Portal Medycyna Estetyczna

Jad kiełbasiany czyli toksyna botulinowa w walce ze zmarszczkami

Jad kielbasiany czyli toksyna botulinowa
Czas czytania: 3 minuty
Botox jest najbardziej popularnym preparatem w medycynie estetycznej w walce ze zmarszczkami. Paraliżuje na kilkanaście tygodni pracę mięśni, co w efekcie daję spłycenie już istniejących zmarszczek lub zniwelowanie dopiero powstających. Jest często stosowany, by znieść wyrazistą mimikę twarzy. Często stosuję się go również profilaktycznie by wyeliminować brzydkie nawyki mimiczne pacjenta.

 

Najbardziej popularna toksyna na świecie. Jad kiełbasiany w postaci botoksu jest najczęściej używaną substancją w medycynie estetycznej.
Stosuje się ja u osób między 18 a 65 rokiem życia, niwelując zmarszczki. Botoksem można spłycić bardzo głębokie zmarszczki, ale również złagodzić zbyt wyrazistą mimikę twarzy. Preparat ten stosujemy nie tylko do likwidacji zmarszczek, ale również wykorzystujemy ją jako środek o działaniu silnie przeciw potnym.

Pierwsze zastosowanie botoksu

Dla ciekawszych…botoks swoje pierwsze zastosowanie, bo w 1984 roku miał w okulistyce dla niwelowania zeza oraz neurologii. Dawka stosowana w kosmetologii jest ponad 100 razy mniejsza niż dawka toksyczna. Stosowana jest tutaj botulina toksyczna typu A i ma za zadanie blokowanie zakończeń nerwowych, mięsień zostaje zablokowany, odnerwiony i nie dochodzą do niego impulsy nerwowe, czego efektem jest na zewnątrz widoczne wygładzenie zmarszczki. Jest to tylko czasowe działanie i po kilku miesiącach mięsień odzyskuje całkowitą sprawność. Dlatego też zabieg musi być powtarzany co kilka miesięcy. Długość okresu między ostrzykiwaniem jest uzależniona od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Ludzie o bardzo wyrazistej mimice twarzy potrzebują również większą dawkę botoksu. O tym decyduje lekarz po dokładnym skonsultowaniu się z pacjentem. W czasie konsultacji proszeni jesteśmy o zrobienie dziwnych minek od zmarszczenia bardzo czoła po robienie płaczliwej minki….to wszystko dla dokładnego określenia dawki botoksu dla nas.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Sam preparat stosowany może być na zmarszczki na czole, modelowanie linii brwi: lekkie uniesienie, wyrównanie ich poziomu, gdy są nierówne, miejsce między brwiami potocznie zwane „lwią zmarszczką”, na kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu, wygładzanie zmarszczek palacza dookoła ust, wyrównanie podbródka z wygładzaniem zmarszczek, wygładzanie zmarszczek szyi, wygładzenie skóry dekoltu.

Sam preparat stosowany może być na zmarszczki na czole, modelowanie linii brwi: lekkie uniesienie, wyrównanie ich poziomu, gdy są nierówne, miejsce między brwiami potocznie zwane „lwią zmarszczką”, na kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu, wygładzanie zmarszczek palacza dookoła ust, wyrównanie podbródka z wygładzaniem zmarszczek, wygładzanie zmarszczek szyi, wygładzenie skóry dekoltu.

 

Jak wygląda sam zabieg aplikacji preparatu?

Po dokładnym obejrzeniu twarzy pacjenta przez lekarza, ocenie i zaznaczeniu miejsc wkłuć. Toksyna zostaje podana podskórnie bardzo cienką igłą i nie jest to zabieg bolesny. Niekiedy odczuwany jest minimalny dyskomfort podczas aplikacji botoksu, co wiele pacjentów porównuje do ukłucia komara. Zdarzają się przypadki znieczulenia specjalną maścią. Trwa około 15 minut.

 

Po zabiegu

Po zabiegu musimy pamiętać, aby do 4 godzin nie schylać się, by nie doszło do przemieszczenia preparatu.
Pierwsze efekty będą już widoczne po kilku godzinach, a pełne działanie preparatu jest około 10 dnia.

Pacjentom o bardzo żywej mimice twarzy podawana jest większa dawka botoksu i często właśnie te osoby najszybciej widzą powracanie normalnego funkcjonowania mięśni. Lekarz na konsultacji w trakcie objaśniania działania toksyny powie nam, kiedy w naszym przypadku mamy pojawić się na następnym zabiegu. Po około 4 do 6 miesiąca pacjenci pojawiają się na ponownym ostrzyknięciu. Jednak proszę pamiętać, że ta kwestia jest bardzo indywidualna.

Istnieją przeciwwskazania do zabiegu z użyciem botoksu ciąża, okres karmienia, nie należy także stosować u osób nadwrażliwych na składniki preparatu (głównie białka – albuminy), pacjentów ze schorzeniami neuromotorycznymi, schorzeniami zapalnymi skóry oraz równolegle z antybiotykami aminoglikozydowymi lub lekami rozkurczowymi.

 

Działania uboczne

Działania uboczne po zastosowaniu botoksu mogą wystąpić bóle głowy, choroby układu oddechowego, zespół grypowy, nudności. Rzadziej występujące (mniej niż 3%) działania niepożądane obejmują ból twarzy, rumień w miejscu wstrzyknięcia i osłabienie mięśni. Zdarzenia te są uważane za związane z wstrzykiwań i występowały w ciągu pierwszego tygodnia.

Często osoby poddające się temu zabiegowi oczekują radykalnych zmian. Tak są one widoczne i efekt zależy od stanu naszej skóry, wieku. Nie możemy porównać efektów u pacjenta 30-letniego, z efektem u pacjenta 60-letniego gdzie już doszło do głębokich zmarszczek. W pierwszym przypadku może preparat doprowadzić do całkowitego wygładzenia zmarszczek a w drugim do ich spłycenia. Przede wszystkim następuje zmniejszenie aktywności naszych mięśni, co pacjenci najczęściej określają jako odzyskanie młodzieńczej świeżości.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Zadbaj o usta po powiększaniu preparatami

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Rodzaje zastrzyków (wstrzyknięć): śródskórne, podskórne, domięśniowe i dożylne. Powikłania po iniekcjach

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Przerzucanie odpowiedzialności za ewentualne powikłania po zabiegu medycyny estetycznej na klientkę przez kosmetyczkę/kosmetologa

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ