Portal Medycyna Estetyczna

Na czym polega wazektomia, czyli mikrochirurgiczna metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn?

Wazektomia
Czas czytania: 3 minuty

 

Do tej pory, to kobiety musiały zadbać o antykoncepcję. Faktem jest, że medycyna wyszła, im naprzeciw i dała duży wybór środków farmakologicznych. Jednak również inne metody antykoncepcji. Mężczyźni mieli marny wybór prezerwatywa lub stosunek przerywany. Prezerwatywa niestety często pęka, a druga metoda, to raczej nie metoda, tylko sposób, ale bardzo zawodny. W końcu jest coś dla mężczyzn, wazektomia.

Antykoncepcja dla mężczyzn?

Antykoncepcja na całym świecie skupiła się na kobietach, to one mogły wybrać środki, które zapobiegały ciąży, czy kobiety były tym faktem zadowolone? No właśnie, zawsze, to one musiały zastanawiać się jak, się zabezpieczyć, jaki wybrać środek, czy akurat ta metoda będzie skuteczna, czy wybrane tabletki nie zaszkodzą wątrobie?

Mężczyźni, choć bardzo, by chcieli się zabezpieczyć, mieli tylko jeden wybór-prezerwatywa. Nie dla każdego ten wybór był trafiony, bardzo często kobiety są uczulone na środki stosowane w produkcji prezerwatyw, mężczyźni również twierdzą, że kondom nie jest tak wygodny i nie jednokrotnie nie pozwalał, im osiągać pełnej satysfakcji seksualnej.

 

Kobiety były do tej pory obarczone myśleniem jak się zabezpieczyć, ciągłe zastanawianie się, jaką metodę wybrać, która mi nie zaszkodzi, to niestety ma swoje złe strony i prawie każdy mężczyzna słyszał o bólu głowy, bólu brzucha i jeszcze innych wykrętach kobiet, ale raczej nie ma co się dziwić, w końcu antykoncepcja może chroni przed ciążą, ale również szkodzi: zaburzenia miesiączkowania, ciągłe wahanie wagi, bolesne miesiączki, spadek libido.

 

Czy wazektomia jest bezpiecznym zabiegiem?

To nie jest nowy zabieg, jego początki nie były takie wspaniałe, pacjenci wręcz panicznie bali się bólu i późniejszych powikłań. Natomiast teraz po 20 latach ten zabieg jest całkowicie bezbolesny i w 99,9% skuteczny.

 

Jak wygląda zabieg wazektomii?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, podawane jest ciśnieniowo, chirurg rozwarstwia skórę na nasieniowodzie, następnie go przecina, a na jego końce zakłada szwy nierozpuszczalne, po zabiegu pacjent może samodzielnie udać się do domu. Wazektomię wykonuje się specjalnym peanem, wcześniej był, to skalpel, pean ogranicza krwawienie i zmniejsza dyskomfort pacjenta. Na rozwarstwioną skórę nie zakłada się szwów, miejsce przecięcia samo się zabliźnia w ciągu trzech dni. Cały zabieg i pobyt w klinice trwa około 30 minut.

 

Czy efekt wazektomii jest odwracalny?

Jak najbardziej, ten zabieg nazywa się rewazektomia, oczywiście należy pamiętać, że z wiekiem pacjenta jakość spermy niestety się pogarsza, również ważne jest, jak dawno przeprowadzono wazektomię. Ten zabieg polecany jest panom, którzy mają już dzieci i raczej nie chcą ich więcej.

 

Czy można po zabiegu rozpocząć współżycie seksualne?

Przyjęte jest, że parę dni po zabiegu pacjent może rozpocząć współżycie, ale najlepiej, by się jeszcze przez parę tygodni zabezpieczał. Należy przeprowadzić badanie spermy po około 12 tygodniach po zabiegu, badanie te wykaże, czy w spermie są jakiekolwiek żywe plemniki.

 

Czy wazektomia może spowodować spadek popędu seksualnego?

Po wazektomii plemniki dalej są produkowane, tylko nie wydostają się na zewnątrz, organizm produkuje testosteron, który odpowiada za popęd seksualny. Nic się nie zmienia po zabiegu, mężczyźni nie muszą się obawiać. Teraz sex będzie bardziej satysfakcjonujący, myśli mężczyzny nie będą krążyć przy niechcianej ciąży.

 

 

Czy wazektomia, to modny zabieg wśród mężczyzn?

W Stanach Zjednoczonych rocznie wykonuje się ponad 600 tysięcy zabiegów, tam ten zabieg jest bardziej rozpowszechniony, w Europie właśnie teraz staje się coraz bardziej pożądanym zabiegiem dla mężczyzn. Mężczyźni zmieniają się, już nie są tak konserwatywni, nie myślą, tak jak dawniej, że to kobieta powinna myśleć o antykoncepcji. W krajach, gdzie wazektomia jest rozpowszechniona, zauważono, że jest mniej rozwodów, mężczyźni są zdrowsi, a co za tym idzie, również kobiety są zdrowsze, bo nieobciążone tabletkami antykoncepcyjnymi.

 

A jak jest w Polsce, czy ten zabieg jest u nas legalny?

W Polsce ten zabieg budzi wiele kontrowersji, jest zapis w Art. 156 § 1 k.k., kto powoduję ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia zdolności płodzenia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Trzeba, jednak pamiętać, że wazektomia jest zabiegiem odwracalnym i nie można go uznać za zabieg pozbawiający płodności. Już od 10 lat lekarze w Polsce wykonują wazektomię z powodzeniem.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Powiększanie punktu G-lepsze doznania erotyczne

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Błona dziewicza i jej odtworzenie, czyli Hymenoplastyka

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Wszczepienie sztucznego jądra cz. I

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ