Portal Medycyna Estetyczna

Lasery w kosmetologii i medycynie estetycznej

Lasery w kosmetologii i medycynie estetycznej
Czas czytania: 3 minuty

Lasery w kosmetologii i medycynie estetycznej robią niesamowity postęp, stwarzając klientom gabinetów kosmetycznych coraz więcej możliwości do korzystania z najnowszych zabiegów. Oczywiście, każdy sprzęt przeszedł badania i musi posiadać odpowiednie certyfikaty, które dopuszczają do użytku przez specjalistów, którzy mają w obowiązku przejść szkolenie i uzyskać pozwolenie na korzystanie z nich.

Lasery w kosmetologii

Jedną taką zdobyczą medycyny jest Laser, który ma zastosowanie nie tylko w medycynie konwencjonalnej, ale także w kosmetologii. W repertuarze kosmetologii wyróżniamy całą gamę zabiegów kosmetycznych w tym, również laserowe zabiegi.
Dbamy o swoją skórę, chodzimy do kosmetyczki, unikamy nadużywania mimiki i to w jakimś stopniu zapobiega powstawaniu przedwczesnych zmarszczek. Wreszcie mamy nowe możliwości, polegające na korzystaniu z aparatów do biostymulacji komórek skóry np. laser helowo-neonowy. Leczenie laserem polega na pobudzaniu skóry za pomocą fali elektromagnetycznej.

Efekt, jaki daje promieniowanie laserowe: ukrwienie i dotlenienie skóry, przyrost włókien kolagenowych, lepsze wchłanianie wilgoci, skóra bardziej elastyczna (wygładzają się zmarszczki), zanikają przebarwienia.

 

Lasery
Lasery

Działanie lasera nie ma nic z cudem, przede wszystkim po zabiegu trzeba dbać o skórę, stosować odpowiednie kremy, unikać papierosów i alkoholu. Trzeba jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu, sypiać i nie nadużywać mimiki. Zabiegom laserowym, można poddać nie tylko twarz, ale również piersi, uda, brzuch. Laser stosuje się od ponad 25 lat, u nas jest on dość krótko. Niestety jeszcze nie wszystkie skutki oddziaływania promieni laserowych na skórę zostały poznane.

Wiadomo, że: regulują procesy rogowacenia naskórka, ułatwiają drenaż limfatyczny, pobudzają produkcję kolagenu, pobudzają wzrost włosów i paznokci.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Najpopularniejsze lasery to: aleksandrytowy, rubinowy, neodymowy, holmowy, erbowy, argonowy, CO2, helowo-neonowy, półprzewodnikowy.
Niektóre z tych laserów to lasery ,,twarde,, również nazywane skalpelami laserowymi. Laser argonowy -stosuje się przy leczeniu plam i przebarwień. Laser holmowy i erbowy– stosujemy w dermatologii i chirurgii estetycznej, laser erbowy z powodzeniem, można stosować, również do usuwania zmarszczek jest to przyjazny dla pacjenta, przyspieszając procesy gojenia.

Laser miękkie (biostymulujące) helowo-neonowe i półprzewodnikowe-stosowane są w gabinetach kosmetycznych. Naświetlania tymi laserami przyspieszają produkcję kolagenu, który nadaje skórze sprężystości. Również mogą likwidować zmarszczki, przebarwienia skóry, plamy barwnikowe. Stosowane są także w leczeniu różnego typu łysienia. Laser CO2 (laser na dwutlenku węgla) – stosowany jest w dermatologii i kosmetologii do zabiegów dembrazji.

Dembrazja -to zabieg polegający na usunięciu powierzchownych warstw naskórka. Od wielu lat stosowana jest dembrazja mechaniczna, jej wadą jest to, że głębokość usunięcia naskórka jest różny i usuwany jest nierównomiernie. Efekty kosmetyczne i estetyczne nie zawsze są zadowalające.
Dembrazja laserowa -precyzyjnie usuwa naskórek na określonej głębokości jednakowej na całym obszarze. Głębokość, na jaką zostaje usunięty naskórek, zależy od parametrów wiązki laserowej i może również być różna w zależności od rodzaju schorzenia. Zabieg dembrazji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po zabiegu ważne jest częste zmienianie opatrunków, stosowanie maści z antybiotykiem, zalecane są również okłady lodowe i leki przeciwbólowe.

Laserami można także jak napisane było wyżej usuwać zbędne owłosienie.
Depilacja laserowa- jest to skuteczna metoda usuwania niechcianego owłosienia na stałe. Laser niszczy bezpowrotnie cebulkę włosa przez emisję łagodnej wiązki promienia, przenikającej przez skórę aż do mieszka włosowego.

W ostatnim czasie pojawił się nowy laser Fraxel- to innowacyjna technologia oferująca najlepsze wyniki, bez utraty zdrowia, zminimalizowane efekty uboczne, oraz skrócony czas gojenia. W przeciwieństwie do dembrazji laserowej, w wyniku której usuwana jest od razu cała wierzchnia warstwa skóry, zabieg wykonywany laserem Fraxel działa na skórę wybiórczo. W strefy te kierowane jest światło lasera, które głęboko i precyzyjnie penetruje komórki tkanek i skórę właściwą. Ponieważ skóra wokół nie jest naruszana, dlatego gojenie się następuje szybko i zabieg nie powoduje widocznych ran. Laser Fraxel jest przełomem w zabiegach medycyny estetycznej.

Podczas jednego zabiegu laserem Fraxel poddaje się około 20%-25% powierzchni leczonej skóry. Światło lasera pobudza, również głębsze warstwy skóry do produkcji kolagenu. Fraxel można zastosować wszędzie, tam, gdzie stosowano dembrazję, pozwala również na odmłodzenie szyi i dekoltu. Do tej pory nie zanotowano żadnego przypadku zbliznowacenia lub infekcji. Większość pacjentów może normalnie zaraz po zabiegu wrócić do aktywnego życia. Ochrona przed słońcem jest bardzo ważna, należy regularnie nakładać krem z filtrem ochronnym.

Efektem zabiegu, można cieszyć się już kilka dni po jednakże prawdziwą zaletą zabiegu jest wymodelowanie włókien kolagenu w głębszych warstwach skóry. Dlatego pacjent, będzie obserwował stopniową poprawę wygładzenia i napięcia skóry na przestrzeni roku po serii zabiegu.
Pamiętać trzeba o jednej ważnej sprawie, zmiany naskórka i kolagenu są trwałe, ale niestety: słońce, czas, ciążenie robią swoje. Laserem można cofnąć czas, ale nie sprawi, że czas się zatrzyma!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Powikłania po zabiegach peelingami chemicznymi. Sprawdź kto wykonuje zabieg i czy ma uprawnienia, certyfikaty!

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Jad kiełbasiany czyli toksyna botulinowa w walce ze zmarszczkami

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Zmiana kształtu i konturu ust

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!