Black Friday rozpoczęty i zapewne jak co roku zostanie przedłużony na kolejne dni. Jak to wygląda w medycynie estetycznej?. Nie mamy nic przeciwko obniżkom, ale pamiętajcie, wybierając oferty zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, że są to procedury medyczne, które mogą być wykonywane tylko przez lekarzy!
Takie dni jak dzisiejszy dają możliwość przyciągnięcia mas ludzi, którzy często sugerując się nazwą, krzykliwą reklamą i oczywiście wielką obniżką dają się naciągnąć na zabieg, nie mając nawet pojęcia, do kogo trafili i co ich czeka. Polki są przepiękne, dbają o siebie, wiele stara się dowiedzieć jak najwięcej o zabiegu, któremu chce się poddać. Jednak więcej jest kobiet idących byle gdzie, byle tanio i byle nie czekać na termin jak owieczki na rzeź. Zgłaszają się do nas i do lekarzy po pomoc już po fakcie, chociaż dostęp do informacji i wiedzy lekarzy jest na wyciągnięcie ręki.
Wybór osoby, która wykona zabieg z zakresu medycyny estetycznej, niesie za sobą albo zadowolenie z efektów, albo przykre konsekwencje. Jednak jak to niektórzy mówią, że ich ciało, ich wybór. My jedynie dopowiadamy, że następstwa czasem nieodwracalne również są wasze. Nie chcemy nikogo straszyć ani wskazywać gdzie konkretnie ma poddać się zabiegowi, ponieważ każdy ma prawo wyboru, ale prosimy jedynie wybierać ŚWIADOMIE i myśleć i jeszcze raz myśleć nie tylko o oczekiwanym pięknym efekcie zabiegu, ale o ewentualnych nieoczekiwanych powikłaniach.
Najważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO, proces, który rozpoczyna się już podczas konsultacji, kiedy pacjent czasem zostaje zdyskwalifikowany i często odchodzi zły, że mu odmówiono zabiegu, przecież tylko zwykły zabieg medycyny estetycznej. Nic bardziej mylnego! Oznacza to, że lekarz wychwycił ewentualność wystąpienia powikłań lub po prostu wymarzony zabieg przez pacjenta nie jest dla niego odpowiedni.
Nazywamy to mądrością połączoną z doświadczeniem lekarza i chylimy czoła przed asertywnością medyka. Pacjent musi czuć od pierwszej chwili, że jest w pewnych rękach jako Świadomy Pacjent. Siedząc w gabinecie, musisz mieć pewność, że w razie wystąpienia niepożądanych następstw, co może zdarzyć się u każdego, będziesz spokojny, że jesteś bezpieczny i natychmiast zostanie udzielona pomoc.
Lekarz działa niezwłocznie, mając wszelkie uprawnienia (od zastosowania odpowiednich leków po wypisanie recepty, której nie uzyskasz od innej osoby). Idąc do kogoś, kto nie jest lekarzem w razie problemu, zostaniesz z informacją, że masz czekać spokojnie, że niepożądane objawy miną itd…aż doczekasz się chwili, kiedy to będziesz straszony sądem czy nagle kontakt zostanie urwany. Taki schemat obserwujemy od lat.
Zadaj sobie pytanie, czy wybierasz obojętnie kogo na zrobienie paznokci lub fryzury? Zapewne NIE. Dlaczego w takim razie decydujesz się na wstrzykiwanie preparatów, wprowadzanie nici itd. przez osobę niebędącą lekarzem? Pod skórą nie widać a paznokcie i włosy są na wierzchu? Specjalnie porównujemy zabiegi przynoszące kobietom tyle radości i satysfakcji, ale nie potrafimy zrozumieć logiki podejmowanych decyzji, jeśli chodzi o ciało.
Zapytaliśmy 5 lekarzy zajmujących się od niemalże początku istnienia medycyny estetycznej w Polsce, co myślą o takich dniach jak Black Firday. Przeczytaj i pomyśl.
dr Robert Chmielewski PRIME CLINIC Warszawa

Chirurg, specjalista medycyny estetycznej i anti-aging. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Członek Międzynarodowej Asocjacji Wielospecjalistycznej Medycyny Estetycznej (AMS – Aesthetic Multispeciality Society International) oraz międzynarodowej rady ekspertów Fillmed. Wykładowca w Europejskim Centrum Szkoleniowym Anti-Aging. Czlonek Międzynarodowej Rady Expertów FILLMED, Międzynarodowy ekspert i trener nowoczesnych technik zabiegowych. Autor innowacyjnych metod terapeutycznych z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, PRP, PRF, autologicznego tłuszczu oraz komórek macierzystych (m.in. wolumetrii podporowej, SmasLift, SMARTlift ) zapewniających skuteczne i naturalne efekty odmładzania. Prekursor nieoperacyjnego liftingu z użyciem Ultherapy i Jet Plasma Medical. Fundamentem jego filozofii jest naturalny, zindywidualizowany program zabiegów przeciwstarzeniowych.
Promocje w medycynie estetycznej czy to nie jest pułapka?
W ostatnich czasach pojawia się coraz więcej „interesujących promocji” w branży medycyny estetycznej, a pacjent zaczyna być traktowany jako klient.
Moim zdaniem, takie podejście w branży estetycznej niesie za sobą wiele niebezpiecznych pułapek. Medycyna estetyczna, jak i chirurgia plastyczna jest wielospecjalistyczną gałęzią medycyny, stosując protokoły leczenia, żeby starzeć się ładnie i godnie.
Tak jak w leczeniu choroby, tak i w „leczeniu procesu starzenia” nie może być „wyprzedaży”, lub podejrzanie niskiej ceny zabiegu.
W takim przypadku należy zadać pytanie: czy to, co nam proponują w promocji jest:
- odpowiedniej jakości (chodzi o zastosowane leki/preparaty).
- czy zabieg jest pełnowartościowy (wiele „promocji” proponuje zabiegi o drastycznie skróconym czasie) a co za tym idzie, czy będzie skuteczny.
- czy procedura będzie wykonana przez doświadczonego Lekarza (w przypadku zabiegów medycznych) …?
- czy ta „obniżona cena” jest rzeczywiście „okazyjna” czy to tylko trik marketingowy, obwarowany „gwiazdką” i drobnym drukiem na dole?
Moim zdaniem jakość ma swoją cenę.
dr Aleksandra Samborska PowerMedigold Warszawa

Doświadczony stomatolog i lekarz zajmujący medycyną estetyczną oraz ceniony wśród lekarzy i firm szkoleniowiec. Dla nas cenne źródło informacji dzięki, którym nie raz pacjent uniknął powikłań i długiego leczenia po zabiegach u kosmetyczek. Jest lekarzem nie tylko zajmującym się medycyną estetyczną, uważnie słucha pacjentek, one są najważniejsze. Czasem bywa asertywna za pacjentki, pokazując, co jest złe, co niepotrzebne. Przekonuje, że zanim dokonają zmiany w ciele, muszą być gotowe na zmiany w sobie. Swoje pacjentki uwalnia od ich kompleksów, dodając im pewności siebie już od pierwszej wizyty w jej gabinecie.
Dlaczego?
Bo choćby sama nazwa sugeruje „medycyna”. A zawodami medycznymi uprawionymi do podawania leków czy implantów kwasu hialuronowego są jedynie lekarze.
Nie igrajmy ze swoja uroda, łaszcząc się na 100-200 zł mniej niż w sprawdzonym gabinecie, bo leczenie powikłań jest kosztowne, długotrwałe i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Wszelkiego rodzaju promocje, które oferowane są przez gabinety zapalają u mnie przysłowiowe czerwone światełko.
Koszt zabiegu to nie tylko cena preparatu, a te nie są małe, ale również pracy gabinetu oraz wynagrodzenie pracowników. A przecież nikt nie chce pracować za darmo.
dr Monika Sawicka Warszawa

Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, w 2005r ukończyła Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej przy PTL, współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Mezoterapii, Jeden z założycieli oraz współtwórca programu naukowego Międzynarodowego Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych w Warszawie, certyfikowany wykładowca i szkoleniowiec w SLDE. Autorka artykułów w czasopismach medycznych i prasie popularnej ( “Dermatologia Estetyczna”, “Medycyna Estetyczna i Anti-Aging”, “Expert Anti-Aging” “Uroda i Medycyna” i inne) Medycynę estetyczną jako podstawową dziedzinę pracy praktykuje od 2001 r. w Gabinecie Dermatologii Leczniczej i Estetycznej w Warszawie. W celu poszerzania swej wiedzy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych czynnie uczestniczy w kongresach, szkoleniach i kursach w Polsce i na świecie Członek SLDE, WOSIAM (Światowego Towarzystwa Medycyny Anti-Aging)
Co trzeba mieć, żeby wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?
- Na pewno zdolności manualne i umiejętność oceny estetycznej.
- Opanowane techniki wykonywanych zabiegów.
- Dokładną wiedzę na temat preparatów, które będą wstrzykiwane do organizmu ludzkiego.
- Preparaty od bezpośredniego dystrybutora producenta, co daje absolutnie konieczną gwarancję, że nie wstrzykuje się podrobek, których coraz więcej na naszym rynku
Trzeba zaznaczyć, że podróbka to produkt o którym nic nie wiemy. Nie wiemy co jest w strzykawce, nie wiemy czy wolno to wstrzykiwać, nie znamy potencjalnych zagrożeń.
W większości dobrych preparatów w ulotce napisane jest, że może podawać je tylko lekarz
I teraz najważniejsze:
- Umiejetność rozpoznania, oceny i leczenia powikłań , czyli wiedzę medyczną, którą daje wykształcenie medyczne.
- Możliwość leczenia powikłań, czyli prawo wykonywania zawodu lekarza, które daje możliwość wystawienia recept.
Rynek rozwija się dynamicznie, jest coraz więcej metod, wskazań, preparatów, ludzi różnych zawodów wykonujących te zabiegi i coraz więcej powikłań. Jeśli chcemy zadbać estetycznie o włosy pójdziemy do fryzjera, podstrzyże, pofarbuje, to jego zawód. Ale jeśli leczy wypadanie robiąc na fotelu fryzjerskim mezoterapie, to już stanowi zagrożenie nawet dla innych klientów.
To taki jeden z wielu przykładów. I na koniec uwaga: nie każdy dr nauk medycznych ( dr n.med.) jest lekarzem. Ten tytuł nie uprawnia do podejmowania leczenia. Sprawdzajmy z kim mamy do czynienia, jakie ma kompetencje, uprawnienia i odpowiedzialność wobec pokrzywdzonych.
Dr Michał Zdanowicz Victoria Day Spa Gliwice

Absolwent Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dyplom lekarza uzyskał w roku 2007, następnie rozpoczął specjalizację z Rehabilitacji Medycznej oraz studia w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej pod kierownictwem Dr-a Andrzeja Ignaciuka. Połączenie tych dwóch dziedzin medycyny pozwala na holistyczne podjeście do pacjenta i spojrzenie na problem natury estetycznej przez pryzmat odgólno-medyczny. Wieloletnie doświadczenie, ponadprzeciętny zmysł estetyczny oraz wiedza i doświadczenie praktyczne pozwoliły na opracowanie nowych procedur zabiegowych oraz dostosowywanie ich indywidualnie do każdego pacjenta. Przygodę z medycyną estetyczną rozpoczął w 2008 roku i do dnia dzisiejszego jest ona jego wielką pasją. Stale podnosi kwalifikacje na licznych kursach, posiedzeniach naukowych i kongresach, o czym świadczą zdobyte certyfikaty. Prywatnie pasjonat motoryzacji, podróży i zwierząt wszelakich.
Black Friday — święto łowców okazji? Amerykańska tradycja? Globalna redukcja cen?
Czy tylko świetnie działający marketing? Dla mnie to po prostu Fake Friday, gdyż w tym dniu nie brakuje nadużyć i całej masy pseudopromocji.

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista medycyny ratunkowej. Asystentem w Klinice Chirurgii Naczyń i Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jego pasją jest chirurgia plastyczna co pozwala mu z powodzeniem realizować zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Prowadzi gabinet w Warszawie i Białymstoku. Uprawnienia do wykonywania zabiegów medycznych w zakresie medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej potwierdzają liczne dyplomy i certyfikaty z uznanych ośrodków w Polsce i za granicą. Podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w szkoleniach i sympozjach anti-aging w kraju i za granicą (m. in. Monte Carlo, Paryż, Tel Aviw, San Benedetto). Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej oraz Towarzystwa Chirurgów Polskich.
- Bezpieczeństwo to lekarz.
- Markowy i oryginalny preparat do iniekcji.
- Znajomość anatomii (nawet tej patologicznej, a nie tylko prawidłowej).
- Prawidłowe podanie produktu.
Zakup produktu medycyny estetycznej w hurtowniach w internecie nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa, bo nie znamy jego pochodzenia.
Dr Michał Zdanowicz trafnie podkreślił, że Black Friday niesie za sobą wiele nadużyć i pseudopromocji, które zdarzają się naszym zdaniem cały rok. Częste promocje może z punktu klienta sklepów obuwniczych czy sprzętu AGD powinny cieszyć, jednak pacjent musi brać pod uwagę, że bezpieczny i efektywny zabieg obaczony jest ceną za oryginalny preparat, najwyższej jakości certyfikowany sprzęt oraz co najważniejsze to opieka po zabiegu, czego nie dostaniecie u osób nieuprawnionych do wykonywania procedur medycznych.
Oczywiście na wszelkiego rodzaju promocje mogą sobie pozwolić miejsca, które np.wprowadzają nowe zabiegi, by jak największa liczba pacjentów miała okazję poznać sprzęt lub zainteresować się wszelkimi nowinkami. Jednak jak wspomniał dr Robert Chmielewski, cena zazwyczaj jest obwarowana licznymi gwiazdkami i sprawdzajmy, co dostajemy w promocji. Nie chodzi, że ktoś chce nas oszukać, tylko pod wpływem euforii takiego dnia jak Black Friday, czy Black Week, pacjent działa zbyt impulsywnie, co później skutkuje wielkim żalem, złymi opiniami w internecie czy roszczeniami.
Bezpieczeństwo Pacjenta to najważniejszy punkt, który zawsze, przy każdej naszej rozmowie z lekarzami, wypowiadany jest jako pierwszy i ostatni, zamykając każdy poruszony temat związany z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną.
Dr Monika Sawicka doskonale wypunktowała zainteresowanym zabiegami medycyny estetycznej, kto powinien wykonywać zabiegi i jakie umiejętności posiadać oraz jak ważny jest preparat, sprzęt i chyba najważniejsza kwestia to mieć kompetencje w rozpoznawaniu powikłań i ich leczeniu.
Przed zabiegiem u wybranej osoby (specjalnie nie określamy u kogo), wypytaj, kim jest, jakie ma uprawnienia, zapytaj o zabieg, preparat, sprzęt i opiekę pozabiegową. Następnie pomyśl, czy chcesz zostać klientem, czy pacjentem a ten jest tylko w gabinecie u lekarza.
Decyzja należy do ciebie tak samo, jak twoje zdrowie i życie oraz nie zapominaj o równie ważnym aspekcie, czyli finansach, jakie musisz wyłożyć za zabieg i ewentualne leczenie, trwające czasami miesiącami. Nie słyszymy ani nie czytamy nigdzie u osób nieuprawnionych do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, by wypowiadały się w kwestii bezpieczeństwa klientów.
Życzymy samych świadomych wyborów.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.