Portal Medycyna Estetyczna

Botoks — instrukcja dla początkujących przed i po zabiegu

PO BOTOKSIE 1
Czas czytania: 3 minuty

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej (botoksem) jest już tak powszechny, że stosują go prawie wszyscy, którzy uczęszczają do lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną.

Botoks jest najczęściej stosowany w celu zmniejszenia widoczności zmarszczek mimicznych, a także może być stosowany w leczeniu migreny, nadmiernej potliwości stóp i dłoni oraz i w bólu stawów skroniowo-żuchwowych, czyli potocznie zwanym bruksizm (zgrzytaniu zębów).

Zabieg z botoksem nie powoduje żadnych dolegliwości, które wyłączają pacjenta z codziennego życia. Jest niezwykle skuteczny i jedynie należy zwrócić uwagę na pewne szczegóły dotyczące pielęgnacji po botoksie.

 

Przed zabiegiem

Nie ma żadnych wskazań co do specjalnego przygotowania pacjenta przed zabiegiem. Mamy na myśli rolę pacjenta, a nie lekarza, który, zanim przystąpi do zabiegu przeprowadzi konsultację. Następnie oceni „stan” twarzy lub innej części ciała, która ma być poddana zabiegowi. Następnie oznaczy punkty wkłucia itd… Pacjent musi jedynie stawić się na umówioną wizytę.

 

Co po zabiegu?

 • W miejscu ukłucia może pozostać na kilka godzin czerwona kropka wielkości główki od szpilki.
 • W miejscu wstrzyknięcia może pozostać do 30 minut malutki guzek również niewielkich rozmiarów.
 • Wstrzymaj się od aktywności fizycznej po zabiegu
 • Nie schylaj się
 • Botoks działa od 2 dni do dwóch tygodni, nie panikuj jeśli nie widzisz natychmiast efektów
 • Nie przejmuj się gdy w tym okresie wystąpi asymetria twarzy.

To normalne i uspokój się, bądź cierpliwy. Po dwóch tygodniach lekarz może skorygować, czyli podać preparat w obszar, który będzie tego potrzebował. Każdy ma inną mimikę twarzy, osoby z silniejszą czasem muszą mieć podaną dodatkową dawkę botoksu, zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjentów. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem przed zabiegiem.

 • Pamiętaj, że nie masz symetrycznej twarzy a twoje mięśnie po obu stronach twarzy działają z różną mocą.

Często widzisz u kogoś, że unosi np.prawą brew wyżej, albo, że ma bardzo ekspresyjną mimikę co zapewne będzie skutkowało zwiększeniem dawki w danym obszarze twarzy. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pacjent chce uzyskać. Nie zawsze jest chęć wyprasowania twarzy na tzw. blachę. Już od dłuższego czasu lekarze zajmujący się medycyna estetyczną, odchodzą od robienia twarzy nieruchomych. Dlatego ważne jest byś dokładnie określił co ci przeszkadza i jaki efektu oczekujesz.

 • Zasinienia po zabiegu mogą się zdarzyć, ale są to niewielkie maleńkie plamki wielkości gumki przy ołówku i znikną do 3-5 dni po zabiegu. Spokojnie możesz je zatuszować korektorem.
 • Lekka bolesność w miejscach wstrzyknięć, która szybko mija. Może w okolicy brody lub po podaniu przy bruksiźmie utrzymywać się troszkę dłużej.
 • Nie kładź się do 4 h po zabiegu.
 • Nie pochylaj się do 4 h, ponieważ preparat może ulec migracji.
 • W miarę możliwości ogranicz zbytnią ekspresję twarzy.
 • Po zabiegu do 24 h najlepiej nie latać samolotem. Chodzi o zmiany ciśnienia podczas lotu, które  mogą niekorzystnie wpłynąć na działanie toksyny.
 • Do 24 h zaleca się wstrzymanie aktywności fizycznej.
 • Przy pielęgnacji twarzy przed pierwszą dobę unikaj ugniatania, naciskania w miejscach podania preparatu.
 • Ogranicz też  robienie makijażu w pierwszej dobie.
 • Przez około 14 dni unikaj wysokich temperatur od solarium po saunę, a nawet wizyt w komorach krioterapii.
 • Spanie po zabiegu…odradzamy ulubioną pozycję na twarzy, czy boku gdzie będzie uciskana twarz.
 • Alkohol również po jak i przed zabiegiem nie jest dobrym pomysłem. Rozszerza naczynia krwionośne i w efekcie może wystąpić obrzęk, pękanie naczynek przy wstrzyknięciach i później zasinienia.
 • Nawet do miesiąca czasu wstrzymaj się z makijażem permanentnym.

Preaparat swoje działanie osiągnie po około 14 dniach, ale twoje mięśnie delikatnie mogą zacząć pracować, więc daj sobie spokojnie czas na pełny efekt i sprawdź, czy cię satysfakcjonuje. Zrobienie w międzyczasie brwi…może dać nieciekawy, acz zaskakujący, nie zawsze miło efekt.

 • Odpuszczamy sobie do miesiąca czasu np. zabiegi z użyciem lasera CO2

 

Tylko u lekarza

Najlepszym miejscem, gdzie bezpiecznie poddasz się zabiegowi z użyciem botoksu, jest tylko gabinet lekarski, gdzie oddasz się w ręce osoby, która ma prawo do zastosowanie tej substancji. Nikt poza lekarzem tego prawa nie posiada. Oczywiście spotkasz mnóstwo reklam kosmetyczek i kosmetologów, ale miej pewność, że preparat ich rekach znalazł się nielegalnie!

Wybór miejsca i osoby, która zrobi zabieg jest tylko twoim wyborem, ale miej, chociaż minimum świadomości i zaczerpnij, chociaż podstawowe informacje przed zabiegiem. Przecież nie chodzisz do byle kogo na paznokcie czy fryzjera bez rekomendacji. Jednak niech to nie będzie polecenie przez koleżankę czy reklamę w internecie…

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Mezoporacja jeśli boisz się igieł a chcesz mieć piękną twarz

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Przerzucanie odpowiedzialności za ewentualne powikłania po zabiegu medycyny estetycznej na klientkę przez kosmetyczkę/kosmetologa

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Koniec z udawaniem, że powikłania nie istnieją w medycynie estetycznej. Koniec z zabiegami u osób nieuprawnionych!

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ