Portal Medycyna Estetyczna

Nici w medycynie estetycznej. Rozmowa z dr Aleksandrą Samborską cz. 2

Nici w medycynie estetycznej. Rozmowa z dr Aleksandra Samborska
Czas czytania: 3 minuty

 

Nici w medycynie estetycznej stosowane są od lat, dają spektakularne efekty przyciągające pacjentów, którzy jeszcze nie potrzebują metamorfozy z zakresu chirurgii plastycznej, a sama pielęgnacja nie wystarcza. Widoczne zmiany upływającego czasu są dla nici wielkim polem do popisu, ale tylko w rękach lekarzy.

 

Kto decyduje o wyborze nici do zabiegu?

Nici niciom nierówne. Jest tak wiele rodzajów, ale to lekarz powinien dobrać odpowiedni rozmiar i miejsce ich zastosowania, a nie sam pacjent decydować o sposobie implantacji. Odpowiedzialność lekarza obejmuje nie tylko przeprowadzony zabieg, ale również należycie dobrany materiał do wykonania procedury.

Lekarz po dokładnej konsultacji nakreśla pacjentowi, jaki rodzaj nici będzie najlepszy do uzyskania oczekiwanego efektu, jakie są wskazania właśnie do tego typu nici, wyjaśnia, czym są nici oraz starannie nakreśla miejsca ewentualnego ich użycia, a także wytłumaczy, jak sam zabieg będzie przebiegał, łącznie z rekonwalescencją.

 

Nici w medycynie 

Mało kto wie, że pierwsze nici tzw. kolczaste były stosowane do podnoszenia tkanek twarzy już w latach 90 tych XX wieku w chirurgii plastycznej. Jednakże ich popularność wzrosła w świecie estetyki po 2004,  kiedy to FDA (Food and Drug Administration), czyli Agencja Żywności i Leków (amerykańska agencja rządowa zajmująca się regulowaniem i nadzorowaniem sprzedaży m.in. leków i urządzeń medycznych na terenie USA) wydała pierwsze zezwolenie na ich stosowanie.

Tak samo, jak FDA odebrała pozwolenie w 2007 r. z powodu powikłań pooperacyjnych m.in. infekcji. Na szczęście same procedury są teraz na najwyższym poziomie bezpieczeństwa pacjentów i jeśli są przeprowadzane przez lekarzy, pacjenci mogą być pewni, że są w najlepszych rękach. Dodatkowo sama technologia produkcji nici posunęła się w rozwoju, co przyczyniło się do eliminacji ewentualnych powikłań, a lekarze mają pewność, że produkty pochodzą z wiarygodnych i godnych źródeł.

 

Polecamy przeczytać  Magia nici w medycynie estetycznej. Cz. 1

 


Redakcja o dr Aleksandrze Samborskiej

dr Samborska medycyna estetycznaDr Aleksandra Samborska to doświadczony stomatolog i lekarz zajmujący medycyną estetyczną oraz ceniony wśród lekarzy i firm szkoleniowiec. Dla nas cenne źródło informacji dzięki, którym nie raz pacjent uniknął powikłań i długiego leczenia po zabiegach u kosmetyczek. Jest lekarzem nie tylko zajmującym się medycyną estetyczną, uważnie słucha pacjentek, one są najważniejsze. Czasem bywa asertywna za pacjentki, pokazując, co jest złe, co niepotrzebne. Przekonuje, że zanim dokonają zmiany w ciele, muszą być gotowe na zmiany w sobie. Swoje pacjentki uwalnia od ich kompleksów, dodając im pewności siebie już od pierwszej wizyty w jej gabinecie.


 

W rozmowie z dr Aleksandrą Samborską dowiadujemy się, kto może wykonywać implantację nici, jak się przygotować do zabiegu oraz jak długo trawa i jak przebiega rekonwalescencja. W następnych częściach bardzo dokładnie wyjaśnimy, dlaczego warto iść do lekarza na implantację nici i omówimy poszczególne problemy m.in. twarzy, które można wyeliminować nićmi, a nawet zmienić wygląd.

 

Czy lekarz wykonujący zabieg z nićmi powinien mieć certyfikat?

Trudno jednoznacznie powiedzieć. Z jednej strony tak, bo to świadczy o pewnym zasobie wiedzy przyswojonej na kursie. Z drugiej nie, bo zaświadczenie z kursu nie jest równoznaczne z uzyskaniem odpowiedniego poziomu umiejętności. Najlepszym wykładnikiem są rekomendacje znajomych lub ewentualne efekty zabiegów widoczne na zdjęciach. To tak jak z kosmetyczkami czy kosmetologami, którzy mają zaświadczenia i to podpisane przez prawnika, jak i osoby organizujące kursy, a także prowadzącego, które nie mają żadnej mocy prawnej.

 

Czy pacjent może poprosić lekarza o pokazanie zdjęć z tego zabiegu na innych pacjentach?

Sądzę, że tak pod warunkiem, że udostępniane zdjęcie będzie tak „poprawione” by niemożliwa była identyfikacja. Nic tak nie przekonuje do zabiegu, jak rekomendacja najlepszej koleżanki oraz to gdy możliwy efekt możemy zobaczyć naocznie.

 

Czy pacjent powinien mieć wykonane zdjęcia przed i po zabiegu?

Tak, przed każdym zabiegiem należy wykonywać zdjęcie. Podyktowane jest to dwoma przyczynami: raz, by zobaczyć efekt zabiegu, bo do dobrego szybko przywykamy i nie chcemy pamiętać tej „gorszej” wersji. Dwa: w przypadku jakichś sytuacji spornych, zdjęcie będące elementem dokumentacji medycznej i jest dowodem czy zabieg był wykonany w sposób fachowy.

 

Jak się przygotować do zabiegu?

W zasadzie nie ma potrzeby w jakiś specjalny sposób przygotowywać się do zabiegu. Należny pamiętać, że może on być wykonany igłami i nie jest zalecane przyjmowanie leków obniżających krzepnięcie krwi z powodu mogących powstawać siniaków. Jednak nie ma powodu, by przerywać kurację preparatami przeciwkrzepliwymi.

 

Ile trwa zabieg?

To wszystko zależy od lokalizacji, ilości obszarów i wprawy operatora. Zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, ale zdecydowanie krócej niż godzina. Sam zabieg przebiega w znieczuleniu, a pacjent nie odczuwa żadnego bólu.

 

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu z użyciem nici?

Rekonwalescencja też trwa różnie i zależy od tego, czy zabieg wykonuje się igłami, czy też zdecydowanie mniej traumatyczną kaniulą. Zazwyczaj od kilku dni do 3-4 tygodni, gdy tkanki przemieszczany o znaczny wektor. Pacjent musi uzbroić się w cierpliwość i stosować do zaleceń lekarza.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Cenne porady dla pacjentów z powikłaniem po Aquafilling/Los Deline. Rozmowa z dr hab. n.med. Bartłomiejem Noszczykiem i dr Ewą Woźniak-Roszkowską

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Botoks dobrze i źle wykonany. Na co zwrócić uwagę przed zabiegiem?

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Botoks — instrukcja dla początkujących przed i po zabiegu

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ