Portal Medycyna Estetyczna

FDA: Szczepionka Moderna COVID-19 może powodować skutki uboczne u osób stosujących wypełniacze skórne

Modenra Szczepionka
Czas czytania: 1 minuta

FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) zatwierdziła szczepionkę Moderna COVID-19. W Polsce dopuszczona jest szczepionka firmy Pfizer. Jak zauważył komitet doradczy FDA szczepionka firmy Moderna u osób, które mają u siebie zastosowane wypełniacze w celach kosmetycznych, mogą odczuwać negatywne skutki po szczepieniu.

 

Okazuje się, że odnotowano skutki uboczne u osób zaszczepionych, u których zastosowano wcześniej wypełniacze. Dochodzi do stanów zapalnych oraz obrzęku.

Według Rachel Zhang lekarz przy FDA, przedstawiając analizę danych dotyczących szczepień firmy Moderna, poinformowała, że u dwóch osób po szczepieniu wystąpił obrzęk twarzy. Pacjenci wcześniej poddali się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Zgłoszono również incydent u jednej osoby, która po szczepieniu poddała się wypełnieniu okolicy ust. Wystąpiła również reakcja poszczepienna.

Jedna z osób miała podany wypełniacz pół roku przed szczepieniem, druga dwa tygodnie przed a trzecia po szczepieniu, u której wystąpił obrzęk ust. Wiemy tylko o tych przypadkach i doniesieniach dotyczących firmy Moderna. Jak to wygląda w przypadku innych firm i osób szczepionych nie wiadomo.

 

Zgłoś nam niepokojące objawy

Warto obserwować reakcje naszego ciała, jeśli poddamy się szczepieniu. Mamy wśród polskich czytelników osoby z całego świata i tym bardziej prosimy o informowanie nas jak się czujecie po szczepieniach. Zwłaszcza pacjentów, którzy korzystali przed lub po szczepieniu z zabiegów medycyny estetycznej na bazie preparatów wypełniających. 

W razie wystąpienia niepokojących objawów prosimy o skierowanie pierwszych kroków do swojego lekarza, który wykonał zabieg. Jeśli coś się będzie działo w przypadku klientów kosmetyczek lub kosmetologów, radzimy natychmiastową wizytę u lekarza, który zapewni wam opiekę medyczną.


Aktualizacja 16.01.2021

Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów 

American Society for Dermatologic Surgery (ASDS) opracowało „Wytyczne dotyczące skutków ubocznych szczepionki SARS-CoV-2 mRNA u pacjentów z wypełniaczem skóry”. 

Dr Monika Nunberg-Sawicka opracowała dla lekarzy informację, która może być niezwykle przydatna. Prosimy o zapoznanie się z nią na stronach SLDE Dermatologia-Estetyczna.pl

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Mezoterapia. Cudowne zastrzyki młodości

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Cenne porady dla pacjentów z powikłaniem po Aquafilling/Los Deline. Rozmowa z dr hab. n.med. Bartłomiejem Noszczykiem i dr Ewą Woźniak-Roszkowską

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Osocze bogatopłytkowe pomaga w walce z łysieniem

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ