Portal Medycyna Estetyczna

Choroby paznokci-grzybica paznokci stóp i rąk

choroby paznokci grzybica
Czas czytania: 2 minuty
My kobiety dbamy o nasze paznokcie, nieważne czy są pomalowane, czy też tylko pięknie opiłowane – ważne by były ładne i zdrowe. Wygląd paznokci jest ważny, ale są choroby, które mogą diametralnie zmienić jego strukturę, kolor i dlatego należy udać się jak najszybciej do dermatologa.
Choroby paznokci
Choroby paznokci

W pierwszej części naszego cyklu „Choroby paznokci” rozpoczniemy go najczęstszą dolegliwością, jest to – grzybica paznokci (Kandydoza)
Jest to choroba zakaźna, wywołują ją grzyby, jak do tej pory odkryto i opisano około 200 gatunków tych grzybów, specjalista musi w pierwszej kolejności określić jakie grzyby zaatakowały paznokcie, a jest to dość długi etap i dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość.

 

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Kiedy dochodzi do zakażenia?

Basen, sauna, prysznic to miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do infekcji a w ostateczności do grzybicy. Również w szpitalach wspólne łazienki dla pacjentów to wprost doskonałe środowisko dla grzybów, które w otoczeniu wilgoci rozwijają się masowo.
Rozpoczyna się od grzybicy stóp, przenosi się na paznokcie i często jest tak, że nie od razu można zdiagnozować prawidłowo grzybicę. Łamliwe i kruche płytki paznokci czy też łuszczenie się skóry wokół paznokcia czasami może zmylić. Jeśli doustne preparaty witaminowe nie przynoszą rezultatów, a objawy wręcz nasilają się, powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Jakie są objawy grzybicy?

Pierwszym objawem na pewno jest zapach dość nieprzyjemny, który jest spowodowany gromadzeniem się grzybów pod paznokciem i nawet dokładna higiena stóp nie pomoże. Płytka paznokcia staje się matowa, a kolor może być żółty lub brunatny. Skóra wokół paznokcia jest koloru czerwonego i czasami widoczna jest również ropa. Płytka paznokcia zniekształca się i wybrzusza.

Jak się leczy grzybicę?

Dermatolog zleca badanie laboratoryjne, pobierany jest materiał z paznokcia i spod niego. Lekarz przepisze doustne leki w celu zlikwidowania stanu zapalnego, widoczne miejsce z ropą należy wyczyścić i zdezynfekować. Również specjalista może zdecydować o całkowitym chirurgicznym usunięciu płytki, jeśli będzie to konieczne. Czasami by terapia przyniosła poprawę, lekarz łączy wszystkie metody leczenia.

Nie zapominajmy, że grzybica stóp, szybko przenosi się i atakuje paznokcie u rąk, bardzo często odwlekamy wizytę u specjalisty, ale jest to błąd. Stopy ukrywamy przez większą część roku, rąk niestety nie schowamy. Nie traćmy czasu, myśląc, że choroba sama minie, nie minie, a nawet może bardziej się nasilić i uprzykrzyć nam życie. Choć leczenie jest długie i uciążliwe to warto zadbać o swoje zdrowie.
W następnej części opiszemy – Łuszczycę paznokci.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Jak wygląda czerniak? Dlaczego „pomagasz” nowotworowi skóry w jego rozwoju ?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Czas na walkę z przebarwieniami posłonecznymi. Zabiegi na przebarwienia są skuteczne?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Skuteczne zabiegi likwidujące rozszerzone naczynka czyli teleangiektazje tzw. pajączki

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ