Portal Medycyna Estetyczna

Afty, czyli owrzodzenie jamy ustnej

5676a8135dbd91bcf7af1011724fb8a90aad5b67
Czas czytania: < 1 minuta

 

Warunki dla aft to przede wszystkim osłabiony organizm, brak żelaza, stres, choroby przewlekłe, niektóre produkty spożywcze. Również przyjmowanie leków sterydowych i przeciwnowotworowych, antybiotyków sprzyja powstawaniu aft.

Lekarze zauważyli, że u kobiet bardzo często pojawiają się afty przed miesiączką. Przeważnie afty znikają po około 7 dniach i na tym kończy się nasz horror ze spożywanie pokarmów. Jednak bywa, że na miejsce znikających aft pojawiają się następne i wtedy mówimy o aftozie nawrotowej. Jedną z przyczyn nawrotów aft jest czynnik genetyczny, czyli pewne jest to, że jeśli któryś z rodziców ma afty, ty też będziesz je mieć.

 

Jak leczyć to schorzenie ?

Lekarze przepisują lekarstwa, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Afty są pochodzenia wirusowego, więc na pewno przy każdym osłabieniu organizmu powrócą tak jak znienawidzona opryszczka. Można płukać szałwią, smarować odpowiednim żelem. W bardzo ciężkich przypadkach lekarz, może przepisać lek steroidowy. Wiele osób gwarantuję, że pomocna jest Polopiryna S, należy ją przyłożyć do afty, żeby lekko się spieniła i tak po kolei do każdej.

Bardzo stara rada, z jaką często się można spotkać to, okłady z naszego moczu, czy pomoże? Nie mamy pojęcia… Płukanie alkoholem podobno też daję chwilową ulgę, ale trzeba być osobą odporną na chwilowe pieczenie w język.

 

Stara metoda na afty

Bardzo starą metodą leczenia aft to oczywiście użycie ziół, a więc płukanie rumiankiem, szałwią. Polecana jest również woda różana. Pamiętajmy, że niektóre produkty spożywcze potęgują uczucie bólu, pieczenia. Dlatego należy na czas rekonwalescencji zrezygnować z gorących napojów, słodyczy, owoców cytrusowych, słonych i kwaśnych pokarmów. Pomocne na pewno będą wszelkie galaretki, budynie i lody.

Więc jeśli zauważymy, że w naszych ustach pojawiają się pęcherzyki, małe wrzody starajmy się łagodzić objawy, a jeśli owrzodzenia nie znikają, a wręcz pojawiają się nowe, natychmiast należy się zgłosić do swojego lekarza.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Rozstępy-Striae. Rozpoznanie przyczyn, rodzaje leczenia oraz zalecane zabiegi

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Trądzik różowaty-rosace

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Najważniejsze odmiany łuszczycy

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW /LEKARZY ZADZWOŃ