Portal Medycyna Estetyczna

Łuszczyca i jej próby leczenia

76b9545e5b012402a7aabd725c63060fe4ee837c
Czas czytania: 2 minuty

Łuszczyca to choroba skóry, niestety nie do wyleczenia. Jest chorobą przewlekłą i niejednorodną. Skóra zajęta tą chorobą ma kolor czerwony, różowy z bliska widać, że skóra pokryta jest łuskami. Zmiany skórne są uciążliwe – swędzenie, łuszczenie się skóry. Najważniejsze jest to, aby zaleczyć i chronić przed nawrotami objawów łuszczycy.

Jest to choroba, której nie można kontrolować, przez co frustracja chorego potęguje się. Chorzy na łuszczyce wyłączają się z życia społecznego, wolą nie narażać się na głupie docinki lub spojrzenia innych. W naszym społeczeństwie panuję jeszcze mit, że łuszczyca to choroba zaraźliwa. Dawno temu mylono łuszczycę z trądem. Tak nawarstwiało się przekonanie i niechęć do chorych.
Na szczęście w dzisiejszych czasach, możemy dowiedzieć się o tej chorobie bardzo wiele ze środków masowego przekazu. Jesteśmy świadomi, że chorzy na łuszczycę nie stanowią zagrożenia. Świadomość chorego, że inni go akceptują, daję mu poczucie, że nie jest sam i może jednak wyjść do ludzi i cieszyć się życiem tak jak każdy. Ważną rolę w leczeniu tej przewlekłej choroby jest relaks i spokój, które mogą zdziałać cuda. Leczenie łuszczycy jest różne i różnymi metodami można niwelować objawy łuszczycy.
Leczenie łuszczycy
– Farmakologia:
Maści, żele – stosowane są przy najlżejszej formie łuszczycy, czasami może to być wystarczające. Maści salicylowa, mocznikowa doprowadzają do złuszczenia się łusek, naskórka. Razem z maściami, należy przyjmować leki: antralina, kortykosteroidy, witamina D3 oraz retinoidy, antybiotyki.
– Fitoterapia:
Leczenie domowe ziołami. Istnieją zioła, które mogą wspomagać leczenie. Jednak pacjent nie powinien rezygnować z leczenia konwencjonalnego i powinien poinformować swojego lekarza, jakie zioła przyjmuję.
– Fototerapia i fotochemioterapia:
Naświetlanie promieniami UVA i UVB jest to jeden z wielu sposobów na walkę z łuszczycą. Naświetlania są różne (UVA, UVB, fototerapia selektywna). Oczywiście trzeba pamiętać, że niektóre osoby są wrażliwe na promieniowanie słoneczne i może to dodatkowo potęgować objawy łuszczycy. Ciąża, nowotwory to, także przeciwwskazanie do leczenia naświetlaniem.
– Fotofereza:
Stosuję się ją w bardzo ciężkich przypadkach. Polega ona na napromieniowaniu UVA limfocytów poza ustrojem.
– Hormonoterapia:
Obecnie, to leczenie stosuję się niechętnie. Ze względu na to, że występują poważne skutki uboczne. Stosowane leki: kortyzol, laticort, encorton.
– Urynoterapia:
Picie lub stosowanie okładów z własnego moczu, są zwolennicy tego leczenia. Stosowanie okładów z moczu jest mniej szkodliwe niż jego picie. Już dawno temu, niektórzy lekarze zalecali stosowanie moczu dziecka do usuwania pleśniawek w jamie ustnej. Jest to metoda dość kontrowersyjna, ale warto spróbować.
– Leczenie psychiki pacjenta:
Objawy łuszczycy wpływają bardzo mocno na psychikę pacjenta, dlatego zalecana jest kuracja klimatyczna. Pobyt nad morzem np. Martwym pomoże wyciszyć się, a sole mineralne pomagają w leczeniu skóry.
– Leczenie biologiczne:
Na świecie stosowane są leki biologiczne, u nas niestety jest to jeszcze bardzo droga terapia. Leki biologiczne poprawiają komfort życia pacjenta. Oczywiście są przeciwwskazania, najbardziej zalecana, jest ta metoda osobom z bardzo rozległą łuszczycą.

Jak widać, jest dużo sposobów łagodzenia objawów łuszczycy, każda z nich ma swoje wady i zalety. Może w przyszłości znajdzie się metoda, która nie tylko załagodzi, ale również doprowadzi do całkowitego wyleczenia łuszczycy.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Rozstępy-Striae. Rozpoznanie przyczyn, rodzaje leczenia oraz zalecane zabiegi

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Czas na walkę z przebarwieniami posłonecznymi. Zabiegi na przebarwienia są skuteczne?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Skuteczne zabiegi likwidujące rozszerzone naczynka czyli teleangiektazje tzw. pajączki

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ