny dochodzi do różnego stopnia zmniejszenia się napięcia mięśniowego oraz osłabienia tkanki łącznej krocza.

Macica utrzymywana jest w prawidłowym położeniu przez zespół mięśni, powięzi i więzadeł. Uszkodzenie lub osłabienie tych struktur prowadzi do obniżenia, a w skrajnych przypadkach do wypadania narządu rodnego. Do częstych przyczyn obniżenia ścian pochwy i krocza zalicza się: pracę fizyczną związaną z dźwiganiem, zaparcia, otyłość, przewlekłe choroby układu oddechowego przebiegające z kaszlem oraz menopauzę. Nie istnieje żadna ściśle określona granica wiekowa dla wykonywania tego typu zabiegów, najczęściej operowane są kobiety pomiędzy 30 a 60 rokiem życia.

Plastyka polega na odtworzeniu prawidłowych stosunków anatomicznych w obrębie pochwy i krocza oraz korekcji towarzyszącego im defektu kosmetycznego. Efekt operacji jest trwały Należy jednak zaznaczyć, że może on zostać zniweczony przez kolejną ciążę i poród, czy powrót do ciężkiej pracy fizycznej. Również przewlekły kaszel lub zaparcia mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność zabiegu.

Jak się przygotować do zabiegu?

Konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych zleconych przez ginekologa podczas wstępnej konsultacji. Ginekolog musi ocenić florę bakteryjną pochwy i wykluczyć obecność stanu zapalnego. W niektórych sytuacjach zabieg operacyjny poprzedza się stosowaniem miejscowej estrogenoterapii. Potrzebna jest aktualna cytologia (wynik badania nie starszy niż 3 miesiące) oraz badanie USG przez pochwę (wykonane w miesiącu poprzedzającym operację). Zabieg odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu lędźwiowym lub ogólnym dlatego należy pozostać na czczo na 6 godzin przed rozpoczęciem operacji.

Zabieg
Operacje wykonuje się od strony pochwy bez pozostawienia widocznych na zewnątrz blizn. Zabieg wymaga najczęściej znieczulenia ogólnego lub lędźwiowego. Niewielkie defekty mogą być zoperowane w znieczuleniu miejscowym. Rana operacyjna zaopatrywana jest szwami rozpuszczalnymi niewymagającymi późniejszego zdjęcia. Po zabiegach w znieczuleniu miejscowym pacjentka wraca do domu po kilku godzinach obserwacji w klinice, a po tych w znieczuleniu ogólnym lub lędźwiowym, pozostaje w klinice do następnego dnia.

Po zabieg
Ze względu na znaczny stopień unerwienia pochwy i krocza występowanie po operacji pewnego stopnia dolegliwości bólowych jest normalne. Do uśmierzenia wystarcza stosowanie doustnych leków przeciwbólowych. Dolegliwości te mogą nasilać się w pewnym stopniu przy wzmożonej aktywności fizycznej, na przykład gwałtownych ruchach, wstawaniu, defekacji lub kaszlu. Większe dolegliwości bólowe powinny być dla nas sygnałem do jak najszybszego skontaktowania się z lekarzem. Tak samo z temperaturą powyżej 38 stopni Celsjusza temperatura ciała oraz bóle łydek mogące sugerować powikłania zakrzepowo-zatorowe. Ogólnie po zabiegu wskazanie jest kilka dni wypoczynku. Ze względu na bliskie sąsiedztwo odbytu i cewki moczowej konieczna jest staranna dbałości o higienę zoperowanego miejsca. Do momentu wygojenia się operowanego miejsca nie należy nosić bielizny typu stringi i obcisłych spodni.
Efekt operacji można ocenić po upływie około 8 tygodni i powrót do aktywności seksualnej.

Możliwość wystąpienia powikłań
Powikłania po tym zabiegu występują niezwykle rzadko. Jeśli już to najczęściej zasinienie skóry krocza, krwawienie, infekcja, zgrubienia podskórne, przerost blizny, zakrzepica żylna, zaburzenia czucia w operowanej okolicy.
Dokładnie o wszystkim poinformuje lekarz. Jeśli będziesz czuła niedosyt wiedzy…pytaj, pytaj!!!

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Wszczepienie sztucznego jądra cz.II Przygotowanie do zabiegu i rekonwalescencja

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Plastyka pochwy. Przygotowanie, zabieg i rekonwalescencja

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Zmniejszenie warg sromowych

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ