Portal Medycyna Estetyczna

Botoks-toksyna botulinowa w medycynie estetycznej

b0bd990ca3297904e100809efec8097ac337116b 1
Czas czytania: 2 minuty

Botox-toksyna botulinowa zwana również jadem kiełbasianym działa bardzo silnie, powodując zahamowanie uwalniania acetylocholiny, która ma za zadanie przekazywania impulsów między nerwami i mięśniami. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami.

Botox-toksyna botulinowa

Botoks-toksyna botulinowa w medycynie estetycznej
Botoks-toksyna botulinowa w medycynie estetycznej

Toksynę botulinową stosuje się w leczeniu zeza, nadmiernej potliwości oraz likwidacji zmarszczek mimicznych. Działa miejscowo i odwracalnie, ponieważ włókna nerwowe mają zdolność tworzenia nowych połączeń. Dlatego zabieg należy powtórzyć po około 4-6 miesiącach. Botox jest bezpieczny i skuteczny w wielu dziedzinach medycyny.

Wskazania: ten preparat jest przeznaczony dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Zmarszczki te związane są z żywą mimiką twarzy i dotyczy głównie ludzi młodych. Jeśli zmarszczki są głębokie i mocna utrwalone może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu, wypełnieniem zmarszczek kwasem hialuronowym.

Botox stosowany jest w miejscach:

-między brwiami (lwia zmarszczka)
-zmarszczki poprzeczne czoła
-wokół oczu (kurze łapki)
-zmarszczki powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, na szyj

Przebieg zabiegu: botox wstrzykiwany jest bardzo cieniutkimi igłami. Wstrzykuje się w miejsca wybrane, małą ilością preparatu. Zabieg trwa 15-20 minut, jest prawie bezbolesny, ale dla komfortu pacjenta można posmarować miejsce wstrzykiwania kremem znieczulającym na godzinę przed zabiegiem.

Po zabiegu: zmarszczki całkowicie lub częściowo są zlikwidowane, wyraz twarzy staje się łagodniejszy. Dawka do wstrzyknięcia jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Toksyna botulinowa zaczyna działać 2-3 dni po zabiegu. Pełny efekt widoczny jest po 7-10 dniach. Efekt utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy, zależy to od indywidualnych cech pacjenta. Po półrocznym okresie zabieg należy powtórzyć. Jeśli z różnych powodów pacjent nie może poddać się zabiegowi to i tak skóra na tym skorzysta. Po jednym zabiegu twarz po półrocznym okresie działania botoksu wygląda młodziej. Jest to wynik działania botoksu, przez 6 miesięcy nie wykonujemy przez ten czas ruchów mimicznych, skóra odpoczywa. Po ustaniu działania botoksu dalej wygląda młodziej.

Przeciwwskazania bezwzględne:

-zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
-nadwrażliwość na składniki preparatu
-stosowanie leków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna
-miejscowe infekcje skóry
-ciąża, okres laktacji

Przeciwwskazania względne:

-zaburzenia krzepnięcia
-stosowanie leków antykoagulacyjnych (aspiryna)

Działania niepożądane:

-ból w momencie iniekcji
-małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia
-mały przejściowy obrzęk
-ból głowy
-nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powiek, opadnięcie kącików ust)
Reakcje te mają charakter przejściowy, większość z nich ustępuje po kilku dniach.

Po zabiegu:

-w ciągu 0,5-1 godziny ćwiczyć mięśnie mimiczne
-unikać masażu w miejscach wstrzyknięcia
-w ciągu 4 godzin po zabiegu nie pochylać głowy w dół

Coraz częściej na ten rodzaj zabiegu decydują się również mężczyźni. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że do zabiegu zgłaszają się biznesmeni. Chcą wyglądać młodo i świeżo co pomaga im w przeróżnych negocjacjach w biznesie.
Zabieg można powtórzyć co 6-8 miesięcy. Jest to zabieg, do którego pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje natychmiastowe efekty. Jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i bezpieczny.

Polecamy do przeczytania również
Znieczulenie ogólne. Czy mam się obawiać narkozy?
Sedacja. Spokojny sen podczas zabiegu
Rodzaje znieczuleń

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Solaria kolagenowe – kolagenowa terapia świetlna

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Migrena to uciążliwy ból głowy leczony toksyną botulinową (botoksem)

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Potęga nici w medycynie estetycznej. Rozmowa z dr. Aleksandrą Samborską cz. 3

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ